Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64317.04
-0.65%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3507.66
0.04%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.21
-5.48%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $583.3
-0.56%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Çin, İkinci Dijital Yuan Giveaway’ini Yapacak!

Clock
Paylaş
Çin, İkinci Dijital Yuan Giveaway’ini Yapacak!

Çin’in en büyük şehirlerinden olan Shenzhen, ikinci kez yapılacak olan dijital yuan dağıtımını duyurdu. Daha önce 2020 yılı Ekim ayında gerçekleştirilen “Giveaway” tarzı dağıtım, Louhu bölgesinde gerçekleşmişti. İkinci Giveaway/Airdrop tarzı dağıtım ile iShenzhen uygulaması üzerinden kayıt olan Louhu Bölgesi sakinleri, 20 milyon dijital yuan kazanma şansına sahip olacak.

728×90 muhabbit - Çin, İkinci Dijital Yuan Giveaway'ini Yapacak!300x250 muhabbit - Çin, İkinci Dijital Yuan Giveaway'ini Yapacak!

1 Ocak 2021 tarihinde iShenzhen uygulaması üzerinde başlayan kayıtlarla, dağıtımın ayrıntıları da paylaşıldı. “Red Packet/Red Envelope” olarak adlandırılan dağıtım “lottery” yani şans unsuruna bağlı olarak yapılacak. Toplamda 100.000 red envelope (kırmızı zarf) dağıtılacak ve kazananlara 200 dijital yuan verilecek. Kazanılan dijital yuanlar, 7 Ocak 17 Ocak tarihleri arasında 10 bin yerel işletmede harcanabilecek.

Çin, merkez bankası dijital para birimi yarışında gittikçe hızlanıyor. İlkinin üzerinden üç ay geçmeden ikinci dijital yuan dağıtımı yapması da bunun en büyük göstergesi. Üstelik ilk dağıtımda 10 milyon olan dijital yuan, ikinci dağıtımda iki katına çıkarak 20 milyon dijital yuan oluyor ki bu da neredeyse 3 milyon dolara tekabül ediyor.

Dağıtımın yapılmasının sebebi vatandaşların dijital yuanı benimsemelerini sağlamak olduğunu aşikâr. Ancak dağıtımın, ülkenin Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (Digital Currency Electronic Payment/DCEP) olarak adlandırılan sistemini test etmek için de yapıldığını atlamamak gerek.

Peki Neden Kırmızı Zarf?

Çin geleneklerinde kırmızı zarf önemli bir yere sahiptir. Düğünlerde, yeni yıl arifesinde, mezuniyetlerde yani kısacası özel günlerde aile büyükleri, gençlere bir kırmızı zarf içerisinde para verilirmiş. Yüzyıllar öncesine uzandığı düşünülen Hongbao adındaki gelenek hâlâ devam ediyor. Bununla birlikte Çin Hükümeti yeni yıl ile birlikte kırmızı zarf adını verdikleri dijital yuan dağıtımıyla da bu geleneği devam ettiriyor.

Dijital yuanın gelişimini takip etmek için; Dijital Yuan Haberleri
Daha fazla CBDC için; CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar