Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60851.1
6.35%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3293.42
1.45%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.64
-1.05%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $408.7
3.52%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Çin’in Dijital Yuan Çalışmaları Sorunsuz Devam Ediyor!

Pilot uygulamalarda toplamda 4 milyon işlem yapıldı.

Clock
Paylaş
Çin’in Dijital Yuan Çalışmaları Sorunsuz Devam Ediyor!

2 Kasım tarihinde yapılan Hong Kong Fintech Haftası konferansında konuşma yapan Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, ülkenin devam eden dijital para birimi pilot uygulaması hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Binance BannerBinance Banner

Başkan Yi Gang, Dijital Yuan pilot uygulamalarının bugüne kadar toplamda 2 milyar Yuan (299 milyon $) değerinde dört milyondan fazla işlem gerçekleştirdiğini söyledi. Açıklamada yer alan bilgilere göre, Başkan Yi, dört şehirde genişletilmiş testler için gerçekleştirilen pilot çalışmaların, şimdiye kadar sorunsuz bir şekilde ilerlediğini açıkladı. 

Yi, yaşanmakta olan koronavirüs salgını sırasında dijital ve temassız ödeme yöntemlerine olan talebin artış gösterdiğini dile getirdi. Bu durumun merkez bankaları için kullanıcı güvenliğini rahatlıkla dengelemeye çalışırken büyük zorlukların da ortaya çıkardığını söyledi. Merkez bankası başkanı, fintech şirketlerinin müşteri tabanı oluşturma ve riskleri yönetme açısından ticari bankalara göre bazı önemli avantajları olduğunu belirtti.

Hatırlanacağı üzere Çin Merkez Bankası (PBoC), yaklaşan Dijital Yuan için ilk pilot çalışmalarını Nisan 2020’de başlatmıştı. Bu pilot uygulamalara ait ilk denemeler Çin’in dört büyük şehrinde gerçekleştirildi. Yeni yapılan bir açıklamada ise Shenzhen, Chengdu, Suzhou ve Xiongan şehirleri ile başlayan ilk pilot çalışmaların kapsamının genişletildiği bildirildi. Bu kapsamda pilot uygulamanın Guangzhou, Hong Kong ve Makao dahil olmak üzere toplamda dokuz şehre genişletildiği bildirildi.

Büyük teknoloji şirketleri, Dijital Yuan’ın görünüşte kaçınılmaz lansmanı için şimdiden hazırlanmaya başladılar. Bu kapsamda yakın zaman önce büyük teknoloji şirketi Huawei ilk adımlardan biri attı. Şirket yaptığı açıklamada, akıllı telefonu Mate40’ın yeni para birimi için bir cüzdan içereceğini ve kullanıcıların çevrimdışı olduklarında bile işlem yapmalarına izin vereceğini duyurmuştu.

Dijital Yuan’ın Gelişimini Takip Etmek İçin: Dijital Yuan Haberleri

Daha Fazla CBDC Haberleri İçin: CBDC Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar