Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63442.79
2.67%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3464.63
1.52%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $42.18
-2.34%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $414.5
1.27%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Chris Larsen: ABD Teknoloji Savaşını Kaybediyor!

Chris Larsen ABD’nin teknolojik soğuk savaşı kaybettiğini iddia ediyor!

Clock
Paylaş
Chris Larsen: ABD Teknoloji Savaşını Kaybediyor!

Ripple’dan Chris Larsen, ABD’nin blockchain ve kripto para birimi ile ilgili şirketlere yönelik sert düzenleyici yaklaşımı nedeniyle Çin ile olan “teknolojik soğuk savaşı” kaybettiğine inanıyor.

Binance BannerBinance Banner

Büyük bir kripto şirketi olan Ripple’ın kurucu ortağı ve başkanı Chris Larsen, 21 Ağustos’ta The Hill için yazdığı bir makalede, Çin’in dijital para liderliği ile birlikte dijital yuan’ın, ABD dolarının yerini alacağını ve “yüzyılda bir ele geçen bir fırsat” olduğunu söyledi.

Larsen, devam eden teknolojik mücadelede, Çin’in ABD’ye karşı üstün olmasının ana nedenlerini sıraladı. Çin, Alipay ve WeChat gibi teknoloji devleri aracılığı ile “dijital ödemelerin evrensel kullanımına” ulaştı.

Çin kendi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) çıkarmanın tam “zirve noktasındayken” ABD’nin hala resmi bir dijital dolar girişiminde bulunmadığını söyledi. Larsen ayrıca konu hakkında şunları söyledi:

Kripto para madenciliğinin en az %65’i Çin’de bulunmakta. Bu da Çin hükümetinin bu protokoller üzerinde kontrol sahipi olması için gereken çoğunluğa sahip olduğunu gösterir. Yani Çin, ABD’ye göre Kripto konusunda ciddi anlamda önde.

Larsen, Çin’in artık “dünyada iki küresel finans merkezini kontrol eden tek ülke” olduğunu iddia etti.

Larsen, Çin’in teknoloji ve kripto liderliğine meydan okumak için, “güçlü Amerikan finans teknoloji şirketlerinin” kendi ulusal güvenlik çıkarları için çalışması gerektiğini kabul etmesi olduğunu düşünüyor.

Yönetici, ABD’nin dijital yuan’a ayak uydurmak için dijital dolar girişimini derhal başlatması gerektiğini düşünüyor. Larsen’e göre, ABD’nin bir sonraki adımı ise Silikon Vadisi’ni küresel bir finans teknoloji merkezi olarak kurması gerektiği.

Larsen’in bu düşünceleri, XRP ile ilgili devam eden düzenleyici belirsizliğinin tam ortasında geldi. Piyasa değerine göre üçüncü en büyük kripto para birimi olan XRP, Ripple tarafından On-Demand Liqudity gibi sınır ötesi uygulamalarda kullanılmakta.

20 Ağustos’ta Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Ripple’ın şu ana kadar karşı karşıya kaldığı en büyük sorunun, XRP’nin yasal durumunun net olmaması olduğunu vurguladı. Kripto para birimi projesi Ripple, XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğunu iddia eden birçok dava ile uğraşmakta.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar