Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60250.94
2.79%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3201.33
1.22%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.84
0.35%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $538.7
1.66%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Chainalysis: 2020’de Scammerlar 381 Milyon $ Ele Geçirdi!

Chainalysis’in paylaştığı verilere göre dolandırıcılar 2020 senesinde kurbanlarından 381 Milyon $ Çalmış!

Clock
Paylaş
Chainalysis: 2020’de Scammerlar 381 Milyon $ Ele Geçirdi!

Chainalysis’in paylaştığı verilere göre, 2020 senesi içinde scammerlar, belli başlı dolandırıcılık yöntemleri ile kurbanlarından 381 milyon $ ele geçirdi!

728×90 muhabbit - Chainalysis: 2020'de Scammerlar 381 Milyon $ Ele Geçirdi!300x250 muhabbit - Chainalysis: 2020'de Scammerlar 381 Milyon $ Ele Geçirdi!

Chainalysis’e göre, bu tür dolandırıcılık olayları, 2019 senesinde kurbanlardan 4.3 milyar dolar kadar fon yarattı. Bu bağlamda kripto para birimleri ile ilgili en yaygın suç, dolandırıcılık olarak görünüyor.

Tıpkı geçtiğimiz senelerdeki gibi, dolandırıcılık ile ilgili yaşanan sorunlar bu yılda hız kesmeden devam ediyor. Chainalysis’in paylaştığı verilere göre, kripto para dolandırıcıları kurbanlarından en az 381 milyon $ almış durumda. An itibarıyla, bildirilen dolandırıcılıklarından sağlanan bu verilerin elbette görünmeyen bir tarafı da mevcut. Bundan dolayı muhtemelen bu hesaplanan tutar, yılın ilerleyen zamanlarında çok daha büyüyecektir.

image 18 - Chainalysis: 2020'de Scammerlar 381 Milyon $ Ele Geçirdi!

Ocak 2020 – Haziran 2020 Tarihleri Arasında Dolandırıcıların Hesaplarına Aktarılan Kripto Para Miktarı. Kaynak: Chainalysis

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Twitter olayı yeni bir tür değil. Dolandırıcılar çok uzun zamandır sosyal medyada hatrı sayılır insanların taklitlerini yaparak, kullanıcılardan kripto para talep ediyorlar. Elde edilen verilere göre bu dolandırıcılık türü, piyasada en çok tercih edilen dolandırıcılık türü olarak öne çıkmakta.

image 19 - Chainalysis: 2020'de Scammerlar 381 Milyon $ Ele Geçirdi!

Kripto Para Dolandırıcılık Türlerinin Grafiği Kaynak: Chainalysis

Elbette, geçtiğimiz günlerde yaşanan Twitter olayı yukarıda anlatılan dolandırıcılık türünden epey farklı. Siber suçlular, taklit hesaplar kullanmak yerine Twitter’ın bir güvenlik açığından faydalanarak istedikleri kullanıcıların gerçek hesaplarından tweet atmayı başarmıştı.

Twitter’da Yaşanan Güvenlik Açığı

Twitter’da yaşanan güvenlik açığı, önce belli başlı kripto para birimi ile ilgili “influencer”ları etkisi altına aldı. Sonrasında ise Elon Musk, Barack Obama ve Joe Biden gibi çok yüksek profilli hesapları ele geçirdi.

Dolandırıcılar bu eylemler neticesinde ele geçirdiği hesaplardan Bitcoin adreslerini paylaştı. Dolandırıcılar takipçilerden bu adreslere Bitcoin yollarlarsa, yolladıkları miktarın iki katını geri göndereceklerini belirtti.

Sonuç olarak dolandırıcılar bu durum ile birlikte, kurbanlardan 13.14 adet Bitcoin (BTC) çaldı. Fakat elde edilen bilgilere göre, dolandırıcılar hareketlerine güven sağlama amacıyla, bazı takipçilere 20.000 $’lık Bitcoin gönderdi.

Dolandırıcıların kullandığı kripto para adresi, dolandırıcılığın yapıldığı günden bu güne aktif ve sürekli bir şekilde farklı adresler içinde etkileşime girmekte.

Ayrıca elde edilen verilere göre bu adresten toplamda 5.5 Bitcoin, Wasabi Wallet gibi Mixer servislerine yollanmış durumda.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar