Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59980
2.64%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3200.2
1.39%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.05
0.89%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $536.6
-0.13%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Çin’de OTC Kullanıcılarının Kripto Hesapları Donduruldu

Çin polisi, kara para aklayan hesaplara erişimi durdurdu!

Clock
Paylaş
Çin’de OTC Kullanıcılarının Kripto Hesapları Donduruldu

OTC borsa kullanıcılarının kara para aklama yaptıkları iddiası sebebiyle yaklaşık 4.000 adet kripto para hesabı yerel polisler tarafından donduruldu.

USDT para biriminin, sıklıkla OTC ticaretlerinde kara para aklamak için kullanıldığı ve telekomünikasyon sahtekarlığının geçtiğimiz günlerde artış yaşaması bu hesap dondurma işleminin ana sebeplerinden.

728×90 muhabbit - Çin'de OTC Kullanıcılarının Kripto Hesapları Donduruldu300x250 muhabbit - Çin'de OTC Kullanıcılarının Kripto Hesapları Donduruldu

Telekomünikasyon sahtekarlığı, kumar ve kripto dolandırıcılığından elde edilen haksız kazanç, bu tür kullanıcıların hesaplarının dondurulmasıyla sonuçlandı. Gittikçe yaygınlaşan bu sahtekarlık ve dolandırıcılık örnekleriyle birlikte, gelecekte banka hesabı dondurma işlemlerini sıkça görebiliriz.

Kripto paralar ile kara para aklama işlemi Çin’de ilk defa yaşanmıyor. Çin polisi geçmişte kara para aklama amacıyla kripto para birimlerini kullananları deşifre edip yakalamıştı. Bu sefer yaşanan olayda, dolandırıcılar sahte bir Huobi web sitesi oluşturdu ve dolandırıcılıktan elde edilen parayı off-shore bir hesaba aktararak kara para aklama işlemini gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde ise bir çok yatırımcı hesaplarını kontrol ettiklerinde, hesaplarının dondurulmuş olduğunu gördü. Hesapları incelenen masum yatırımcıların hesapları tekrar aktif hale getirildi.

Bunun sebebi ise, yatırımcının banka kartında itibari para bulundurması ile gerçekleşen bir problem olarak açıklandı. Bununla birlikte bazı yatırımcıların hesaplarının açılması çok daha kısa sürerken, bazı yatırımcıların hesapları daha geç açıldı. Olayın içeriğine bakacak olursak, dondurma işlemlerini onaylayan yerel polisin, kripto para birimlerinin işleyiş yönteminin farklılığından dolayı, durumu standart bir hale getirememesi olarak yorumlandı.

Bu yılın ilk çeyreğinden bu yana, Çin Hükümeti, kara para aklamanın önlenmesi adına emsalsiz adımlar attı. OTC işlem yapan borsalar ve kripto paralarla uğraşan bir çok işletme, yerel polis tarafından yakın zamanda denetlemeye tabi tutuldu.

Toplam 18 ilde bulunan 38 merkez bankası şubesi, yılın ilk çeyreğinde 93 kişinin kara para aklama işlemi yaptığını tespit etti. Sorumlu kişilere verilen cezanın miktarı ise tamı tamına, 183 milyon Çin yuanı değerinde.

Son olarak yerel ajansların açıklamalarına göre, bu dondurulma işlemi gören kullanıcıların bir çoğunun OTC transfer takımı ile iletişim halinde olduğu görüldü.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar