Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62937.55
-5.00%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3071.87
-5.27%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $34.92
-8.97%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $548.2
-4.73%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Chia (XCH) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Chia madenciliği ile alakalı bilgiler burada!

Clock
Paylaş
Chia (XCH) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Chia madenciliği, geleneksel kripto para madenciliğinden oldukça farklıdır. Madenciliğe başlamak için öncesinde bir miktar depolama alanı stoğu yapmanız gerekmektedir.

Chia Madenciliği İçin Gereksinimler

Chia madenciliği yapmak için ilk adımınız, Windows, MacOS veya Linux yüklü bir bilgisayardır. Bu bilgisayarın SSD’li ve yeni nesil bir bilgisayar olması önerilmekte. Bu arada, XCH madenciliği yapmak için özel bir sistem toplamanıza gerek yok. Düzenli olarak kullandığınız bilgisayarı da bir madenciye çevirebilirsiniz.

728×90 muhabbit - Chia (XCH) Madenciliği Nasıl Yapılır?300x250 muhabbit - Chia (XCH) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kullanacağınız SSD için önerilen minimum alan 250 GB olarak belirtilmekte. Bunun yanında kullanacağınız HDD de ise ne kadar yüksek alana sahip olursanız o kadar çok veri depolama şansına sahip olabilirsiniz.

Bu arada Chia’nın çıkışı ile, Asya tarafında hem SSD hem de HDD’lerin fiyatı artış gösterdi.

XCH madencileri genellikle plotlarını hızlı bir SSD’ye yazar. Madenciler daha sonra tamamlanmış plotlarını büyük bir HDD’ye aktarır. Chia plotları genellikle 100 GB’nin biraz üzerindedir. Ancak 350 GB’a kadar geçici depolama alanı gerektirir.

Chia Getiri Hesaplaması

Chia madenciliği ile elde edeceğiniz getiriyi Chia Calculator ile hesaplayabilirsiniz.

chia mining 976x600 - Chia (XCH) Madenciliği Nasıl Yapılır?
Chia Calculator

Bu gördüğünüz görselde, 10 TB’lık bir sistemin getirdiği tahmini gelir oranını görebilirsiniz. An itibarıyla 682 $’dan işlem gören XCH, bu sistemin sahibine ayda 100 $’a yakın bir getiri imkanı sunuyor.

Chia SSD/HDD Madenciliği Nasıl Yapılır?

Cihazlarınızı ve hesaplamalarınızı yaptıktan sonra, Chia’yı kurmak için Chia’nın internet sitesine gitmeniz gerek. “Install Chia Blockchain” seçeneğine tıklayarak, projenin Github sayfasına gidip, işletim sisteminize göre seçim yapabilirsiniz.

chia acilis ekrani 1113x600 - Chia (XCH) Madenciliği Nasıl Yapılır?
Chia’yı yükledikten sonra, kendinize bir cüzdan açabilirsiniz.

Yüklemeyi tamamladıktan sonra, size yeni bir özel anahtar oluşturma veya mevcut bir özel anahtarı içe aktarma seçeneği sunan bir ekran ile karşılaşacaksınız. “Create a new private key” kısmına tıkladığınızda 24 kelimelik şifrelerinizi elde edebilirsiniz.

chia plot ekleme 1113x600 - Chia (XCH) Madenciliği Nasıl Yapılır?
Madenciliği başlatmak için “Add a Plot” kısmına tıklayabilirsiniz.

Arayüze girdiğinizde “plot” kısmına ve ardından “Add a plot“a tıklayın. Burası, Chia plotlarınıza sürücü alanı ekleyeceğiniz bölümdür.

Bu ekranda, plotunuzun boyunu, sürücünüzdeki plot sayısını ve seri olarak çalışacak bir plot kuyruğu oluşturabilirsiniz. Ayrıca geçici ve son dizinlerinizi de tanımlamanız gerekecek. Geçici dizin, pilotların başlangıçta oluşturulduğu yerdir. Son dizin ise, madencilik için depolanan yerdir.

chia plot ekrani 1110x600 - Chia (XCH) Madenciliği Nasıl Yapılır?
Chia plot düzenleme ekranı.

Chia’yı kurduktan sonra, madenciliğe başlamadan önce blockchainin senkronize hale gelmesi biraz zaman alacaktır. Ancak hemen plot oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Chia Madencilik Havuzu

An itibarıyla XCH madencilik havuzları resmi olarak desteklenmiyor fakat geliştirilme aşamasındadır. Bildiğiniz gibi kripto para madenciliği yapan çoğu madenci, mevcut havuzlara katılıyor. Bunun en büyük sebebi ise daha düzenli ve tahmin edilebilir bir getiri elde etmektir.

Elde ettiğimiz en son bilgilere göre XCH havuzları Haziran ayı içinde testnet’e entegre edilecek.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Nedir?Kimdir? ve Nasıl? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar