Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67354.29
0.68%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3115.83
1.36%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $36.49
1.45%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $575.4
-0.16%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Chainalysis: Kripto Para Kullanılarak Yapılan Kara Para Aklama Faaliyetleri 2021’de Yüzde 30 Arttı! 

Şirket bu miktarın 6,6 milyar dolardan 8,6 milyar dolara çıktığını ortaya koydu.

Clock
Paylaş
Chainalysis: Kripto Para Kullanılarak Yapılan Kara Para Aklama Faaliyetleri 2021’de Yüzde 30 Arttı! 

Blockchain analitik firması Chainalysis, yaptığı bir araştırmada, kripto paralar aracılığı ile para aklama miktarının 2020 ve 2021 yılları arasında 6,6 milyar dolardan 8,6 milyar dolara çıktığını ortaya koydu.

728×90 muhabbit - Chainalysis: Kripto Para Kullanılarak Yapılan Kara Para Aklama Faaliyetleri 2021'de Yüzde 30 Arttı! 300x250 muhabbit - Chainalysis: Kripto Para Kullanılarak Yapılan Kara Para Aklama Faaliyetleri 2021'de Yüzde 30 Arttı! 

Şirkete göre, KYC kontrollerinde zayıf kalan merkezi borsalar, yasa dışı kripto para işlemlerinde kullanılan cüzdan adreslerinde ilk sıraları yer alıyor. Bunun yanında merkeziyetsiz platformlarda ise, yasa dışı adreslerden alınan değer açısından neredeyse %2.000 artış gösterdiği belirtiliyor.

Chainalysis araştırma başkanı Kim Grauer konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bu yılki moda olan DeFi, suçlular için bir alan haline gelmektedir. Yatırımcılar bir para aklama aracı olarak DeFi’ın yanında Bitcoin’e de yöneldiler.”

Grauer ayrıca, “Bu veri seti çok temkinli, dolayısıyla bunların hepsi soruşturulan suçlar” açıklamasını yaparak, rapora dahil edilmek için daha fazlasının gerekli olduğunu belirtti. Şirket ayrıca, kara para aklamayı 2021 yılındaki tüm kripto para işlem hacminin %0,05’i olarak tanımladı.

Gizlilik Tokenları Rapora Dahil Edilmedi

Raporda, çevrim dışı suçlardan ziyade kripto para birimine özgü suçla ilgili verilerin neredeyse tamamının, aklanmak üzere kripto para birimine dönüştürüldüğü belirtildi. Ancak yapılan araştırma, bu tür analizlere karşı dirençli kalan Monero gibi gizlilik tokenlarını içermiyor.

Chainalysis tarafından yayımlanan en son rapor, bahsi geçen konularda adı geçen bu borsaları isimlendirmedi. Ancak 2019 yılında benzer çalışma Binance ve Huobi gibi küresel borsalar için yapılmıştı.  

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar