BİZİ TAKİP EDİN

DEFI

DeFi’ in Zayıf Noktası “Flash Loan” Nedir ?

Flashloan’lar şu sıralar DeFi protokollerinde problem yaratmakta. Bu durum kısaca, bir blok içerisinde parayı alıp geri verme olarak tanımlanabilir.

Yayın:

-

defi flashloan

Finansal bir devrim yaratmak amacıyla ortaya çıkan DeFi’in sunduğu en devrimsel yeniliklerden birisi olan “Flash Loan”‘lar yakın zamanda bunu kötüye kullanan aktörlerden ötürü aynı zamanda DeFi hareketinin yumuşak karnı olacak gibi gözüküyor… Daha bu sabah önemli DeFi aktörlerinden Fulcrum’un ikinci defa soyulduğunu yazmıştık. Bu sefer ise bu soyulma nasıl gerçekleşiyor derinlemesine incelemek istedik.

Flash Loan Nedir ?

Flash Loan’lar şu sıralar DeFi protokollerini takip edenlerin sıkça duyduğu terimlerin başında geliyor olmalı. Bu durum kısaca, DeFi üzerinde sadece bir blok (Ethereum’da blok süresinin sadece 15 saniye olduğunu unutmayalım) içerisinde yapılan işlemlerin tümü olarak tanımlanabilir. Bu kafa karıştıcı gelebilir ama Flash Loan’lar tam anlamıyla bu yüzden devrimsel yani birden fazla işi tek bir işleme sığdırabilmesinden ötürü. Yakın zamanda kaybettiği paralarla adını duyduğumuz BZX (Fulcrum) platformu Flash Loan verirken de ayrıca bir ücret (fee) talep etmiyor. Yani siz bu 15 saniye içinde aldığınız borcu 15 sn içinde öderseniz hiç bir para ödemiyorsunuz. Flash Loan’da tek kural var yapılacak tüm hareketler bir transfer içinde yapılmalı. Yani borçlanma, aksiyon ve geri ödeme işlemi bir transfer işlemi içerisinde yapılmalı.

Fakat bu sistemden yararlanmak isteyenler çok iyi düzeyde kodlama bilmeli. Hatta sadece bu yeterli değil. Solidity ( Ethereum dili) ile uzun bir zaman geçirdikten sonra Flash Loan’ların tüm detaylarını en ince ayrıntısına kadar öğrenmeli. Bunun sonucunda ağdaki oluşabilecek arbitraj fırsatlarından yada ortaya çıkabilecek farklı fırsatlardan yararlanabilirler. Bu da aslında DeFi’in yazılımcılar ya da bir takım teknoloji meraklısı kimselerden halka ulaşmasının önünde bir engel olarak düşünülebilir lakin bu başka bir yazının konusu olabilir.

Fulcrum (bZx) “Hack” Olayı

2 gün önce bZx’in önce 360.000 $ bugün ise yaklaşık 650.000 $ kaybetmesiyle DeFi dünyası sarsıldı.

Peki bu olayın arka planında ne oldu nasıl gerçekleşti ?

Hikayede para kaybeden platform olan Fulcrum (bZx) merkeziyetsiz bir margin trading platformu lending hizmeti vermekle beraber 5 kaldıraca kadar da long ya da short açmanıza olanak tanıyor.

Bu platformu ilk olarak kötüye kullanan arkadaş ki bu kişiye konuyu anlatırken “Mahmut” diyelim. DyDxten (başka bir DeFi ürünü Fulcrum’la nerdeyse aynı) yukarıda anlattığımız Flash Loan’lardan kullanıyor. Mahmut’un aldığı para ise 10.000 #ETH anlık değeri ise 300.000 $’ a tekabül ediyor. Mahmut bu paranın yarısını bZx’e yarısını da onun en büyük rakibi Compound’a (bu da DeFi’in en büyük app’lerinden birisi elinizdeki kriptopara yatırımlarınızı faize verip kiralamanıza yarıyor) gönderiyor. Compound’a yolladığı yarısıyla 112 WBTC (Ethereum blokzinciri üzerindeki ERC20 formundaki BTC) kiralıyor. Fulcrum’a yolladığı yarısıyla ise WBTC’ ye yani Bitcoin’e short işlem açıyor. Compound’a yolladığı 112 WBTC’yi de en büyük ve hacimli DEX konumunda olan yine DeFi’in ağır toplarından Uniswap’e yolluyor ve orada dumplayıp fiyatı düşürüyor. Fiyatı Uniswap’ten alan (oracle olarak uniswap’i kullanan) Fulcrum’da short işlemden muazzam kar ediyor ve en başta aldığı 10.000 Ethereum’u ödüyor. Yukarıda bizim yazarken sizin okurken yorulduğunuz işlemlerin hepsini tek bir blokta yapıyor yani 15 saniye içinde… İşlemlerin özeti de aşağıda.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-1024x385.png

15 Saniyede 360.000 $

Tüm bu işlemlerin toplam transfer ücreti de 8.71 $tutmuş ve yazımızın asıl konusu olan Flash Loan olmasaydı bu olay mümkün olmayacaktı. Ayrıca önemli bir indikatör olduğunu devamlı vurguladığımız lending oranları da Mahmut’un 10.000 Ethereum’u kiralamasından etkilenmiş olacak ki Fulcrum vakasından sonra rakamlar tavan yaptı. Kısaca Mahmut ismini taktığımız dahi “hacker” (hack demek çok doğru olmasa da) 15 saniye içinde (1 Ethereum Bloğu) 360.000 $ kazandı.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DEFI

Galaxy Digital, DeFi Yatırımcısı ParaFi Capital’e Yatırım Yaptı

Ünlü milyarder Mike Novogratz, DeFi piyasasına adım attı.

Yayın:

-

Merkezi olmayan finans (DeFi) ve blockchain yatırımcısı olan ParaFi Capital, önde gelen finansal hizmetler ve yatırım yönetimi şirketi Galaxy Digital’den yatırım aldığını duyurdu. Bu stratejik yatırımla Galaxy Digital artık ParaFi Capital şirketinin hissedarı oldu.

Yapılan ortaklık sayesinde, şirketlerin her ikisi de, merkezi olmayan finans (DeFi) sektörüne ortak yatırım yapmak ve piyasada yeni fırsatlar bulmak için birbirleriyle işbirliği yapacak.

Girişim şirketi ParaFi’ye göre, Galaxy Digital tarafından yapılan bu yatırım, merkezi olmayan finans endüstrisinin benimsenmesini artırmada ve aynı zamanda yeniliklerinin blockchain teknolojisi endüstrisinde benimsenmesini sağlamada yardımcı olacak.

ParaFi Capital’in Kurucusu ve Yönetici Ortağı Ben Forman, konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Forman, ortaklığın önemine ışık tutarken, bu ortaklığın hem merkezi olmayan finans ekosistemi hem de ParaFi için önemli bir başarıya işaret ettiğini söyledi. Forman ayrıca şu açıklamayı yaptı:

“DeFi bir dönüm noktasına yaklaşırken, Galaxy Digital ekibi ile yakın iş birliği yapmayı dört gözle bekliyoruz.”

Galaxy Digital, kripto para birimi ve dijital varlıklara kurumsal ilgiyi kolaylaştırmanın yanı sıra hem fintech hem de geleneksel finans alanında önde gelen şirketlerle yakın çalışma konusunda güçlü bir geçmişe sahiptir. 

Galaxy Digital’in İcra Kurulu Başkanı (CEO) ve Kurucusu Mike Novogratz, kripto para birimi ekosisteminin geliştirilmesinde kendileri ile işbirliği yapan ParaFi Capital’in merkezi olmayan finans uygulamaları ve protokollerine sürekli katılımı nedeniyle kendileri için mükemmel bir ortak olduğunu söyledi. 

ParaFi Capital ve Galaxy Digital  Hakkında

ParaFi Capital, blockchain ve merkezi olmayan finans piyasalarına odaklanan alternatif bir yatırım firmasıdır. Yoğun, uzun vadeli odaklanmış bir yatırım çerçevesi aracılığıyla fırsatları belirlemek için benzersiz bir çok disiplinli yaklaşım benimseyen bir şirkettir.

Galaxy Digital, dijital varlık, kripto para birimi ve blockchain teknolojisi sektöründe çeşitlendirilmiş bir finansal hizmetler ve yatırım yönetimi şirketidir. Ayrıca şirket blockchain yatırım tecrübesi sahibi ünlü milyarder Mike Novogratz tarafından yönetilmektedir. Halka açık Galaxy Digital şirketinin şu anda yönetilen varlıkları toplamı 400 milyon dolardan fazladır. Ayrıca Galaxy Digital ekibi, blockchain teknolojisini kapsayan kapsamlı deneyime sahiptir.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla DeFi Haberleri için: DeFi Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

En iyi 250 Coin’in %93’ü Eylül Ayında Fiyat Düşüşü Gördü!

Yayın:

-

gördü

Son birkaç ayda, Yearn.Finance, Compound, Synthetix ve Chainlink gibi DeFi protokolleri, token fiyatlarının tavan yaptığını gördü ve uzun zamandır beklenen boğa piyasasının DeFi protokolünde olabileceğine dair fikirleri harekete geçirdi.

Fakat, DeFi yükselişi son haftalarda azaldı ve piyasanın geri kalanında da düşüş var. Örneğin, geçtiğimiz iki hafta boyunca, ETH fiyatı 350 $ civarında seyretmekte.

CoinMetrics’e göre, ilk 250 kripto varlığının %72’si fiyatlarda haftalık olarak düştü ve bu sayı aydan aya analiz bandında %93’e kadar yükseldi. Eylül ayı boyunca Messari’nin DeFi grafiğine bakıldığında, çoğu DeFi tokenı %15-%85 aralığında düzelme gördü. Sıralayacak olursak, bZx Network %85, Curve %78, Swerve %76, Ren %57, Balancer %53, THORChain %52, Synthetix %34, Aave ise %29 düşüş gördü.

Burada neler olup bittiğini daha iyi anlamak için, 30 günün en düşük seviyelerini ve 30 günlük en yüksek değerleri yakalayan varlıkların oranını gösteren 7 günlük bir metriği bakalım.

Grafik, bu yılın Mart ayındaki satıştan bu yana görülmeyen düşüş seviyelerini gösteriyor. Neyse ki, grafik 2018’deki kripto düşüşünden çok çok uzakta.

Son geri çekilme bazı tüccarların yükseliğin bitip bitmediğini merak etmesine neden oldu. Fakat, boğa piyasalarında trendin tersine dönmesi çok yaygın. 2017 boğa piyasasında çok sayıda fiyat düzeltmesi yaşandı.

Örneğin, 2017’nin başlarında, Bitcoin ikinci kez 1.180 $’a ulaştığında, büyük bir satışı tetikledi ve Bitcoin neredeyse %40 düştü. Ve elbette bu durum Bitcoin’in o yıl içindeki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 $’a ulaşmasını engellemedi.

DeFiWorld, bu haftaki haber bülteninde, düzeltmelerin normal olduğunu ve daha büyük bir trendin parçası olduğunu öne sürerek, 2016 senesini hatırlattı.

Balonlar ve 4 yıllık döngüler halinde ilerliyoruz. Herkes bugün, bu hafta veya bu ay neler olacağını düşünürken, birazcık kafanızı dağıtmalı ve gerçekten nereye gittiğimizi düşünmelisiniz. Uzun vadede trend oldukça açık. Yukarı doğru.

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.