Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63763.52
2.74%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3069.4
5.30%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.47
14.64%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $549.6
3.62%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

CBDC Çalışmalarına Başlayan Ülkeler Arasına, Suudi Arabistan da Katılıyor!

Yapılan açıklamada, CBDC çalışmalarının ilk olarak bankalar arası işlemler için uygulanmasının hedeflendiği belirtildi.

Clock
Paylaş
CBDC Çalışmalarına Başlayan Ülkeler Arasına, Suudi Arabistan da Katılıyor!

Dünya genelinde birçok ülkenin merkez bankası, gelişen teknoloji ile birlikte ulusal para birimlerinin dijital versiyonu hakkında çalışmalara başladı. Ülkelerin merkez bankaları bünyesinde oluşturulan merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) birçok ülkede oluşturulup pilot çalışma kapsamına alındı.

728×90 muhabbit - CBDC Çalışmalarına Başlayan Ülkeler Arasına, Suudi Arabistan da Katılıyor!300x250 muhabbit - CBDC Çalışmalarına Başlayan Ülkeler Arasına, Suudi Arabistan da Katılıyor!

Şimdi ise bu ülkelerin arasına katılmak için adım atan Suudi Arabistan Merkez Bankası (SAMA), kısa süre önce yaptığı açıklamada, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ilgili planlarının olduğunu duyurdu.  

SAMA tarafından yapılan açıklamada, CBDC çalışmalarının ilk olarak bankalar arası işlemler için uygulanmasının hedeflendiği belirtildi. Böylece banka, merkez bankasının bu teknoloji üzerinde denemeler yapmasını ve CBDC kullanmanın avantajlarının keşfedilmesini istiyor.  

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Suudi Arabistan hükümeti tarafından atılan bu adımın, ülkenin dijital ekonomiye dönüştürülmesi hedeflerinin bir parçası olduğu belirtiliyor. Çünkü bilindiği üzere Suudi hükümeti, çeşitli sektörlerde dijital teknolojilerin kullanımını artırmak için çalışmalara başladığını daha önceleri birçok defa duyurmuştu.

Merkez bankasına göre CBDC’ler verimli, güvenli ve herkes tarafından erişilebilir bir dijital ödeme sisteminin önünü açacak. Bu kapsamda da başlatılacak girişimin ülke ekonomisi için oldukça önemli bir gelişme olduğu belirtiliyor.

CBDC Çıkaran Ülkeler İle Ortak Çalışma Yapılacak

SAMA’nın CBDC çalışmalarının ne zaman sonuçlanacağına dair her hangi bir açıklama yapılmazken, ülkenin, diğer merkez bankaları ve finans kurumlarıyla ortak faaliyetler sürdüreceği açıklandı. SAMA böylece, CBDC konusunda daha önce harekete geçen ülkelerin deneyimlerinden faydalanmak istediğini belirtiyor.

CBDC - CBDC Çalışmalarına Başlayan Ülkeler Arasına, Suudi Arabistan da Katılıyor!

Merkez bankası tarafından planlanan CBDC çalışmalarının başarılı olması durumunda diğer benzer teknolojik gelişmelerin de kullanımının önünün açılacağı belirtiliyor.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar