Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66602
3.88%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3499
2.32%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.27
4.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $590.9
3.34%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Çin, Kripto Para Madenciliğine Baskılarını Artırıyor!

Çin’in Hainan eyaletinde yeni gelişmeler yaşandı. Kripto para madencilerinin tükettiği elektrik, bundan böyle daha pahalı olacak.

Clock
Paylaş
Çin, Kripto Para Madenciliğine Baskılarını Artırıyor!

Çin genelinde halihazırda kara listeye alınmış olan kripto para madenciliğine, yeni faturalar kesiliyor. Hayır sevgili okurlarımız; lafın gelişi değil, gerçekten yeni faturalar kesiliyor!

Çin’in güneyinde yer alan Hainan eyaletinde, kripto para madenciliğine yönelik yeni yaptırımlar geldi. Madencilik yapan işletmelerin bundan böyle elektrik fatura tutarları, normalden fazla gelecek.

728×90 muhabbit - Çin, Kripto Para Madenciliğine Baskılarını Artırıyor!300x250 muhabbit - Çin, Kripto Para Madenciliğine Baskılarını Artırıyor!

Hainan’da Elektriğe Zam

Çin genelinde alınan yaptırım kararları yavaş yavaş tüm eyaletlere yayılmaya devam ediyor. Yaptırım furyası, ülkenin güney bölgesinde yer alan küçük bir eyalet olan Hainan’a da ulaştı.

Eyalette yeni alınan karara göre, kripto para madenciliği “elemine edilmiş bir endüstri” olarak tanımlandı ve bu bölgede çalışmalarına devam edecek olan madencilere yönelik yüksek meblağlarda elektrik faturası kesileceği duyuruldu.

image 2 - Çin, Kripto Para Madenciliğine Baskılarını Artırıyor!

İlginizi çekebilir: Kripto Para Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz günlerde Hainan eyaleti Gelişim ve Reform Komisyonu tarafından yayımlanan rapora göre, elektrik harcamaları bundan böyle kademeli bir yaklaşım ile faturalandırılacak. Tüketicilerin kullandığı elektrik miktarının yanı sıra, karbon emisyonuna olan etkileri de göz önünde bulundurulacak. Bu fiyatlandırma mekanizması ile Hainan, karbon salınımının önüne geçmeyi planlanıyor.

Yaptırımlar Ne Zaman Başlamıştı?

Çin, kripto para ile ilgili aktivitelerin yapılmasını 2017 yılından beri yasaklamıştı. Kripto para madenciliğine ise bu yıla kadar bir yaptırımları olmamıştı. Mayıs ayında Başkan Xi Jinping’in, “Önümüzdeki 40 yıl içerisinde karbon emilimini azaltmalıyız” talimatı üzerine; eyaletlerde sırasıyla yaptırımlar gelmeye başladı. Bu yaptırımlardan nasibini alan, kripto para madenciliği sektörü de oldu.

Hainan’da tüm uyarılara rağmen kripto para madenciliğine devam edecek olan işletmelere, bundan böyle 0.12 dolar/kWh tutarında faturalandırma yapılacak. Kripto para madenciliğinin en önemli giderlerinden birinin elektrik gideri olduğunu düşünürsek, bu yaptırım ile Hainan bölgesinde madenciliğin epey azalacağı aşikar. Madenciler için 0.12 dolar/kWh olacak olan tutar, normal vatandaşlara ise 0.09 dolar/kWh olarak uygulanıyor.

Komisyon ayrıca, madencilik aktivitesi yapan işletmelerin elektrik ile ilgili hiçbir teşvikten faydalanmaması için de önlem alacak. Yayımladıkları raporda, bu sektörün üzerine daha ciddi olarak gideceklerini ifade eden komisyon, iş gücü sayısını artırarak denetimleri sıklaştıracaklarını da belirtti.

Görünüşe göre önümüzdeki süreçte Çin’de yer alan kripto para madencileri, kendilerine yeni çalışma alanları yaratmak durumunda kalacaklar.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar