Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69585.55
-0.51%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3802.17
2.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.08
-2.10%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $610.7
-1.82%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Chainalysis: NFT Pazarları, Kara Para Aklama Faaliyetleri İçin Kullanılıyor!

Şirket, yasa dışı işlemlerde NFT’lerin kullanım oranının arttığını belirtiyor.

Clock
Paylaş
Chainalysis: NFT Pazarları, Kara Para Aklama Faaliyetleri İçin Kullanılıyor!

Blockchain analitik platformu Chainalysis, son zamanların gelişmekte olan sektörü NFT‘ler ile yapılan kara para aklama faaliyetleri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

728×90 muhabbit - Chainalysis: NFT Pazarları, Kara Para Aklama Faaliyetleri İçin Kullanılıyor!300x250 muhabbit - Chainalysis: NFT Pazarları, Kara Para Aklama Faaliyetleri İçin Kullanılıyor!

Şirketin yayımladığı son raporda NFT’lerin bazı yasa dışı işlemleri legalleştirmek için kullanıldığı hakkında şu ifadelere yer verildi: 

“Herhangi bir yeni teknolojide olduğu gibi, NFT’ler de kötüye kullanım konusunda oldukça fazla kullanılmaya başladı. Sektörümüzün, bu yeni varlık sınıfının blok zincirini fiziksel dünyaya nasıl bağladığımızı değiştirebileceği tüm yolları göz önünde bulundurması önemlidir.”

Şirket verdiği bir örnekte, bir NFT sahibinin, NFT’sini yine kendisinin kontrol ettiği başka bir cüzdana satarak, NFT’nin normalde olduğundan daha değerli görünmesini sağlayabildiğini belirtiyor. Bunun da kişinin para aklama konusunda bariz bir şekilde NFT’leri kullandığının bir kanıtı olduğunu söylüyor.

İlginizi çekebilir: NFT Nedir?

Şirket raporunda ayrıca, bu yöntem kullanılarak yapılan yüzlerce işlemin bulunduğu belirtiliyor. Chainalysis’in belirlediği en üretken kara para aklama olayında, bir kullanıcının, kendi finanse ettiği adreslere 830 satış yaptığının tespit edildiği belirtiliyor. 

“Buna benzer şekilde, kendi kendini finanse eden bir adrese 25 defadan fazla NFT satan 262 kullanıcı belirledik.” 

Şirket böylece, bu kullanıcıların toplam 110’u toplu olmak üzere bu aktivitelerden yaklaşık 8,9 milyon dolar kar elde ettiğini söylüyor.

Chainalysis, bu fonların büyük olasılıkla, satın aldıkları NFT’nin değerinin artış gösterdiğine ve farklı bir koleksiyoncudan diğerine satıldığına inanan alıcılara yapılan satışlardan elde edildiğini söylüyor. 

Nft Kadin Erkek Muhabbit - Chainalysis: NFT Pazarları, Kara Para Aklama Faaliyetleri İçin Kullanılıyor!
NFT

Analitik şirketi, kendi kendini finanse eden cüzdanlara yapılan tüm NFT satışlarının kara para aklama için yapıldığından tam olarak emin olmadığını da belirtiyor. Ancak, 25 işlem incelendiğinde, bu kullanıcıların alışılmış dolandırıcılık faaliyetine başvurduklarına dair kendilerine yüksek derecede veri sağladığını belirtiyor.  

Yasa Dışı İşlemlerde NFT’lerin Kullanım Oranı Arttı

Chainalysis, yasa dışı adresler tarafından pazarlara gönderilen değerin 2021’in 3. çeyreğinde önemli ölçüde artış gösterdiğini ve 2021’in 4. çeyreğine gelindiğinde bu miktarın yaklaşık 1,4 milyon dolara yükseldiğini bildiriyor. Şirket, bunun ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin özel olarak belirlenmiş vatandaşlar listesinde listelenen kripto para borsası Chatex’ten yapılan transferlerden kaynaklandığını belirtiyor. 

Son olarak Chainalysis, kara para aklama amaçlı yapılan transferlerin, NFT’lere güven inşa etmek için büyük bir risk teşkil ettiğini söylüyor. Bu kapsamda da NFT pazarlarının, düzenleyiciler ve kanun uygulayıcılar tarafından daha yakından izlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar