BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

DeFi’ in Zayıf Noktası “Flash Loan” Nedir ?

Flashloan’lar şu sıralar DeFi protokollerinde problem yaratmakta. Bu durum kısaca, bir blok içerisinde parayı alıp geri verme olarak tanımlanabilir.

Yayın:

-

defi flashloan

Finansal bir devrim yaratmak amacıyla ortaya çıkan DeFi’in sunduğu en devrimsel yeniliklerden birisi olan “Flash Loan”‘lar yakın zamanda bunu kötüye kullanan aktörlerden ötürü aynı zamanda DeFi hareketinin yumuşak karnı olacak gibi gözüküyor… Daha bu sabah önemli DeFi aktörlerinden Fulcrum’un ikinci defa soyulduğunu yazmıştık. Bu sefer ise bu soyulma nasıl gerçekleşiyor derinlemesine incelemek istedik.

Flash Loan Nedir ?

Flash Loan’lar şu sıralar DeFi protokollerini takip edenlerin sıkça duyduğu terimlerin başında geliyor olmalı. Bu durum kısaca, DeFi üzerinde sadece bir blok (Ethereum’da blok süresinin sadece 15 saniye olduğunu unutmayalım) içerisinde yapılan işlemlerin tümü olarak tanımlanabilir. Bu kafa karıştıcı gelebilir ama Flash Loan’lar tam anlamıyla bu yüzden devrimsel yani birden fazla işi tek bir işleme sığdırabilmesinden ötürü. Yakın zamanda kaybettiği paralarla adını duyduğumuz BZX (Fulcrum) platformu Flash Loan verirken de ayrıca bir ücret (fee) talep etmiyor. Yani siz bu 15 saniye içinde aldığınız borcu 15 sn içinde öderseniz hiç bir para ödemiyorsunuz. Flash Loan’da tek kural var yapılacak tüm hareketler bir transfer içinde yapılmalı. Yani borçlanma, aksiyon ve geri ödeme işlemi bir transfer işlemi içerisinde yapılmalı.

Fakat bu sistemden yararlanmak isteyenler çok iyi düzeyde kodlama bilmeli. Hatta sadece bu yeterli değil. Solidity ( Ethereum dili) ile uzun bir zaman geçirdikten sonra Flash Loan’ların tüm detaylarını en ince ayrıntısına kadar öğrenmeli. Bunun sonucunda ağdaki oluşabilecek arbitraj fırsatlarından yada ortaya çıkabilecek farklı fırsatlardan yararlanabilirler. Bu da aslında DeFi’in yazılımcılar ya da bir takım teknoloji meraklısı kimselerden halka ulaşmasının önünde bir engel olarak düşünülebilir lakin bu başka bir yazının konusu olabilir.

Fulcrum (bZx) “Hack” Olayı

2 gün önce bZx’in önce 360.000 $ bugün ise yaklaşık 650.000 $ kaybetmesiyle DeFi dünyası sarsıldı.

Peki bu olayın arka planında ne oldu nasıl gerçekleşti ?

Hikayede para kaybeden platform olan Fulcrum (bZx) merkeziyetsiz bir margin trading platformu lending hizmeti vermekle beraber 5 kaldıraca kadar da long ya da short açmanıza olanak tanıyor.

Bu platformu ilk olarak kötüye kullanan arkadaş ki bu kişiye konuyu anlatırken “Mahmut” diyelim. DyDxten (başka bir DeFi ürünü Fulcrum’la nerdeyse aynı) yukarıda anlattığımız Flash Loan’lardan kullanıyor. Mahmut’un aldığı para ise 10.000 #ETH anlık değeri ise 300.000 $’ a tekabül ediyor. Mahmut bu paranın yarısını bZx’e yarısını da onun en büyük rakibi Compound’a (bu da DeFi’in en büyük app’lerinden birisi elinizdeki kriptopara yatırımlarınızı faize verip kiralamanıza yarıyor) gönderiyor. Compound’a yolladığı yarısıyla 112 WBTC (Ethereum blokzinciri üzerindeki ERC20 formundaki BTC) kiralıyor. Fulcrum’a yolladığı yarısıyla ise WBTC’ ye yani Bitcoin’e short işlem açıyor. Compound’a yolladığı 112 WBTC’yi de en büyük ve hacimli DEX konumunda olan yine DeFi’in ağır toplarından Uniswap’e yolluyor ve orada dumplayıp fiyatı düşürüyor. Fiyatı Uniswap’ten alan (oracle olarak uniswap’i kullanan) Fulcrum’da short işlemden muazzam kar ediyor ve en başta aldığı 10.000 Ethereum’u ödüyor. Yukarıda bizim yazarken sizin okurken yorulduğunuz işlemlerin hepsini tek bir blokta yapıyor yani 15 saniye içinde… İşlemlerin özeti de aşağıda.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-1024x385.png

15 Saniyede 360.000 $

Tüm bu işlemlerin toplam transfer ücreti de 8.71 $tutmuş ve yazımızın asıl konusu olan Flash Loan olmasaydı bu olay mümkün olmayacaktı. Ayrıca önemli bir indikatör olduğunu devamlı vurguladığımız lending oranları da Mahmut’un 10.000 Ethereum’u kiralamasından etkilenmiş olacak ki Fulcrum vakasından sonra rakamlar tavan yaptı. Kısaca Mahmut ismini taktığımız dahi “hacker” (hack demek çok doğru olmasa da) 15 saniye içinde (1 Ethereum Bloğu) 360.000 $ kazandı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MUHABBİT ÖZEL

Haftalık Muhabbit Özet-Sayı 20 (29 Haziran-6 Temmuz 2020)

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, her hafta geçtiğimiz bir haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet Sayı 20 ile karşınızdayız!

Yayın:

-

Haftalık Muhabbit Özet-Sayı 20 (29 Haziran-6 Temmuz 2020)

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, her hafta geçtiğimiz bir haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet Sayı 20 ile karşınızdayız!

Önceki sayımız Haftalık Muhabbit Özet Sayı 19’a buradan ulaşabilirsiniz.

29 Haziran-6 Temmuz 2020 haftasında dünyanın dört bir yanından sizlere sunduğumuz kripto para borsası haberlerine hep beraber bir bakalım.

Geçtiğimiz Haftanın En Ses Getiren Olaylar

Hayatındaki kararları destekçilerinin oylamasına bırakan, Initial $ALEX Offering’in arkasındaki isim Alex Masmej, soruları cevapladı.

 

Vitalik Buterin, katıldığı bir Podcast yayınında ETH 2.0 hakkında konuştu.

 

Merkez Bankası Dijital Parası yarışından yeni haberler vardı!

 

Twitter Emojileri İçin Hareketli Bir Haftaydı! Geçtiğimiz hafta Twitter, kripto para dünyasının iki ünlü ismin simgesini emojileştirdi.

 

WhatsApp ödeme hizmeti, Brezilya’yı pilot bölge seçerek hizmete başlamıştı. Ancak daha sonra Merkez Bankası ve Rekabet Kurumu tarafından engellenmişti. Rekabet Kurumu geri adım attı ancak Merkez Bankası hâlâ kararlı.

 

Pundi X’in yeni entegrasyonu adından söz ettirdi.

 

İsrailli bir Blockchain girişimi Kirobo, herhangi bir cüzdan adresine kripto para yollarken yaşanan strese son verecek bir yöntem geliştirdiğini açıklandı.

 

Muhabbit’ten sonra CoinMarketCap de DeFi Market’i kullanıma açtığını açıkladı.

 

VeChain yine Blockchain teknolojisini farklı alanlara taşıyor.

 

Çin’in patentleri araştıran ve kaydını tutan derneği, Blockchain teknolojisinin dünyadaki yerini ve durumunu raporladı.

 

Geçtiğimiz günlerde Genç Parti Kurucusu Cem Uzan, yapılan olağan kongreye telekonferans ile katılmıştı. Uzan konuşmasında, İzmir’de kripto para borsası açacağı gibi birçok vaade yer verdi.

 

Squanch İle Haftalık Bülten;

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin (BTC);

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Ethereum (ETH);

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz hafta Ripple XRP (XRP);

29 Haziran-6 Temmuz 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

29 Haziran-6 Temmuz 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Tether (USDT);

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Cash (BCH);

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Haftalık Muhabbit Özet sayı 20 ile karşınızdaydık, haftaya görüşmek üzere!

OKUMAYA DEVAM ET

MUHABBİT ÖZEL

Stablecoin Transfer Hacimleri Rekor Kırmaya Devam Ediyor! Dolar Yerine Tether!

Muhabbit Data hesabından paylaştığımız verilere göre stablecoinlerin oluşturduğu hacim, Haziran ayında yeni bir rekora imza atmış durumda.

Yayın:

-

stablecoin

Piyasanın adeta bel kemiği olan stablecoinlerin oluşturduğu hacim neredeyse her ay artmaya devam ediyor.

Muhabbit Data hesabından paylaştığımız verilere göre stablecoinlerin oluşturduğu hacim, Haziran ayında yeni bir rekora imza atmış durumda.

2019 bahar ayları ile birlikte yeni bir sekmeye giren stablecoin hacimleri, 2020 yılı ile birlikte bir ayda 30 Milyar $’lık hacimler oluşturmaya başlamıştı. Son üç ayda gelen veriler ise baraşı 40 Milyar $’ın üzerine itmiş görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde sizlere dolaşımdaki Tether (USDT) miktarının 10 Milyar $’ı geçtiğinden bahsetmiştik. Dolaşımdaki miktarın artması ile doğru orantılı bir şekilde artan transfer miktarları oldukça ciddiye alınması gereken miktarlara ulaşmış durumda.

Benzer şekilde 1 Milyar $ sınırını aşan Coinbase – Circle ortaklığıyla üretilen ve Centre tarafından kontrol edilen ikinci büyük stablecoin USD Coin (USDC) de hacimlere yaklaşık 5 Milyar $’lık bir katkıda bulunmakta.

stablecoinler USDT ve USDC

Stablecoin

Stablecoinler Domine Ediyor

Piyasada hacim sağlama noktasında da itibari para birimlerine önemli bir fark atan stablecoinler, gerek transfer kolaylığı, gerek DeFi ürünleri ile entegrasyonu sebebiyle itibari para birimlerinin yerine tercih edilmekte. DeFi ürünleri ile stablecoinler ile dolar borç verir ya da alır gibi işlem yapabilen yatırımcılar, ek olarak lending hizmetleri sayesinde pasif gelir de elde edebilmekte.

Bu fırsatlar stablecoinlerin piyasayı domine etmesini sağlayan sebepler olarak ortaya konulabilir.

Yerel borsalarda da kullanılabilen USDT, birçok yatırımcı için dolar yatırımı anlamı taşımakta. Parasını bankada dolarda tutmak istemeyen yatırımcılar, hem çıkacak fırsatları kaçırmamak hem de parasını dolarda bekletme amacı ile stablecoinleri tercih etmekte.

Siz dolar yerine stablecoin tercih eder misiniz?

Merkez bankası rolüne bürünen stablecoin şirketleri paranın arzını adeta kontrol etmekte. Sürekli konuştuğumuz merkez bankası dijital paraları da çıktıklarında stablecoinlerden çok da farklı olmayacaklar. Sadece özel şirketler yerine devletler tarafından kontrol edilecekler.

Stablecoinlerin merkez bankaları tarafından sıkça eleştirilmelerinin ardındaki en önemli sebeplerden biri de aslında bu. Benzer eleştiri merkez bankası rolüne bürünmeye hazırlanan Facebook ve Libra projesi için de geçerliydi. Facebook’un merkez bankası rolüne bürünmesinden rahatsız olan Avrupa’lı devletler, Facebook’un projesini oldukça sert bir dille eleştirmişti.

Bu durumda özel şirketlerin ürettikleri stablecoinlerin akıbeti sizce ne olur?

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.