Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65627.23
-1.47%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3534.3
-1.38%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.44
-5.39%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.9
-1.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

Celsius Kurtarma Planı İçin Herkes Seferber Oldu!

Celsius lider yatırımcısı BnkToTheFuture ve kurucu ortağı Simon Dixon platforma yardım teklifinde bulundu.

Clock
Paylaş
Celsius Kurtarma Planı İçin Herkes Seferber Oldu!

Celsius baş yatırımcısı BnkToTheFuture ve Kurucu Ortağı Simon Dixon platforma yardım teklifinde bulundu. Dixon, kripto para borsası Bitfinex’i tasfiyeden kurtarmak için 2016’da kullanılan “finansal inovasyon”a benzer bir girişimle Celsius’un kurtarılabileceğini iddia ediyor.

728×90 muhabbit - Celsius Kurtarma Planı İçin Herkes Seferber Oldu!300x250 muhabbit - Celsius Kurtarma Planı İçin Herkes Seferber Oldu!

Dixon’ın 18 Haziran 2022 Cumartesi günü dillendirdiği teklifi spesifik detaylardan yoksundu. Ancak yine de 2016 senesinin Ağustos ayında Bitfinex’in hacklenmesi sonrasında yaşanan sürece benzer bir sürece girilmesi gerektiğini düşündüğünün altını çizdi. Dixon’a göre Bitfinex, gerekli önlemlerin alınması sayesinde 9 ay gibi bir süre içerisinde toparlanmıştı. Haliyle Celsius için de henüz çok geç değil.

“Geçmişte 10 senedir çözümlenmeyi bekleyen Mr. Gox krizinde de gördüğümüz gibi geleneksel finansın Celsius gibi platformların sorunlarına yönelik bir sonucu doğru bir zamanlamayla sunabileceğine inanmıyorum. Bana göre bu durum ancak Bitfinex’in sorunlarını 9 ay içerisinde çözen ve yatırımcıları da mutlu eden finansal yeniliklerle çözümlenebilir.”

Dixon Celsius’a yardım etme arzusunu ise şirketin hissedarı ve borç vereni olmasıyla açıkladı. Ayrıca krizin Bitcoin sahipleri üzerinde yarattığı kısa dönemli etkinin de kendisinde konuya müdahil olma ihtiyacı yarattığını belirtti.

“Çözüm sunma rolünü üstleniyorum çünkü konuya dair tecrübeliyim, lisansım var ve gerçekten çözüm sağlayabilecek teknolojim de var.”

BnkToTheFuture global bir yatırım platformu ve yatırımcıların finansal teknoloji şirketlerine, fonlara ve alternatif finans ürünlerine yatırım yapmasına katkı sağlıyor. Platform, 85.000’den fazla nitelikli yatırımcıdan oluşan bir ağ oluşturuyor. Haziran 2020’de Celsius, yatırım platformuyla ortak bir hisse senedi teklifi başlattı ve 1.039 yatırımcı aracılığıyla 20,46 milyon dolar topladı.

bitfinex muhabbit - Celsius Kurtarma Planı İçin Herkes Seferber Oldu!
Bitfinex

Celsius Bitfinex’ten Neler Öğrenebilir?

Ağustos 2016’da Bitfinex bir siber güvenlik saldırısında 120.000 Bitcoin (BTC) kaybettiğini, bunun da müşterilerin yatırımlarında 72 milyon dolar değerinde bir kayba sebebiyet verdiğini duyurmuştu.

Bitfinex bu süreci aşabilmek için tasfiye işlemlerini sürdürmek yerine, müşterilere hacklemede kaybedilen paranın değerini temsil eden BFX tokenları şeklinde “geri ödeme vaatleri” içeren yenilikçi bir kurtarma planı geliştirmişti.

Bu tokenlar açık piyasada alınıp satılabiliyordu veya daha sonra token başına 1,00 dolarlık geri ödeme için elde de tutulabiliyordu. Böylece müşteriler şirketin toparlanma süreci hakkında rahatlıkla spekülasyon yapabildi.

Ağustos 2016’nın sonlarında BnkToTheFuture da sürece dahil oldu ve Bitfinex’e müşterilerin BFX tokenlarını şirkette öz sermayeye dönüştürmelerine imkan sağladı.

Yaklaşık yedi ay kadar sonra BnkToTheFuture, planın işe yaradığını ve zarara uğrayan müşterilerin kendilerine sunulan çeşitli önlemlerle fonlarının %75 ila %100’ünü geri aldıklarını bildirdi:

“2016’da Bitfinex’in hack’lerinden kurtulmak için bir plana ihtiyacı vardı ve kurucusu olduğum şirket BnkToTheFuture.com platformu bu noktada destekledi. Şirket risk aldı ve menkul kıymet tokenlarını, borcu ve öz sermayeyi içeren, yatırımcılara da çok yüksek bir getiri sağlayan bir kurtarma planı gerçekleştirdi.”

Ancak, Dixon’ın önerisine ek olarak paralel bir kurtarma operasyonu da Celsius için seferber olmuş durumda. Resmî olmayan bir topluluğun yürüttüğü kampanya, Twitter’da #CELShortSqueeze hashtagi ile hareket ediyor.

Hareket, Celsius tokenının short yatırım yapan yatırımcıları, Celsius (CEL) tokenının çeşitli borsalardan toplu alımı ve geri çekilmesi yoluyla fiyatını kasıtlı olarak artırarak short pozisyonlarını kapatmaya zorluyor.

Açığa satış (short-selling), bir yatırımcının hisseleri ödünç aldığı ve daha sonra daha düşük bir fiyattan geri almak ve aradaki farkı cebe indirmek amacıyla hemen sattığı bir yatırım stratejisidir. Bir yatırımcının bir hisse veya varlığın düşüşünden kar elde etmesini sağlar.

İlginizi çekebilir: Celsius ve Şok Eden Değer Kaybı: Kripto Para Lending Platformları Risk Altında Mı?

Kısa devre, kısa vadeli bir varlığın değeri arttığında meydana gelir ve bu durum açığa satış yapanları, kayıplarının artmasını önlemek için başlangıçta sattıkları hisseleri geri almaya zorlar. Bununla birlikte, fiyat yükselirken hisseleri geri almak, daha fazla yukarı yönlü fiyat hareketlerine neden olabilir ve bu da açığa satış yapanları daha da sıkıştırabilir.

Benzer bir strateji, Ocak 2021’de subreddit r/Wallstreetbets kullanıcıları tarafından da başlatılmış ve Amerikan video oyunu perakendecisi GameStop Corp.’un hisseleri o ay içerisinde hisse başına yaklaşık 500 $’a ulaşmıştı. Ayın başındaki hisse değerine kıyasla bu 25 katlık bir artıştı.

celsius muhabbit 1200x600 - Celsius Kurtarma Planı İçin Herkes Seferber Oldu!
Celsius

Celsius İçin Bir Kurtulma Umudu Var Mı?

Celsius Haziran 2022’de “ekstrem piyasa koşulları” nedeniyle tüm para çekme işlemlerini durdurarak manşetlere bomba gibi düşmüştü.

Para çekme işlemlerinin durdurulması, birçok kişide platformda kilitli kalan sermayelerinin platformun batması durumunda bir daha asla gün ışığı göremeyecekleri korkusuna yol açtı.

20 Haziran 2022 Pazartesi günü Celsius topluluğuna likidite durumunu ve operasyonları stabil bir hale getirmek için çabaladığını belirten bir duyuru yaptı.

“Çekim, swap ve transferleri duraklattığımızdan bu yana bir hafta geçti. Topluluğumuzun, hedefimizin likiditemizi ve operasyonlarımızı istikrara kavuşturmaya devam etmek olduğunu bilmesini istiyoruz. Bu süreç biraz zaman alacak.”

Platform, yasal düzenleyiciler ve yetkililerle açık bir diyalog sürdürmeyi hedeflediğini ve çözüm arayışına devam edeceğini belirtti. CEL, 21 Haziran 2022 itibarıyla tüm zamanların en yüksek seviyesinden %92 düşüşle 0,636 dolar olarak fiyatlandırılıyor.

İlginizi çekebilir: Celsius CEO’su Sonunda Sessizliğini Bozdu!

Celsius Network, topluluğuna şirketle bağlantılı olduğunu iddia eden sahte sosyal medya hesaplarındaki artış konusunda da uyarıda bulundu.

Celsius yetkilileri bir blog yazısında, “yanlış bir şekilde Celsius ile ilişkili olduğu iddia edilen” hesaplarda bir artış olduğu için topluluğu daha dikkatli olmaya çağırdı. Ayrıca platform, Twitter Space ve AMA etkinliklerini de duraklatma kararı aldı.

Daha Fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar