Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51308.63
-1.61%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2920.25
-0.24%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.15
-4.25%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $371.4
4.41%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

KİMDİR

Changpeng Zhao Kimdir? McDonalds’tan Binance’e!

Binance’ın kurucu ve CEO’su, henüz 30 yaşına gelmeden büyük başarılar elde eden Changpeng Zhao kimdir? Bugünlere nasıl gelmiştir?

Clock
Paylaş
Changpeng Zhao Kimdir? McDonalds’tan Binance’e!

Günümüzün en popüler ve en büyük borsalarından biri olan Binance’ın kurucu ve CEO’su olan 77 doğumlu Changpeng Zhao, henüz 30 yaşına gelmeden büyük başarılar elde etmiştir.

Çin asıllı Changpeng Zhao namıdiğer CZ doğduktan kısa bir süre sonra, bir profesör olan babasının “Burjuva yanlısı beyin gücü” olarak nitelendirilmesi sonucu ülkeden sürülüyor. Bunun üzerine 1980’lerin sonlarına doğru maaile Kanada’ya daha doğrusu Vancouver’a taşınıyorlar.

Çin’den sürülmelerinin ardından CZ genç yaşında aile ekonomisine yardımcı olmak amacıyla çeşitli işlerde tutunmaya çalışıyor. Küçük çaplı işlerin yanı sıra eğitim hayatını da ihmal etmiyor. Kanada’nın en köklü devlet üniversitelerinden biri olan McGill Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimi okuyor.

Binance BannerBinance Banner

Changpeng Zhao'nun okuduğu devlet üniversitesi McGill Üniversitesi.
McGill Üniversitesi

Çalkantılarla Dolu İş Hayatı

Eğitim hayatının sona ermesiyle iş hayatına adım atıyor. Ancak bu sefer McDonalds gibi ufak tefek fast food restoranlarında değil Tokyo Menkul Kıymetler Borsası gibi büyük kurum ve kuruluşların peşinde koşuyor. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda çalışmasının ardından Bloomberg’de işe başlıyor ve henüz 30 yaşına gelmemişken teknik birimlerin baş müdürü oluyor.

2005 yılında kendi girişimcilik hikâyesi için Şangay’a gidiyor ve Fusion Systems adını verdiği ticaret platformunu kuruyor. Ancak Çin hükümetinin yaptırımlarından dolayı bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Ardından 2013 yılında Blockchain.info’ya katılıyor. Birkaç ay çalıştıktan sonra OKCoin’de teknoloji sorumlusu olarak işe başlıyor. Ancak o da pek uzun sürmüyor. Bir yılını bile doldurmadan işten çıkıyor.

2017 yılında ise tam anlamıyla turnayı gözünden vurduğu girişimi kripto para borsası Binance’ı kuruyor. Yaklaşık 180 günlük bir süre içerisinde adını duyuran Binance, 8 aydan kısa bir süre içerisinde de dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri oldu.

Binance henüz 1 yılını doldurmamışken CZ, Forbes Magazine’deki “Kripto Para Dünyasındaki En Zengin İnsanlar” listesinin üçüncü sırasını kapmıştı bile. 2018 yılının Eylül’ünde henüz yaklaşık 15 ay olmuşken net serveti 1,4 milyar dolar civarındaydı. 2020 yılında ise bu servetin ne kadar olduğu bilinmiyor.

CZ Binance ile başarıya ulaşan kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden biri oldu. Her söylediği veya her açıklaması kripto para borsasına yön veren CZ, son konuşmasında Binance için öngördüğü geleceğin düşündüğü kadar hızlı gelmediğini iletmişti.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar