Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51507.43
0.73%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3045.85
3.00%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.88
1.46%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $384.6
1.37%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Cellebrite Kripto İzleyici Çözümünü Başlattı

Cellebrite, yasadışı kripto aktivitelerini izleyebilmek amacıyla yeni bir çözüm geliştirdi!

Clock
Paylaş
Cellebrite Kripto İzleyici Çözümünü Başlattı

Dijital istihbarat şirketi Cellebrite, “Cellebrite Crypto Tracer” isimli çözümünü piyasaya sürmüş bulunuyor.

Yeni çözüm, CypherTrace tarafından desteklenmekte ve kara para aklama, terörizm, uyuşturucu, insan kaçakçılığı, silah satışları ve fidye yazılım gibi yasadışı işlemler ile elde edilmiş kripto para birimlerini izlemeyi hedefliyor.

Binance BannerBinance Banner

Çözüm, yasal olarak kanıt elde etmek ve Bitcoin gibi kriptoları kullanan suçluları izlemek isteyen araştırmacılara, analistlere ve ajanlara sunulacak.

Bir Oxford Üniversitesi araştırmasından elde edilen rakamlardan bahseden Cellebrite, 76 milyar $ değerinde yasadışı faaliyetin Bitcoin içerdiğini belirtti.

İzleme İşlemlerine Bilgi Referansı Hazırlamak

Cellebrite’in kripto izleyici çözümü, araştırmacıların milyonlarca açık kaynak ve özel referansı, dolandırıcılık verilerini ve insan zekasını bir araya getirmelerine olanak sağlayarak, 522 milyondan fazla ilişkilendirilebilir noktanın veri kümesinin kullanımına yardımcı oluyor.

Cellebrite’in CSO’su Leeor Ben-Peretz, verdiği bir röportajda, Cellebrite Crypto Tracer’ın hesap türü, hesap sahipleri, sözleşme türleri, sözleşme sahipleri ve diğer veriler gibi milyonlarca veri noktasını işleyebildiğini belirtti. Ayrıca, ister borsa ister cüzdan yasadışı fonların nereye yönlendirildiği belirlenebilir bir hale gelecek.

Ben-Peretz, “Çözümün en önemli özelliklerinden bazıları, risk puanlaması yapma ve yüzlerce küresel borsa, ATM, Mixer, Kara para aklama sistemleri, kumar hizmetleri ve bilinen suçlu adreslerini belirleme gibi yetenekleri içeriyor.” dedi.

Yasadışı Kripto Para İşlemlerine Karşı Devam Eden Mücadele

CypherTrace’in baş finansal analisti John Jefferies, kripto para birimleri geleneksel finans kurumları tarafından yaygın hale geldikçe, suçluların da onları geniş bir şekilde benimseyeceklerini tahmin ediyor.

Kripto piyasalarının değeri arttıkça, daha büyük mali suçlar olacak ve ulus-devlet ölçekleri örneklerini göreceğiz. Güncellenmiş FATF yönergelerinin yönlendirdiği düzenleyici reform, küresel olarak senkronize olmayan zaman çizelgelerinde yetki arbitrajini zorlayacaktır.

Jefferies, geçtiğimiz Twitter hack olayına atıfta bulunarak, durum çok daha kötü olabileceğine inandığını söyledi. Ayrıca Jefferies, blockchain topluluğunun dolandırıcılara karşı akıllı bir tutum sergilediğinin de altını çizdi.

Kripto para birimleri ilk ortaya çıktığında, kolluk kuvvetleri kripto paraların nasıl çalıştığı ve nasıl izlenebileceği konusunda pek bilgiye sahip değildi. Durum bugün ise çok farklı. Örneğin, Bitcoin dolandırıcığına kurban giden Twitter olayında, kolluk kuvvetleri ile yakın temas halinde çalışıldığı herkes tarafından biliniyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar