Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64262.41
-2.39%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3076.41
-2.42%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.8
3.29%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $552.3
-2.32%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Çin, Hong Kong İle Sınır Ötesi Dijital Yuan Testine Başladı!

Çin CBDC gelişiminde önemli bir yol daha aldı.

Clock
Paylaş
Çin, Hong Kong İle Sınır Ötesi Dijital Yuan Testine Başladı!

Çin, Hong Kong ile dijital yuan’ın ilk sınır ötesi pilot çalışmalarını tamamladığını duyurdu.

Çin Merkez Bankası (PBoC) araştırma bürosu müdürü Wang Xin, Hong Kong Merkez Bankası ve PBoC’nin Çin’in merkez bankası dijital para biriminin sınır ötesi kullanımı konusunda teknik testlere başladığını duyurdu.

728×90 muhabbit - Çin, Hong Kong İle Sınır Ötesi Dijital Yuan Testine Başladı!300x250 muhabbit - Çin, Hong Kong İle Sınır Ötesi Dijital Yuan Testine Başladı!

Yerel haber ajansı Sina Finance tarafından yayımlanan bir habere göre, Çin Devlet Konseyi Bilgi Bürosu ev sahipliğinde 01 Nisan Perşembe günü düzenlenen basın toplantısında yeni gelişmenin detayları açıklandı.

Haber, PBOC dijital para araştırma enstitüsü başkanı Mu Changchun’un, yakın zaman önce Uluslararası Ödemeler Bankası’nın seminerinde, merkez bankası dijital para birimlerinin dünya çapında nasıl kullanılabileceği, izleme ve bilgi paylaşımı gibi konulara kadar bir çok küresel kural önermesinden sonra geldi.

Mu Changchun ayrıca şu açıklamada bulunmuştu:

“Farklı yetki alanlarındaki CBDC (merkez bankası dijital para birimi) sistemleri arasında birlikte çalışabilirlik etkinleştirilmelidir. Bu kapsamda, PBoC önerilerini diğer merkez bankaları ve para otoriteleriyle paylaşmış durumda.”

Ortaya çıkan bu gelişmeler ile birlikte, Çin’in CBDC gelişiminde önemli bir yol aldığı görülüyor. Nisan 2020’de dahili dijital yuan pilot çalışmalarını başlatan ve birkaç şehirde uygulama gerçekleştiren Çin Merkez Bankası, görünüşe bakılırsa CBDC uzmanlığını kendi yetki alanının ötesine taşımak için aktif bir şekilde çalışıyor.

Bu kapsamda PBoC, Şubat 2021’de sınır ötesi bir CBDC’yi denemek için Hong Kong, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki merkez bankası yetkilileri ile görüşmelere katıldı. 

Dijital yuanın gelişimini takip etmek için; Dijital Yuan Haberleri

Daha fazla CBDC için; CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar