BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Chris Larsen: ABD Teknoloji Savaşını Kaybediyor!

Chris Larsen ABD’nin teknolojik soğuk savaşı kaybettiğini iddia ediyor!

Yayın:

-

Chris Larsen

Ripple’dan Chris Larsen, ABD’nin blockchain ve kripto para birimi ile ilgili şirketlere yönelik sert düzenleyici yaklaşımı nedeniyle Çin ile olan “teknolojik soğuk savaşı” kaybettiğine inanıyor.

Büyük bir kripto şirketi olan Ripple’ın kurucu ortağı ve başkanı Chris Larsen, 21 Ağustos’ta The Hill için yazdığı bir makalede, Çin’in dijital para liderliği ile birlikte dijital yuan’ın, ABD dolarının yerini alacağını ve “yüzyılda bir ele geçen bir fırsat” olduğunu söyledi.

Larsen, devam eden teknolojik mücadelede, Çin’in ABD’ye karşı üstün olmasının ana nedenlerini sıraladı. Çin, Alipay ve WeChat gibi teknoloji devleri aracılığı ile “dijital ödemelerin evrensel kullanımına” ulaştı.

Çin kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) çıkarmanın tam “zirve noktasındayken” ABD’nin hala resmi bir dijital dolar girişiminde bulunmadığını söyledi. Larsen ayrıca konu hakkında şunları söyledi:

Kripto para madenciliğinin en az %65’i Çin’de bulunmakta. Bu da Çin hükümetinin bu protokoller üzerinde kontrol sahipi olması için gereken çoğunluğa sahip olduğunu gösterir. Yani Çin, ABD’ye göre Kripto konusunda ciddi anlamda önde.

Larsen, Çin’in artık “dünyada iki küresel finans merkezini kontrol eden tek ülke” olduğunu iddia etti.

Larsen, Çin’in teknoloji ve kripto liderliğine meydan okumak için, “güçlü Amerikan finans teknoloji şirketlerinin” kendi ulusal güvenlik çıkarları için çalışması gerektiğini kabul etmesi olduğunu düşünüyor.

Yönetici, ABD’nin dijital yuan’a ayak uydurmak için dijital dolar girişimini derhal başlatması gerektiğini düşünüyor. Larsen’e göre, ABD’nin bir sonraki adımı ise Silikon Vadisi’ni küresel bir finans teknoloji merkezi olarak kurması gerektiği.

Larsen’in bu düşünceleri, XRP ile ilgili devam eden düzenleyici belirsizliğinin tam ortasında geldi. Piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para birimi olan XRP, Ripple tarafından On-Demand Liqudity gibi sınır ötesi uygulamalarda kullanılmakta.

20 Ağustos’ta Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Ripple’ın şu ana kadar karşı karşıya kaldığı en büyük sorunun, XRP’nin yasal durumunun net olmaması olduğunu vurguladı. Kripto para birimi projesi Ripple, XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğunu iddia eden birçok dava ile uğraşmakta.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Cardano 250.000 $’lık Fon Başlatıyor

Cardano, ekosistemini geliştirmek istiyor.

Yayın:

-

By

Cardano’nun (ADA) arkasındaki teknoloji firması IOHK tarafından, girişimcileri Cardano ekosistemine çekmeye ve ağın merkeziyetini daha fazla yayınlamaya yardımcı olmak için bir kamu fonu başlatıldı.

IOHK yaptığı açıklama ile Cardano için zincir içi yönetişim, hazine ve topluluk inovasyonu dünyasına önemli bir ilk adım olan Project Catalyst’in ilk kamu fonunun lansmanını başlattıklarını duyurdu.

Web sitesi üzerinden açıklama yapan firma, yeni fonun Project Catalyst’in bir parçası olduğundan bahsetti. Firma, ADA topluluğu üyeleri tarafından onaylanan projelere oy vermek ve “ADA” varlıklarını kullanabilecekleri teklifler için ödeme yapmak üzere fon ayıracağını açıkladı. 

Duyuruda, yeni oluşturulacak ilk kamu fonunun, topluluğun faydalanabileceği 250 bin dolar değerinde “ADA” içerdiğinden bahsedildi. Şirket tüm üyelerin fikrini açıkça söyleyebileceği bir sistem oluşturdukları dille getirdi. Kazanan fikirler halka açık bir oylamayla sonucunda belirlenecek ve teklifler bir geliştirme sürecine girecekler.

Fon ile girişimciler önümüzdeki altı ay içinde Cardano ağının üstüne merkezi olmayan uygulamalar ve işletmeler kurmaya teşvik edilecek. Ayrıca pazarlama girişimlerinden altyapı geliştirmeye, iş planlamasından içerik oluşturmaya kadar çok çeşitli fikirler üretilmesi için yoğun bir çaba sarf edileceği aktarıldı.

Topluluk üyeleri, ortaya attıkları projelerini gerçekleştirmek ve gerekli finansmanı sağlayabilmek için birbirleri ile rekabet içinde olacaklar. Böylece yeni ve geliştirilebilir projeler ortay çıkacak.

Açıklamada, projeler için yapılacak “Topluluk Oylaması”nın, blok zincirinin yıl sonuna kadar başlayacak olan Voltaire aşamasının bir parçası olduğu bildirildi.

Cardano Ekosistemi

Firma, Voltaire’in, Cardano ekosisteminde çok önemli bir yapı taşı olacağını belirtti. Çünkü her “ADA” sahibinin platformun gelecekteki gelişimi hakkında kararlar almasına ve ekosistemin büyümesine katkıda bulunmasına izin vereceğini açıkladı. Zincir üzerinde oylama ve hazine sisteminin getirilmesiyle, ağ katılımcıları, Cardano’yu demokratik ve kendi kendini idame ettiren bir şekilde ortak hedeflere ulaşmaya yönlendirmek için hisselerini ve oy haklarını kullanabilecekler.

Oylama ve hazine sistemi, “ADA” sahiplerinin ağın geleceği hakkında doğrudan oy kullanmalarına izin vererek. Bu sistemin Cardano‘nun merkeziyetini artırmasına yardımcı olmak için tasarlandığı bilgisi verildi. 

Son olarak, topluluk üyelerinin, projeleri oluşturulacak olan inovasyon platformunda veya yakında piyasaya sürülecek olan bir mobil uygulamada inceleyebilecekleri açıklaması yapıldı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

AB, 2024’e Kadar Kapsamlı Bir Kripto Düzenlemesi Yapacak!

Avrupa Birliği, kripto paralara bir düzenleme getirmek istiyor.

Yayın:

-

AB

AB, kripto ve blockchain teknolojisini 2024 yılına kadar ana işlemlerine dahil etmeyi planlıyor.

Reuters’ın Cuma günü bildirdiklerine göre, önümüzdeki dört yıl boyunca Avrupa Birliği, uluslararası para transferleri için blockchain ve dijital varlık kullanımını teşvik edecek yeni düzenlemeler sağlamayı hedefliyor.

Belgenin ayrıntıları şu şekilde:

2024 yılına kadar AB, finans sektöründeki DLT teknolojisinin ve kripto varlıkların alımını mümkün kılan kapsamlı bir düzenleyici çerçeveyi uygulamaya koymalı. Ayrıca bu teknoloji ile ilişkili riskleri de ele almalıdır.

Reuters’a göre, nüfusun neredeyse %80’inin kayıt parayla işlem gördüğünü fark eden Birliğin yönetim birimi olan Avrupa Komisyonu, dijital ödemelerin daha yaygın hale gelmesini istiyor ve hızlı işlem sürelerini hedefliyor.

Komisyonun bildirilen hedefleri arasında, daha fazla verimlilik ve finansal faaliyetlere erişim kolaylığı yer almakta. Bunların hepsi ise verimlilik ile alakalı süreçler. Belgeler, “2024’e kadar, pasaport ve tek noktadan satış lisansı ilkesi, dijital finans için güçlü potansiyele sahip tüm alanlarda uygulanmalıdır.” diyor. Reuters, önümüzdeki yıl hızlı işlem yollarının büyük olasılıkla ciddi bir konu olacağını da sözlerine ekledi.

Corona virüs salgını dünya çapında dijital ödeme arzusunu hızlandırmış olsa da, blockchain ve kripto varlıkları düzenleyicilerin ana konusu oldu. Birçok ülke ödeme altyapılarını düzene koymak amacıyla merkez bankası dijital para birimlerini geliştirmeye başladı bile.

Daha çok kripto para haberi için: Kripto Para Haberleri

Daha çok blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.