Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56039.37
8.96%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3219.46
3.75%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.22
5.57%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.9
2.37%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Chia Coin (XCH) Nedir? Chia Madenciliği Nasıl Yapılır?

Chia hakkında neler biliyorsunuz?

Clock
Paylaş
Chia Coin (XCH) Nedir? Chia  Madenciliği Nasıl Yapılır?

Yeni bir protokol olan Chia, ağın güvenliğini sağlamak için işlem gücü yerine depolamayı kullanan bir konsensüs kullanmakta.

Chia Protokol’ün yaratıcıları, Bitcoin gibi PoW konsensüsünü kullanan kripto para birimlerinden daha güvenli ve daha tasarruflu olduklarını iddia etmekte.

Binance BannerBinance Banner

Chia Protocol Nedir?

Chia, sınır ötesi ödemeleri ve saklama hizmetlerini kolaylaştırmayı amaçlayan bir blockchain, dijital para birimi ve akıllı işlem platformudur.

BitTorrent’in yaratıcısı Bram Cohen tarafından geliştirilen Chia, ilk olarak Ağustos 2017’de tasarlandı ve Mayıs 2021’de piyasaya sürüldü. Bununla beraber Chia’nın madencilik ödülleri Mart ayında aktif hale geldi ve kripto para birimi Mayıs’ta etkinleştirilen işlemler ile hayata geçti.

Bu arada protokol, Andreessen Horowitz ve Galaxy Digital gibi büyük isimlerin ilgisini çekti. Bunun en büyük sebebi, Chia’nın blockchainin güvence altına alındığı benzersiz “uzay ve zaman kanıtı” mekanizması olarak görülüyor.

Chia Nasıl Çalışır? Uzay ve Zaman Kanıtı Nedir?

Chia, benzersiz bir konsensüs mekanizması kullanıyor. Bitcoin’in işlem gününe dayalı bir modeli kullandığı ve Flow gibi blockchainlerin PoS modeli kullandığı senaryoda, Chia bu modellerden “Uzay ve Zaman Kanıtı” konsensüsü ile ayrışıyor.

Güçlü bilgisayarların matematik problemlerini çözmek için yarışması yerine, Chia, sabit disklerde ve katı hal sürücülerini kullanıyor. Chia “madencileri” sabit disklerine 100 GB boyutlarında “plot”lar yazar. Her plot sonrasında hashler ile doldurulur. Chia blockchainine yeni bir blok eklendiğinde hash, madencilerin sürücülerindeki hash ile kıyaslanır. En yakın eşleşmeye sahip olan kullanıcı ise blok ödülünü alır.

Bunun Avantajı Nedir?

İddiaya göre, Chia’nın uzay ve zaman kanıtı modelinin ana avantajı, Bitcoin gibi PoW konsensüsü kullanan kripto para birimlerinden daha fazla çevre dostu olmasıdır.

Bitcoin, madencilerin işlem gücü yatırımları yapmasını gerektirdiği için, madenciler arasında bir yarışa sebep oldu. Bitcoin ağının toplam elektrik üretimi, bazı ülkelerden daha fazla olmaya başladı. Nisan 2021’de bir Çin kömür madeninin su basması ve bu durumun Bitcoin madencilik endüstrisi üzerindeki etkisi, kripto para biriminin fosil yakıtlara olan bağımlılığını da gözler önüne serdi.

Bunun sonucunda Chia, işlem gücü yerine depolama gücüne odaklanarak, muadillerinden çok daha az enerji tüketimi yapıyor.

XCH Token Nedir?

XCH, Chia ağının yerel tokenidir. İşlemler ve kullanıcılara teşvik olarak dağıtılan ödüller bu token ile sağlanır.

XCH Nereden Satın Alınır?

Nispeten yeni bir token olan XCH, bazı büyük borsalarda bulunmuyor. Fakat OKEx, Gate.io ve MXC borsalarında XCH ticareti yapabilirsiniz.

Chia Madenciliği Nasıl Yapılır?

Chia madenciliği, geleneksel kripto para madenciliğinden oldukça farklıdır. Madenciliğe başlamak için öncesinde bir miktar depolama alanı stoğu yapmanız gerekmektedir.

Chia madencileri genellikle plotlarını hızlı bir SSD’ye yazar. Madenciler daha sonra tamamlanmış plotlarını büyük bir HDD’ye aktarır. Chia plotları genellikle 100 GB’nin biraz üzerindedir. Ancak 350 GB’a kadar geçici depolama alanı gerektirir.

Cihazlarınızı ve hesaplamalarınızı yaptıktan sonra, Chia’yı kurmak için Chia’nın internet sitesine gitmeniz gerek. “Install Chia Blockchain” seçeneğine tıklayarak, projenin Github sayfasına gidip, işletim sisteminize göre seçim yapabilirsiniz.

Chia’yı yükledikten sonra, kendinize bir cüzdan açabilirsiniz.

Yüklemeyi tamamladıktan sonra, size yeni bir özel anahtar oluşturma veya mevcut bir özel anahtarı içe aktarma seçeneği sunan bir ekran ile karşılaşacaksınız. “Create a new private key” kısmına tıkladığınızda 24 kelimelik şifrelerinizi elde edebilirsiniz.

Madenciliği başlatmak için “Add a Plot” kısmına tıklayabilirsiniz.

Arayüze girdiğinizde “plot” kısmına ve ardından “Add a plot“a tıklayın. Burası, Chia arazilerinize sürücü alanı ekleyeceğiniz bölümdür.

Bu ekranda, potunuzun boyunu, sürücünüzdeki plot sayısını ve seri olarak çalışacak bir plot kuyruğu oluşturabilirsiniz. Ayrıca geçici ve son dizinlerinizi de tanımlamanız gerekecek. Geçici dizin, pilotların başlangıçta oluşturulduğu yerdir. Son dizin ise, madencilik için depolanan yerdir.

Chia plot düzenleme ekranı.

Chia’yı kurduktan sonra, madenciliğe başlamadan önce blockchainin senkronize hale gelmesi biraz zaman alacaktır. Ancak hemen plot oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Nedir?Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar