Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66656.68
1.09%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3429.63
0.43%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.44
-1.08%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $585.4
0.60%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Chevron Doktrini ve Kripto Endüstrisi Üzerindeki Etkisi

Clock
Paylaş
Chevron Doktrini ve Kripto Endüstrisi Üzerindeki Etkisi

ABD Yüksek Mahkemesi, federal ajansların yasaları kendi yorumlarına göre uygulamalarına izin veren 40 yıllık Chevron doktrinini bozdu. Bu karar, kripto endüstrisi için bazı avantajlar getirse de, Yatırım bankası TD Cowen’e göre, mevzuat çabalarını zorlaştırabilir.

728×90 muhabbit - Chevron Doktrini ve Kripto Endüstrisi Üzerindeki Etkisi300x250 muhabbit - Chevron Doktrini ve Kripto Endüstrisi Üzerindeki Etkisi

TD Cowen Washington Araştırma Grubu, Jaret Seiberg liderliğinde, mahkemenin bu kararının kripto sektörüne bazı açılardan fayda sağlayabileceğini belirtti. Özellikle gelecekteki SEC kurallarına ve yaptırımlarına karşı yapılan itirazlarda kripto sektörüne yardımcı olabileceğini söyledi. Ancak bu karar geçmiş kararları değiştirmediği gibi önceki kararların yeniden gözden geçirilmesini de sağlamıyor.

Seiberg, kararın yasaların yorumu konusunda düzenleyicilere verilen esnekliği azalttığını ve bu durumun, kripto ve stablecoinleri düzenlemeye yönelik yasaların çıkmasını zorlaştıracağını belirtti. Özellikle bu kararın, iki partinin uzlaşma sağlamak için kullandığı en yaygın taktiği yani dilin belirsiz bırakılarak nihai kararı düzenleyiciye bırakma taktiğini ortadan kaldırdığını vurguladı. Bu durum yasa koyucuların daha önce düzenleyiciyi eleştirebildiği siyasi faydaları da ortadan kaldırıyor.

Yasaların Detaylarına Girme Gerekliliği

Yasa koyucular, token’larin bir menkul kıymetten bir emtiaya geçişi gibi konularda daha fazla detaya inmek zorunda kalacaklar. Aynı zamanda bir perakende yatırımcının bir ticaret platformunda bir staking programına katıldığında ne olacağı veya bir tokenın kökenlerini gizlemek için bir mikserden geçtiğinde AML/BSA kontrollerinin nasıl uygulanacağı gibi konular da açıklığa kavuşturulacak.

Seiberg, her iki tarafın da artık düzenleyiciye güvenemeyeceğini ve mahkemelerin bu tür kararları ikinci kez tahmin etmeye başlayacağını belirtti. Bu durum, kripto sektöründe daha açık ve kesin mevzuat gereksinimlerini doğuracak.

Yani sonuç olarak Chevron doktrininin bozulması, kripto sektörüne bazı avantajlar getirse de, yeni mevzuat oluşturma sürecini karmaşıklaştırabilir. Yasa koyucuların, kripto ve stablecoinler üzerindeki düzenlemeleri daha açık ve detaylı bir şekilde yapmaları gerekecek. Bu süreçte düzenleyicilere verilen esneklik azalacak ve mahkemeler, bu kararları daha sıkı bir şekilde gözden geçirecek. The Block

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar