Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61314.91
0.69%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3347.08
0.43%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $40.97
1.01%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $401.3
-2.24%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Çin’in Dijital Parası Dijital Yuan Artık Hazır!

Çinli teknoloji devi Tencent’ın düzenlediği 2020 Fintech Forumu’nda açıklamalarda bulunan Zhongmin, dijital paranın hazır olduğunu belirtti.

Clock
Paylaş
Çin’in Dijital Parası Dijital Yuan Artık Hazır!

Çin Merkez Bankası (PBoE) Sosyal Güvenli Fonu Konseyi Eski Başkan Yardımcısı Wang Zhongmin, uzun süredir üzerinde çalıştıkları merkez bankası dijital parasının (dijital yuan) tüm mimari tasarımının tamamlandığını açıkladı.

Binance BannerBinance Banner

Çinli teknoloji devi Tencent’ın düzenlediği 2020 Fintech Forumu’nda açıklamalarda bulunan Zhongmin, dijital paranın hazır olduğunu belirtti.

Çin’in oluşturmaya çalıştığı altyapı ile mevcut kripto para birimlerinin de dahil olduğu, birçok para biriminin birlikte çalışabileceği bir çözüm ortaya koymaya çalıştığı da eski başkan tarafından belirtilmiş durumda.

Zhongmin açıklamalarında tam entegrasyon içinde çalışacak bir sistemin dijital para dünyasında daha sağlıklı bir ortam ve rekabet alanı yaratacağının altını çizdi.

Konuşmasında salgın hastalıklara da değinen eski başkan, pandemi sonucunda dijital para dünyasının ivmelendiğini, bu sebeple daha fazla teknoloji şirketinin bu alana yoğunlaştığını açıkladı.

Birçok teknoloji devi ve hükümet dijital paralara kafa yoruyor.

Son dönemde tekrar adından söz edilmeye başlanan Facebook’un Libra projesine de değindiği konuşmasında Zhongmin, Libra’nın önemli gelişim kaydettiğini de açıkladı.

Test Aşaması

Tasarladıkları dijital paranın test aşamasında olduğunu ilk ağızdan duyuran Zhongmin, sürecin bir süre daha devam edeceğini belirtti.

Geçtiğimiz aylarda Çin’in dijital parasının gelişim sürecini tüm detaylarıyla anlatmıştık. 4 farklı şehirde belirlenen işletmelerde kamu personelleri tarafından denenen yeni para birimi için merkez bankası haricinde Çin Tarım Bankası da katkıda bulunmakta.

Resmi olarak açıklanmasa da yerel ve global basın organları tarafından sızdırılan bilgilerde Çin Merkez Bankası’nın dijital para çalışmalarında Alibaba, Tencent ve Huawei gibi şirketler ile çalıştığı ortaya çıkmıştı. Bu durum ise hiç de şaşırtıcı değil. Merkez bankasının dijital para birimini geliştirme konusunda teknoloji devleri ile birlikte çalışması oldukça doğru bir adım olarak yorumlanabilir.

Dijital para biriminin resmi olarak piyasaya ne zaman sürüleceği halen bilinmese de Ledger-Vault Asya-Pasifik Bölgesi Başkanı Glen Woo, dijital yuanın piyasaya sürülecek ilk devlet destekli dijital para birimi olacağını açıklamış durumda.

Sizce devlet destekli dijital para birimleri, kripto para birimleri için bir engel oluşturur mu?

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar