BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Chainalysis: 2020’de Scammerlar 381 Milyon $ Ele Geçirdi!

Chainalysis’in paylaştığı verilere göre dolandırıcılar 2020 senesinde kurbanlarından 381 Milyon $ Çalmış!

Yayın:

-

381 Milyon $

Chainalysis’in paylaştığı verilere göre, 2020 senesi içinde scammerlar, belli başlı dolandırıcılık yöntemleri ile kurbanlarından 381 milyon $ ele geçirdi!

Chainalysis’e göre, bu tür dolandırıcılık olayları, 2019 senesinde kurbanlardan 4.3 milyar dolar kadar fon yarattı. Bu bağlamda kripto para birimleri ile ilgili en yaygın suç, dolandırıcılık olarak görünüyor.

Tıpkı geçtiğimiz senelerdeki gibi, dolandırıcılık ile ilgili yaşanan sorunlar bu yılda hız kesmeden devam ediyor. Chainalysis’in paylaştığı verilere göre, kripto para dolandırıcıları kurbanlarından en az 381 milyon $ almış durumda. An itibarıyla, bildirilen dolandırıcılıklarından sağlanan bu verilerin elbette görünmeyen bir tarafı da mevcut. Bundan dolayı muhtemelen bu hesaplanan tutar, yılın ilerleyen zamanlarında çok daha büyüyecektir.

Ocak 2020 – Haziran 2020 Tarihleri Arasında Dolandırıcıların Hesaplarına Aktarılan Kripto Para Miktarı. Kaynak: Chainalysis

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Twitter olayı yeni bir tür değil. Dolandırıcılar çok uzun zamandır sosyal medyada hatrı sayılır insanların taklitlerini yaparak, kullanıcılardan kripto para talep ediyorlar. Elde edilen verilere göre bu dolandırıcılık türü, piyasada en çok tercih edilen dolandırıcılık türü olarak öne çıkmakta.

Kripto Para Dolandırıcılık Türlerinin Grafiği Kaynak: Chainalysis

Elbette, geçtiğimiz günlerde yaşanan Twitter olayı yukarıda anlatılan dolandırıcılık türünden epey farklı. Siber suçlular, taklit hesaplar kullanmak yerine Twitter’ın bir güvenlik açığından faydalanarak istedikleri kullanıcıların gerçek hesaplarından tweet atmayı başarmıştı.

Twitter’da Yaşanan Güvenlik Açığı

Twitter’da yaşanan güvenlik açığı, önce belli başlı kripto para birimi ile ilgili “influencer”ları etkisi altına aldı. Sonrasında ise Elon Musk, Barack Obama ve Joe Biden gibi çok yüksek profilli hesapları ele geçirdi.

Dolandırıcılar bu eylemler neticesinde ele geçirdiği hesaplardan Bitcoin adreslerini paylaştı. Dolandırıcılar takipçilerden bu adreslere Bitcoin yollarlarsa, yolladıkları miktarın iki katını geri göndereceklerini belirtti.

Sonuç olarak dolandırıcılar bu durum ile birlikte, kurbanlardan 13.14 adet Bitcoin (BTC) çaldı. Fakat elde edilen bilgilere göre, dolandırıcılar hareketlerine güven sağlama amacıyla, bazı takipçilere 20.000 $’lık Bitcoin gönderdi.

Dolandırıcıların kullandığı kripto para adresi, dolandırıcılığın yapıldığı günden bu güne aktif ve sürekli bir şekilde farklı adresler içinde etkileşime girmekte.

Ayrıca elde edilen verilere göre bu adresten toplamda 5.5 Bitcoin, Wasabi Wallet gibi Mixer servislerine yollanmış durumda.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Kısa Vadeli İşlemler Chainlink Rallisi Başlattı!

Chainlink rekor bir yükselişle fiyatını %52 arttırdı.

Yayın:

-

chainlink

DeFi tokenı Chainlink fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Token fiyatını %52 oranında artırarak 13.8799 $’a ulaşmış durumda.

Son 24 saatte LINK, Binance borsasında 9.05 $’dan 13.8799 $’a kadar yükseldi.

LINK-USDT Günlük Grafiği Kaynak: TradingView

Chainlink güçlü bir yükseliş eğilimi gösterdiği sırada, Oracle sistemleri için bir ağ olarak çalışan rakibi Band, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.44 $’a kadar çıktı ve %50’lik bir artış gösterdi.

Chainlink Rallisinin Ardında Ne Var?

LINK’in ani yükselişi, büyük olasılıkla vadeli işlem piyasasındaki kısa vadeli sözleşmelerin çoğalmasından kaynaklandı. Link sürekli olarak yükselirken, fonlama oranı %-0.02’de kaldı.

Kripto vadeli işlemler piyasası, piyasanın dengeli olmasını sağlamak için “finansman” adı verilen bir mekanizma kullanır. Pazar, alıcıları doğru bir şekilde yönlendirirken, aynı zamanda alıcılar satıcıları teşvik etmek durumundadır.

Örnek olarak, Binance Vadeli İşlemler’de Chainlink’e kısa vadeli işlem yapan çok sayıda kullanıcı varsa, fonlama oranı negatife dönecektir. Bu durumda, kısa vadeli sözleşme sahiplerinin ve satıcıların pozisyonlarını korumak için uzun vadeli sözleşme sahiplerine ödeme yapması gerekir.

Geçtiğimiz birkaç saat boyunca, LINK fiyatı yükseldi ve Binance Vadeli İşlemlerindeki fonlama oranı negatif kaldı. Bu, fiyat yükselirken birçok tüccarın kısa vadeli sözleşme yaptığının bir göstergesidir.

Sürekli olarak kısa vadeli sözleşme döngüsü, bir sıkışıklığa sebep oldu ve bu da satın alma talebini artırdı.

Benjamın Blunts mahlaslı bir tüccar, LINK’in teorik olarak kısa vadeli işlemlere hitap ettiğini ve piyasa duyarlılığından bu durumun yaşandığını vurguladı.

Blunts konu hakkında şunları söyledi

Aslında kısa süre içinde kısa vadeli pozisyon aramaya başlamıştım, ancak görünüşe göre herkes benim yaptığım şeyi yapıyor. Bu yüzden sanırım bir kez daha yükseliş eğilimini bekleyeceğim. Şu anda en güçlü ve en hızlı atın önünde durmak ile ilgilenmiyorum.

Zeus Capital ve LINK

Görünüşe göre Zeus Capital, LINK ile ilgili manipülatif yorumlar paylaşmış. Firmanın 9 Ağustos tarihinde paylaştığı bir yazı ise şu şekilde:

Hızlı zengin olma hikayesi, manipülasyonun gerçek göstergesidir. Yalnızca LINK’lerinizi 0 $’a ulaşmadan önce satarsanız kazanabilirsiniz.

“Light” isimli bir kripto para birimi yatırımcısı, bu açıklamadan sonra Zeus Capital’in görünüşe göre ciddi oranda kısa vadeli pozisyonunun olduğunu ileri sürdü.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum Geliştiricileri %51 Saldırılarından Endişeli!

Ethereum geliştiricileri, potansiyel %51 saldırıların önüne geçmek için fikirlerini paylaştı.

Yayın:

-

ethereum geliştiricileri

Cuma günü yapılan Core Devs toplantısında, Ethereum geliştiricileri, başarılı %51 saldırılarını önleyebilmek için alınması gereken potansiyel önlemleri tartıştı.

Tartışma, bu hafta Ethereum Classic’e yapılan saldırı dolayısıyla konuşuldu.

Tartışma esnasında, Ethereum geliştiricileri bu saldırılara karşı ek önlemler alıp almamalarını ve bu tür önlemlerin nasıl uygulanması gerektiği hakkında konuştu.

Düzenleme Sınırını Aşağı Çekmek

Blockchain’in yeniden düzenlenmesine karşı potansiyel bir önlem olarak, blockchain geçmişini her noktadan sonra kayıt edecek bir node düzeyinde kontrol noktaları oluşturmaktır. Bu kontrol noktasının ötesinde önerilen herhangi bir blockchain değişikliği nodelar tarafından reddedilecektir.

Blockchainin yeniden düzenlenmesi, yaygın olarak kabul edilen versiyondan daha yüksek miktarda hash gücüne sahip alternatif bir blockchain madenciliğine dayanıyor. Nakamoto konsensüsünün kuralları nedeniyle, daha yüksek bir çalışma kanıtına sahil olan zincir, nodelara yayınlandığında otomatik olarak orijinalinin yerini alır.

Geth istemcisinin geliştiricisi Peter Szilagyi, yazılımın 90.000 bloktan veya iki haftadan daha derin yeniden yapılanma süreçlerini zaten reddettiğini söyledi. Ancak bu durum, ETC’de yaklaşık 4.000 blok üzerinen gerçekleşen saldırıdan çok daha yüksek olarak kayıtla geçti.

Bu eşimin düşürülmesi benzer saldırandan korunmaya yardımcı olabilirken, OpenEthereum’dan Alexey Akhunov, çok düşük sınırların beklenmedik sonuçlara yol açabileceğini belirtti.

Önlemler Etkisiz Olabilir

ETC blockchain’inin derinliğin kısmi olarak daha önceki saldırılar dolayısıyla belirgin durumda. Bu durum, borsaların mevduatları kabul etmesi için onay eşiğini büyük ölçüde yükseltmesine sonuç oldu.

Szilagyi, Ethereum için binlerce bloğa gerek olmadığını söyledi. Merkezi olmayan borsalar, işlemleri sansürleyerek ve yalnızca birkaç bloğun yeniden düzenlenmesi ile bilgisayar korsanları kazanç sağlayabilir. Ayrıca düşük bir kontrol noktası sınırı ayarlamak, önemli kullanılabilirlik sorunlarına sebep olabilir.

Slizagyi sözlerine şöyle devam etti:

Ağda %51 saldırısı olduğunu kabul ettiğimizde birçok şeyin bozulmaya başladığını vurgulamak istedim.

Ethereum geliştirici şirketi PegaSys’dan bir geliştirici olan Tim Beiko, ETC’nin durumunun farklı olabileceğini söyledi. Çok daha küçük ve daha az değerli bir blockchain olması sebebiyle, %51 saldırısını yapmak daha kolaydır.

Tartışmanın sonunda, geliştiriciler sorunların üzerinde durmayı ve Ethereum’un dayanıklılığına yönelik potansiyel iyileştirmeler üzerinde durmayı kabul etti.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.