Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67368.01
-0.02%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3505.34
-0.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.38
9.87%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $600.3
0.62%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Çin, Facebook’un Libra’sını Tehdit Olarak Görüyor!

Çin Komünist Parti’nin geçtiğimiz hafta dağıttığı kitapta Facebook’un Libra’sını dünya ekonomisindeki Çin hâkimiyetine karşı bir tehdit olarak gördüğü geçiyor.

Clock
Paylaş
Çin, Facebook’un Libra’sını Tehdit Olarak Görüyor!

Çin Komünist Parti’nin geçtiğimiz hafta dağıttığı kitapta Facebook’un Libra projesini dünya ekonomisindeki Çin hâkimiyetine karşı bir tehdit olarak gördüğü geçiyor.

728×90 muhabbit - Çin, Facebook’un Libra’sını Tehdit Olarak Görüyor!300x250 muhabbit - Çin, Facebook’un Libra’sını Tehdit Olarak Görüyor!

Çin Komünist Parti, geçtiğimiz günlerde üyelerine Blockchain teknolojisi ve dijital para yönetimi konulu bir kitap dağıtmıştı. Uzmanlar tarafından hazırlanan “Dijital Para Birimlerine Dair Sohbetler” adındaki kitabın konu başlıkları biliniyordu ancak içeriği kamuoyuna yeni yansıdı.  

Çin Merkez Bankası’nın dijital yuan planlarının yanı sıra kitabın içerisinde ICO’larstablecoin’ler, kripto para borsaları ve hatta Facebook’un Libra projesi bile mevcut. Ancak asıl dikkat çeken nokta içerikte bu konuların yer alması değil, ele alınış şekli.  

Peki Neden Libra Bir Tehdit Olarak Görülüyor?

Yılın başında Amerika ve Çin arasındaki ekonomi savaşlarından ve Bitcoin’e etkisinden bahsetmiştik. Dünya ekonomisine vakıfsanız bu ikilinin ekonomi savaşları noktasında ne derece çekişme içerisinde olduğunu biliyorsunuzdur. Yılın ilk çekişmesinden üzerinden çok da zaman geçmeden Corona virüsü salgınını bir pandemiye dönüştü. Yani tüm dünyayı etkisi altına aldı. Amerika da dahil. Corona virüsü pandemisi nedeniyle işsizlik oranı artarken özellikle Amerika ekonomisi istikrarsızlığın ve enflasyonun pençesinden kurtulamıyor. Çin de bu noktada iki avantajla yarışta fark atıyor. Hem diğer ülkelere nazaran salgından daha erken çıkıyor. Hem de Amerika geç olsa da “hazırlıksız” girdiği pandemi etkisinden dolayı artan işsizlik oranları ile ekonomik krize doğru sürükleniyor. Çin de bu iki avantajı fırsat bilip dünya ekonomisinde hâkimiyetini kurma planları yapıyor.  

Tam da bu planların üzerine Çin Komünist Parti tarafından dağıtılan kitapta Amerika merkezli Facebook’un dijital para projesi olan Libra’dan bu hâkimiyete karşı bir tehdit olarak bahsediliyor. Kitapta, Libra’nın kamu-özel sektör partnerliklerinin mükemmel bir örneği olduğuna ve ileride tüm dünyada kullanılan lider bir para birimi olma potansiyeli olduğuna değiniliyor. Ayrıca kitapta bu girişimden sonra Amerika merkezli şirketlerin, Alipay veya WeChat Pay’i tehdit edebilecek ve hatta onları aşabilecek bir sistem kurabileceği geçiyor. 

libra facebook çin - Çin, Facebook’un Libra’sını Tehdit Olarak Görüyor!

Kitabın önsözünün yazarlarından biri olmasının yanı sıra, Çin İnşaat Bankası’nın (China Construction Bank) eski başkanı olan Hongzhang WangLibra’nın oyunu değiştirebilme özelliğine sahip olduğunu savunuyor. WangLibra gibi zorluklarla başa çıkmanın en iyi yolunun Çin’in düzenleyici sisteminde büyük çaplı bir inovasyon çalışması yapmak olduğuna inanıyor. 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar