BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Ripple’ın Kurucu Ortağı San Francisco’yu Kameralar ile Çevreleyecek!

XRP’nin kurucu ortağı, şehri kameralar ile donatarak suç unsurlarını ortadan kaldırmayı planlıyor!

Yayın:

-

Crypto Mogul ve Ripple’ın kurucu ortaklarından biri olan Chris Larsen, San Francisco sokaklarına tamı tamına 1.000 adet yüksek teknoloji ürünü kameralardan kurmak için 4 milyar $’ın üzerinde ödeme yaptı. Açıklamalara göre Larsen’in asıl amacı, suç ve hırsızlık ile mücadele etmek.

New York Times tarafından yayınlanan bir habere göre, yakın zaman dilimi içinde corona virüs hastalığına yakalanıp iyileşen Larsen, 2011 yılında bahçesine giren bilinmeyen bir grup adamın etkisinde kalarak bu projeyi üstlenmiş. Larsen’i etkileyen en büyük olay ise, çocuklarının evde olmasıydı.

Kamu Güvenliği Adına “Alternatif” Sistem

Ripple’ın icra kurulu başkanı, bu projeyi alternatif bir kentsel güvenlik sistemi olarak gördüğümü belirtti. New York Times ise, San Francisco’da şiddet içerikli suç oranının yüksek olmamasına rağmen,mülk ile ilgili suçların birçok sakin için “baş ağrısı” haline gelmiş olduğunu belirtiyor.

Larsen tarafından kurulan bu güvenlik ağı, San Francisco’nun yaklaşık olarak 135 bloğunu kapsıyor. Larsen ayrıca, bazı karakolların internet ücretlerini üstlenmiş durumda. Bu durumun sebebi olarak ise, çoğu polis merkezinin iyi internet servisinin olmaması olarak iddia ediliyor.

Bir polis departmanı çalışanı New York Times’a şunları söyledi;

Departmanın kameraları yöneten kurumdan görüntüleri isteme süreci var. Ayrıca bu kurum, S.F.P.D’ye görüntüleri verip vermeme kararına sahip.

San Francisco’yu İzleyen Topluluk

Raporda ayrıca Larsen’in kurduğu ağın nasıl çalıştığı hakkında bilgiler de var.

Kameraların kurulacağı sırada, komşular bir araya geliyor ve kameraların nereye kurulacağına karar veriyor. Bu güvenlik sistemi mülk sahibinin takdirine bağlı olarak özel mülklere de kurulabilir. Muhtemelen San Francisco’da birçok ev ve işletme sahibi bu duruma karşı çıkmayacaktır. Görüntüler mahalle koalisyonu tarafından izleniyor ve kameralar 7 gün 24 saat kayıt halinde.

Geçtiğimiz günlerde, Wall Street Journal muhabiri Paul Vigna ile yapılan bir röportajda, Ripple’ın kurucu ortağı ve icra kurulu başkanı Chris Larsen, ABD’nin blockchain ve kripto para birimi endüstrisini “denemek, uygulamak ve düzenlemek” açısından çok yavaş kaldığını düşündüğünü belirtti.

Chris Larsen’in yaptığı bu hamle ile birlikte sizce suç oranları düşebilir mi?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Almanya da Darknet Üzerinden Uyuşturucu Krizi!

Alman polisi, darknet üzerinden uyuşturucu satışı yapan bir çeteyi çökertti.

Yayın:

-

uyuşturucu

Almanya’nın en büyük darknet uyuşturucu pazarı olan “Kimyasal Devrim”e dahil olduğu iddia edilen kişi ve kurumlar bugün yargılanacaklar.

İlk davadaki sanık sayısının fazla olması, duruşmanın Almanya’nin merkezindeki Giessen’deki büyük bir kongre salonunda yapılacağı anlamına geliyor.

Bugün yedi sanık yargılanırken, dava ile bağlantılı olarak Haziran 2019’da toplam 11 kişi tutuklandı.

Sanıklar, Bitcoin (BTC) karşılığında tüketicilere MDMA, amfetamin, eroin, kokain ve esrar dahil olmak üzere çok sayıda uyuşturucu madde satmak ile suçlanıyor.

Frankfurt’taki savcılar, 11 tanığın Eylül 2017 ve Şubat 2019 arasında 130 kilodan fazla amfetamin, 42 kilo esrar, 17 kilo ekstazi, 6 kilo kokain ve kilolarca eroin kaçakçılığı yaptığını iddia ediyor.

Söylenenlere göre sanıkların kazançlarının, 1 milyon euro’yu aştığı iddia ediliyor. Eğer bu rakam doğruysa, ülkenin en büyük çevrimiçi narkotik ticareti bu kişiler tarafından yapılıyor.

Karmaşık ve Yasadışı Operasyon

Darknet alanının kapatılması, uyuşturucuların ele geçilirilmesi ve Haziran ayındaki tutuklamalar ile sonuçlanan soruşturma, 2018 senesinin ilk aylarında başladı.

Alman polisi, gizli araştırmacılar ve sahte uyuşturucu ticaretinin yanı sıra, içeride bulunan muhbirler aracılığıyla sitenin arkasındaki karmaşık tedarik zinciri ve idari yapı ağına başarıyla sızdı.

“Kimyasal Devrim” davasındaki asıl suçlunun Mallorca’da ikamet eden 26 yaşındaki bir Alman vatandaşı olduğu iddia ediliyor.

Savcılar, platform yöneticilerinden, kuryelerden satış personeline kadar, sahanın “tedarik zinciri içindeki farklı noktalarda” operasyonları yürüttüğünü iddia ediyor.

Alman haber ajansı Deutsche Welle’te göre, Eylül 2019’da yayınlanan bir araştırma, 2018’de ilgili uyuşturucu suçlarında bir önceki seneye göre %27.5’lik bir artış olduğunu gösterdi.

Anonimleştirme, şifreleme yazılımı ve Bitcoin alımları için sunulan destek, sitenin çevrimiçi işlemlerini kolaylaştırdığını bildirdi.

Davanın henüz yayınlanması, “Kimyasal Devrim” satıcıları ve tedarikçileri, aynı zamanda geçen yıl Alman polisi tarafından kapatılan, dünyanın ikinci büyük darkweb pazarı olan Wall Street Market aracılığı ile satış yaptığını gösterdi.

Blockchain analiz firması Chainalysis tarafından yapılan bir araştırma, kriptodaki toplam darknet pazar satışlarının 600 milyon $’ın üzerine çıktığını gösterdi.

Görünüşe göre, uyuşturucu tacirleri kripto para ile ticaret yaptıklarında daha güvenle olduklarını düşünüyor. Fakat Alman polisi soruşturmayı çok sıkı tutarak, uyuşturucu tacirlerini çökertmeyi başarmış durumda.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Cash App’ten Rekor Bitcoin Geliri!

Cash App için açıklanan ikinci çeyrek rakamlarında Bitcoin’den 17 milyon $’lık kar elde edildiği de duyurulmuş durumda.

Yayın:

-

cashapp

Square tarafından Salı günü yapılan açıklamada 875 milyon $ gelir elde edildiği açıklandı.

Cash App için açıklanan ikinci çeyrek rakamlarında Bitcoin’den 17 milyon $’lık kar elde edildiği de duyurulmuş durumda.

Şirket tarafından yapılan açıklamada gelir tarafındaki artış bir önceki yıla göre yüzde 600’lük bir artış yaşarken, karlılık noktasında da yüzde 711’lik bir artış yaşandığının altı çizildi.

2020 yılının birinci çeyreğinde Bitcoin işlemlerinden 306 milyon $’lık gelir elde eden Cash App 7 milyon $ kar açıklamıştı. Gelir noktasında yüzde 100’lük bir artış yaşayan Cash App’te yüzler gülüyor.

Haziran ayında hacim noktasında büyük bir artış yaşandığını belirten yetkililer, aktif Cash App kullanıcı sayısının da önemli derecede arttığının altını çiziyor. Cash card aracılığı ile ödeme yapabilen kullanıcılar aynı zamanda uygulama üzerinden kolayca Bitcoin yatırımı yapabiliyor.

Özellikle işsizlik noktasında yaşanan artışın kullanımı ve alternatif çözüm arayışına giren kişilerin yaşanan artışı tetiklediği düşünülüyor.

Bildiğiniz üzere Square CEO’su Jack Dorsey aynı zamanda Twitter’ın da CEO’luğunu üstlenmekte. Kripto para topluluğu tarafından oldukça sevilen Dorsey, Bitcoin’e verdiği destek ile de tanınıyor.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan durgunluğun ardından son dönemde yaşanan hacim artışı, kripto para piyasalarında da büyük bir hareketliliğe yok açtı. Bitcoin’nin sert yükselişi ile birlikte kurumsal yatırımcıların tercih ettiği CME ve Bakkt Vadelileri’nde de açık pozisyon rekoru kırılırken, sektöre büyük bir para akışı var gibi görünüyor. Özellikle yeni dolaşıma giren Tether miktarları da birçok spekülasyona yok açmış durumda.

Sizce kripto para borsalarındaki hacim artışı devam edecek mi?

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.