Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65473.64
-1.71%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3515.59
-1.44%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.41
-5.61%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $598.2
-1.51%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

Çinliler Bitcoin Gibi Dijital Varlıkları Miras Bırakabilecek!

Çinliler beklenen yasanın kabulüyle Bitcoin gibi dijital varlıklarını miras olarak evlatlarına ve diğer mirasçılarına bırakabilecek.

Clock
Paylaş
Çinliler Bitcoin Gibi Dijital Varlıkları Miras Bırakabilecek!

Çin uzun zamandır beklenen Bitcoin gibi dijital paraların miras olarak kabul edilmesini öngören Miras Yasası’nı sonunda kabul etti. Yasanın kabulüyle birlikte artık Çinliler Bitcoin gibi dijital varlıklarını miras olarak evlatlarına ve diğer mirasçılarına bırakabilecek.

Uzun bir süredir beklenilen dijital varlıkların korunması, miras olarak varislere bırakılması ile ilgili yasa tasarısı sonunda geçti. Çin’in dijital yuan atılımından sonra böyle bir yasanın gelmesinin en mantıklı hareket olacağı düşünülüyordu. Dijital yuan için gün sayan hükümet, dijital yuanın kullanımının yaygınlaştırılması için de böyle bir hamle yapmış olabilir.

728×90 muhabbit - Çinliler Bitcoin Gibi Dijital Varlıkları Miras Bırakabilecek!300x250 muhabbit - Çinliler Bitcoin Gibi Dijital Varlıkları Miras Bırakabilecek!

Çin bayrağı - Çinliler Bitcoin Gibi Dijital Varlıkları Miras Bırakabilecek!

2014 Ekim ayında yeni bir Medeni Kanunu’na ihtiyaç olduğu kararı verildikten sonra 2016 Haziran ayında çalışmalarına başlandığı belirtilen yeni Medeni Kanun, 1 Ocak 2021 yılında yürürlüğe girecek. 13. Ulusal Halk Kongresi’nde üst makamlarca konuşulduktan sonra onaylanan “Çin Halk Cumhuriyeti Medeni Kanunu” kişilik haklarını da koruyacak.

Birçok akademisyenin üzerinde çalışma yaptığı öğrenilen yeni Medeni Kanunu’nun tek odak noktası kişilik hakları değil. Kişilerin taşınır ve taşınmaz mülkiyetlerini, dijital varlıklarını da devlet koruması altına alıyor.

Devlet korunması altına alınması demişken bazı Çin mahkemeleri kripto para birimleri ile ilgili şaşırtıcı kararlar verdi. Şanghay’da bir mahkemede Bitcoin yasalar tarafından korunan bir dijital varlık olarak kabul edildi. Shenzhen’deki bir mahkeme de Ethereum’un ekonomik değeri olan yasal bir mülkiyet olduğunda karar kıldı.

Çin hükümetinin dijital varlıklarla ilgili icraatları hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Çin Komünist Parti’nin üyelerine dağıttığı dijital paralar ve blockchain teknolojisi konulu kitapta Facebook’un Libra’sına “tehdit” olarak değinilmişti. Sadece dağıttığı kitap ile bile Çin’in dijital para ve dünya ekonomisi konusunda ne kadar ciddi olduğu anlaşılabiliyor. Corona virüsü pandemisi tüm dünyada devam ederken Çinliler dijital yuanın yanı sıra Bitcoin gibi dijital varlıkların miras olarak bırakılmasını sağlayarak bir adım öne geçtiler.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar