Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69096.84
0.54%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3758.81
0.18%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.7
-1.72%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.5
-0.02%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

bZx Yeni Bir Sayfa Açmak İstediğini Açıkladı!

9 Mart’ta bZx kurucu ortağı Kyle Kistner tarafından bir açıklama yayımlandı. Açıklamada “yeni bir başlangıç”tan bahsediliyor.

Clock
Paylaş
bZx Yeni Bir Sayfa Açmak İstediğini Açıkladı!

Bildiğiniz üzere bZx (Fulcrum) geçtiğimiz ay bir DeFi krizi yaratmıştı. “Flashloan” ile sistemin açığından faydalanılması sonucu platform, 15 saniye içerisinde 360,000 $ kaybetmişti. Farklı bir saldırıda da 650,000 $ kaybeden platform, 1 milyon $’dan daha fazla zarara uğramıştı.

728×90 muhabbit - bZx Yeni Bir Sayfa Açmak İstediğini Açıkladı!300x250 muhabbit - bZx Yeni Bir Sayfa Açmak İstediğini Açıkladı!

Ardından ise birçok kullanıcı fonlarını bZx platformundan çekmişti. 9 Mart’ta bZx kurucu ortağı Kyle Kistner tarafından bir açıklama yayımlandı. Açıklamada “yeni bir başlangıç“tan bahsediliyor.

Yapılan açıklama ile sadırıya sebep olan bütün açıklar en net şekilde belirtilmiş durumda. Ayrıca Kistner, saldırı ile ilgili tüm sorumluluğu üzerine almış bulunuyor.

Platformun, hissedarlar tarafından oluşturulan bir sigorta fonu da bulunmakta. Bu fon üzerinden oluşan zarar telafi edilecek. Sigorta fonu ise, mevcut değeri ve yıllık büyükme oranı ile birlikte düşünüldüğünde yaklaşık olarak 2285 yılında zararını tamamiyle kapatmış olacak. Tabi büyüme ve mevcut değerlerde değişik olduğu zaman bu süre gitgide azalacak.

Platformda Yapılan Değişiklikler Neler

Kistner yaptığı duyuru ile birlikte platformun gelecekte bu tarz saldırılara karşı savunmasız olmayacağının sözünü verdi. Şu anda mevcut açıklar kapatılmış bulunuyor. Ayrıca yeni açıklar bulunur ise, bulan kişilere “ödül programı” ile ödül verilecek. Bu sayede olası diğer açıkların da kapatılması bekleniyor.

Chainlink (LINK) ile çalışmaya başlayacak olan platform, fiyat verilerini artık LINK üzerinden alacak. Bu sayede saldırıdaki en büyük zaafiyet olarak tanımlanan “yetersiz fiyat verisi” problemi ortadan kaldırılmış olacak.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar