Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $53371.19
3.53%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3151.42
2.89%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.96
5.58%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.4
2.98%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Chainalysis: “ABD, Hacimlerin Düşmesine Rağmen, DeFi Alanındaki Liderliğini Sürdürüyor”

Şirket, ABD’nin tüm DeFi etkinliğinin %37’sini oluşturduğunu söylüyor.

Clock
Paylaş
Chainalysis: “ABD, Hacimlerin Düşmesine Rağmen, DeFi Alanındaki Liderliğini Sürdürüyor”

Veri analitik şirketi Chainalysis tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre, en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in hakimiyeti ABD’de azalmaya başladı.

ABD’de, Temmuz 2021 ile Haziran 2022 tarihleri arasında, Bitcoin’in hakimiyetinin %6 oranında düştüğü belirtildi. Şirket raporunda, bu düşüş oranının, diğer bölgelere göre ABD’de daha fazla olduğuna dikkat çekiliyor. Bunun ise büyük ölçüde, ülkenin diğer bölgelere göre daha fazla sahip olduğu DeFi gücüne bağlı olduğuna vurgu yapılıyor.

Binance BannerBinance Banner

Konu ile ilgili olarak DeFi Llama üzerinden elde edilen verilere göre, DeFi ekosisteminde çeşitli protokoller üzerinde kilitli 52 milyar dolar değerinde varlık bulunuyor. Ancak bu miktar, yılın başında ulaşılan 150 milyar doların üzerindeki toplam değerden oldukça düşük bir seviyede yer alıyor.

Yine de bu düşük miktarlara rağmen ABD, Chainalysis tarafından analiz edilen tüm DeFi etkinliğinin %37’sini oluşturuyor. ABD’nin ardından ikinci sırayı %31’lik oran ile Batı Avrupa takip ediyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Bilindiği üzere DeFi alanı altında en büyük değeri, merkeziyetsiz borsalar (DEX) oluşturuyor. Aslında bu alan daha çok profesyonel ve kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılıyor. Çünkü merkezi bir yapıdan uzak olması yatırımcıları DeFi alanına yönlendiriyor.

NFT’lere Olan İlgi Artışta

Elde edilen bu verilerin yanında, en fazla web trafiği alan ve hacim yaratan alanın ise NFT’ler olduğu belirtiliyor. Rapora göre, ana akım müşterilerin DeFi alanına girmesi için odak noktanın NFT’ler olduğu belirtiliyor. NFT’lerin DeFi’a giriş için önemli rol olmasına bir örnek olarak bir Reddit yöneticisinin, şirketin Collectible Avatars NFT serisinin 3 milyondan fazla yeni Web3 kullanıcısını bünyesine katması gösteriliyor.

Raporda, geçtiğimiz yılın verilerine de yer veren şirket, DeFi ve diğer tüm kripto para işlem hacimleri açısından ABD’nin, 1 trilyon doların üzerinde bir hacim yarattığını belirtiyor. ABD bu miktar ile Batı Avrupa’dan sonra ikinci sırada yer alıyordu. Chainalysis raporunda ayrıca, geçtiğimiz yıl ABD’li yatırımcıların yaptığı her beş kripto para işleminden birinin DeFi işlemi olduğu belirtiliyor.

DeFi

Konu hakkında açıklama yapan, kripto para uyumluluk girişimi Hummingbird’ün Kurucu Ortağı ve CEO’su Matt Van Buskirk, mevcut piyasa zayıflığını bazı nedenlere bağladığını ifade ediyor. Bunların ise kimlik doğrulama ve fiziksel varlıkların tokenize edilmesi gibi noktalarına bağlıyor.

Kripto para hakimiyeti açısından ABD ve Avrupa’nın öncülük etmesini ise bu bölgelerin, mühendis ve araştırmacılardan oluşan derin bir yetenek havuzuna sahip olmasına dayandırıyor. Buskirk, bu ayırt edici özellikleri nedeniyle de ABD ve Avrupa’nın diğer bölgelere göre avantaja sahip olduğunu dile getiriyor.

“New York ve Londra gibi merkezlerde büyük miktarda geliştirici yeteneği ve akademik ilgi bulunuyor. Bu nedenle bu bölgelerden çok sayıda blok zinciri projesi görüyorsunuz. İnsanlara Latin Amerika gibi yerlerde harika projeler inşa etmelerini tavsiye ediyorum, ancak Silikon Vadisi gibi bir yere gelmeden yetenek ve finansman bulmaları onlar için daha zor.”

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar