BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Çin, Facebook’un Libra’sını Tehdit Olarak Görüyor!

Çin Komünist Parti’nin geçtiğimiz hafta dağıttığı kitapta Facebook’un Libra’sını dünya ekonomisindeki Çin hâkimiyetine karşı bir tehdit olarak gördüğü geçiyor.

Yayın:

-

Çin Komünist Parti’nin geçtiğimiz hafta dağıttığı kitapta Facebook’un Libra projesini dünya ekonomisindeki Çin hâkimiyetine karşı bir tehdit olarak gördüğü geçiyor.

Çin Komünist Parti, geçtiğimiz günlerde üyelerine Blockchain teknolojisi ve dijital para yönetimi konulu bir kitap dağıtmıştı. Uzmanlar tarafından hazırlanan “Dijital Para Birimlerine Dair Sohbetler” adındaki kitabın konu başlıkları biliniyordu ancak içeriği kamuoyuna yeni yansıdı.  

Çin Merkez Bankası’nın dijital yuan planlarının yanı sıra kitabın içerisinde ICO’larstablecoin’ler, kripto para borsaları ve hatta Facebook’un Libra projesi bile mevcut. Ancak asıl dikkat çeken nokta içerikte bu konuların yer alması değil, ele alınış şekli.  

Peki Neden Libra Bir Tehdit Olarak Görülüyor?

Yılın başında Amerika ve Çin arasındaki ekonomi savaşlarından ve Bitcoin’e etkisinden bahsetmiştik. Dünya ekonomisine vakıfsanız bu ikilinin ekonomi savaşları noktasında ne derece çekişme içerisinde olduğunu biliyorsunuzdur. Yılın ilk çekişmesinden üzerinden çok da zaman geçmeden Corona virüsü salgınını bir pandemiye dönüştü. Yani tüm dünyayı etkisi altına aldı. Amerika da dahil. Corona virüsü pandemisi nedeniyle işsizlik oranı artarken özellikle Amerika ekonomisi istikrarsızlığın ve enflasyonun pençesinden kurtulamıyor. Çin de bu noktada iki avantajla yarışta fark atıyor. Hem diğer ülkelere nazaran salgından daha erken çıkıyor. Hem de Amerika geç olsa da “hazırlıksız” girdiği pandemi etkisinden dolayı artan işsizlik oranları ile ekonomik krize doğru sürükleniyor. Çin de bu iki avantajı fırsat bilip dünya ekonomisinde hâkimiyetini kurma planları yapıyor.  

Tam da bu planların üzerine Çin Komünist Parti tarafından dağıtılan kitapta Amerika merkezli Facebook’un dijital para projesi olan Libra’dan bu hâkimiyete karşı bir tehdit olarak bahsediliyor. Kitapta, Libra’nın kamu-özel sektör partnerliklerinin mükemmel bir örneği olduğuna ve ileride tüm dünyada kullanılan lider bir para birimi olma potansiyeli olduğuna değiniliyor. Ayrıca kitapta bu girişimden sonra Amerika merkezli şirketlerin, Alipay veya WeChat Pay’i tehdit edebilecek ve hatta onları aşabilecek bir sistem kurabileceği geçiyor. 

Facebook Libra Çin

Kitabın önsözünün yazarlarından biri olmasının yanı sıra, Çin İnşaat Bankası’nın (China Construction Bank) eski başkanı olan Hongzhang WangLibra’nın oyunu değiştirebilme özelliğine sahip olduğunu savunuyor. WangLibra gibi zorluklarla başa çıkmanın en iyi yolunun Çin’in düzenleyici sisteminde büyük çaplı bir inovasyon çalışması yapmak olduğuna inanıyor. 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Huobi’de BAND Devri Başlıyor!

Küresel kripto para borsası Huobi, BAND (Band Protocol) listeleyeceğini açıkladı.

Yayın:

-

Küresel kripto para borsası Huobi, BAND (Band Protocol) listeleyeceğini açıkladı.

Küresel kripto para borsası Huobi, BAND (Band Protocol) listeleyeceğini açıkladı.

Küresel kripto para borsası Huobi, sayfasında yaptığı açıklamada 9 Ağustos yani bugün Türkiye saati ile 13:00’da $BAND yatırma işlemlerinin başlatıldığını duyurdu.

Ayrıca duyuruda alım satım işlemlerinin (BAND/USDT, BAND/BTC ve BAND/ETH) 10 Ağustos yani yarın Türkiye saati ile 06:00’da başlatılacağı da yer alıyordu. Alım satım işlemlerinin yanı sıra para çekme işlemleri de 10 Ağustos yani yarın Türkiye saati ile 06:00’da başlatılacağı belirtiliyor.

Duyuruda not olarak iliştirilen bir mevzu da var. O da ERC-20 token gönderimleri. Şu anda mainnet token gönderimleri açık ancak ERC-20 token gönderimleri henüz başlatılmadı. İlerleyen günlerde ERC-20 token gönderimlerinin başlama tarihi duyurulması bekleniyor.

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Ünlü Güney Kore Bankası Kripto Custody Yapacak!

Güney Kore bankası, kurumsal yatırımcılarına custody hizmeti sunacak!

Yayın:

-

Güney

Güney Kore’nin en büyük bankalarından biri olan KB Kookmin Bank, dijital varlıkların muhafaza edilmesi üzerine “stratejik teknoloji işbirliği” kurmak amacıyla blockchain erişim fonu Hashed ve kripto ticaret platformu Cumberland ile bir ortaklık kurdu.

Ortak şirketler, kripto muhafaza işlemlerine başlamış olmalarını yasal değişikliklerin onlara sağladığı durumdan kaynaklandığını belirtiyor. Bu değişiklikler, onları yeni iş modellerine, özellikle de blockchain teknolojisine dayalı iş modellerine bakmaya teşvik etmiş durumda.

Seul ve San Francisco merkezli Hashed firmasının CEO’su Simon Kim, konu hakkında şunları söylemiş durumda:

Blockchain endüstrisindeki anlayışımızı birleştirmek ve hem teknik hem de kiraci danışmalar sağlamak, kaçılınmaz olarak tüketicilere ve ülkeye yeni dijital dönüşüm çağını başlatan yeni kapılar açacaktır.

KB Kookmin Bank’ın yaptığı duyuru, bankanın en büyük rakipleriden biri olan NongHyup ve NH Bank’ın Temmuz ayının başlarında kripto muhafaza hizmetleri sunmayı planladıklarının belli olmasından sonra geldi. NH Bank’ın servisini sunmaya hazırlandığı platform yalnızca kurumsal yatırımcılara hizmet sağlayacak.

Bildiğiniz üzere 22 Temmuz tarihinde, Güney Kore Bankası bu yılın ikinci yarısında organizasyonel bir reform ile “Dijital İnovasyon Departmanı” kuracağını bildirmişti.

Kripto Muhafaza İşlemleri Revaçta!

Geçtiğimiz günlerde, ABD’nin denetleyici ofisi OCC, ABD’deki dijital varlıkların muhafaza edilebilmesi ile ilgili bir açıklama yapmıştı.

Bu açıklamanın neticesinde, ABD merkezli bankalar artık kripto para birimlerinin muhafazasını yapabilecek.

Şimdilik birkaç banka ile sınırlı olan bu hizmet, ilerleyen yıllarda müşterilerin potansiyel arzu ve isteklerine göre artacaktır.

Bunun dışında bir Merkez Bankası statüsünde olan Liechenstein Bankası, müşteri portföyünün kripto para birimlerine yatırım yapmak istediklerini söylemişti.

Bu yatırım istekleri ışığında Merkez Bankası, Her Trust ile ortaklık sağlayarak, yatırımcılarına kripto muhafaza hizmeti sunmaya başladı.

Her Trust’ın CEO’su Alessie Quaglini ise konu hakkında şunları söylemişti:

Nihai hedefimiz, geleneksel piyasa ile dijital piyasa arasında bir bağlantı kurmak.

Sizce Türkiye’de böyle hizmetleri görmeye başlayacak mıyız? Sizce Türkiye’de bu hizmeti sağlayan ilk banka hangisi olacak?

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.