Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59694.38
3.31%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3185.74
2.28%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.92
1.13%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $536.4
0.68%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Chainalysis: “Çin, Asya Pazarında Yaşanan Hacim Düşüklüğüne Rağmen, Bölgedeki Liderliğini Sürdürüyor”

Chainalysis, kripto paralar ile ilgili hazırlamış olduğu yeni raporunu yayımladı.

Clock
Paylaş
Chainalysis: “Çin, Asya Pazarında Yaşanan Hacim Düşüklüğüne Rağmen, Bölgedeki Liderliğini Sürdürüyor”

ABD merkezli veri analitik şirketi Chainalysis, kripto paralar ile ilgili hazırlamış olduğu yeni raporunu yayımladı.

Şirket raporunda, Doğu Asya’nın, Temmuz 2021 ile Haziran 2022 tarihleri arasında oluşturduğu 777,5 milyar dolarlık hacim ile en büyük kripto para piyasaları arasında dördüncü sıraya düştüğü belirtildi. Elde edilen bu verilere göre Doğu Asya’nın, geçtiğimiz yıla oranla, bu yıl gerileme yaşadığı belirtildi.

728×90 muhabbit - Chainalysis: "Çin, Asya Pazarında Yaşanan Hacim Düşüklüğüne Rağmen, Bölgedeki Liderliğini Sürdürüyor"300x250 muhabbit - Chainalysis: "Çin, Asya Pazarında Yaşanan Hacim Düşüklüğüne Rağmen, Bölgedeki Liderliğini Sürdürüyor"

Yıldan yıla işlem hacmi büyümesi açısından da incelenen bölge, %4 oranında yaptığı artış ile bu yıl en düşük kripto para etkinliğine sahip bölge oldu. Şirket, geçtiğimiz yıl bölgenin yaratmış olduğu kripto para hacmine göre en büyük üçüncü bölge konumunda olduğunu belirtti.

dogu aysa 821x600 - Chainalysis: "Çin, Asya Pazarında Yaşanan Hacim Düşüklüğüne Rağmen, Bölgedeki Liderliğini Sürdürüyor"

Bölgede, kripto para alanında yaşanan kaybın en büyük nedeni olarak ise Çin gösteriliyor. Bilindiği üzere bölgedeki en büyük pazar olan Çin, getirdiği yasaklar sonrası kripto para faaliyetlerine darbe vurmuştu. İşte hükümet tarafından kripto para faaliyetlerine getirilen bu yasaklar sonrası, Çin’in kripto para işlem hacminin bir önceki yıla göre %31 oranında düştüğü belirtildi.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Bunun yanında bu durumdan yararlanan bazı ülkelerde bulunuyor. Örneğin Japonya gibi komşu ülkeler son bir yılda işlem hacmini iki katından fazla artırmış durumda. Özetle bölgenin hakimi olan Çin, attığı adımlar ile kripto para alanındaki verilerin kaynağı olmaya devam ediyor.

dogu aysa2 1182x600 - Chainalysis: "Çin, Asya Pazarında Yaşanan Hacim Düşüklüğüne Rağmen, Bölgedeki Liderliğini Sürdürüyor"

Genel olarak bölgede yaşanan düşük kripto para faaliyetlerinin yanında, Doğu Asya’nın, DeFi alanında da oldukça düşük seviyelerde hacim yarattığı belirtiliyor. Chainalysis tarafından hazırlanan rapordaki tarihler arasında, bölgede DeFi işlem hacminin %28 civarında olduğu görülüyor. Doğu Asya bu oran ile DeFi işlemleri bakımından diğer bölgelerin altında yer alıyor.

dogu aysa3 1200x571 - Chainalysis: "Çin, Asya Pazarında Yaşanan Hacim Düşüklüğüne Rağmen, Bölgedeki Liderliğini Sürdürüyor"

Raporda dikkati çeken başka bir veri ise Japonya’nın kripto para alanında kaydettiği ilerleme oldu. Rapora göre Japonya, Asya pazarında işlem hacmini %113,2 oranında büyüterek oldukça önemli bir büyüme gerçekleştirdi. Japonya bu büyüme oranıyla, %72 oranında büyüyen Güney Kore’nin ve %31,1 oranında büyüme kaydeden Çin’in önünde yer alıyor. Elde edilen bu verilerin, Japonya’da DeFi faaliyetlerinin yüksek oranda benimsemesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Aslında diğer bölgelere göre daha küçük bir kripto para pazarına sahip olmasına rağmen, Japonya’nın DeFi işlem hacmi, oldukça yüksek. Japonya’nın DeFi işlem hacimleri, Güney Kore’nin 56,7 milyar dolarlık hacminin neredeyse iki katından fazla. Bunun yanında Japonya’daki DeFi hacmi, 67,6 milyar dolar civarında hacim yaratan Çin’in ise hemen ardından geliyor.

dogu aysa4 970x600 - Chainalysis: "Çin, Asya Pazarında Yaşanan Hacim Düşüklüğüne Rağmen, Bölgedeki Liderliğini Sürdürüyor"

Tüm bu veriler incelendiğinde Çin’in bölgedeki hakimiyeti bariz bir şekilde görülüyor. Her ne kadar hükümet baskıları sonucu işlem hacminde %31,1’lik düşüş yaşasa da Çin, bölgedeki en büyük kripto para pazarı konumunda yer alıyor. Dünya genelinde dördüncü sırada olan Çin, Chainalysis’in küresel kripto para benimseme endeksine göre de onuncu sırada yer alıyor.

Özetle, hükümet baskılarının açık bir etkisi olsa da Çin’deki kripto para piyasası, hem merkezi hem de DeFi alanında yarattığı işlem hacimleriyle güçlü kalmaya devam ediyor. 

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar