Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66676.99
0.70%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3621.25
1.51%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.01
0.07%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $610.2
0.31%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

Coinbase CEO’su: Yasal Belirsizlik Şirketleri ABD Dışına İtiyor

Coinbase CEO’su Brian Armstrong ABD’deki yasal düzenleyicilerin FTX krizinin peşi sıra FTX.US’i hedef belirlemelerinden hoşnut değil. 

Clock
Paylaş
Coinbase CEO’su: Yasal Belirsizlik Şirketleri ABD Dışına İtiyor

Coinbase CEO’su Brian Armstrong Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) yasal düzenleyicilerin FTX krizinin peşi sıra FTX.US’i hedef belirlemelerinden hoşnut değil. 

Armstrong yurtdışındaki kripto para borsalarının yaptıkları yüzünden ABD-merkezli şirketlere yönelik yaptırımların herhangi bir mantığı olmadığını dile getirdi. 

728×90 muhabbit - Coinbase CEO'su: Yasal Belirsizlik Şirketleri ABD Dışına İtiyor300x250 muhabbit - Coinbase CEO'su: Yasal Belirsizlik Şirketleri ABD Dışına İtiyor

Senatör Elizabeth Warren’ın FTX krizine binaen “sert yaptırımlar” uygulanması çağrısı üzerine açıklamalarda bulunan Coinbase CEO’su ABD’deki yasal düzenleme eksikliğinden Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) sorumlu tuttu. Armstrong’a göre bu yasal belirsizlik ticari işlemlerin %95’ini ABD dışına itiyor.

SEC ile halihazırda mahkemelik olan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise Singapur’u örnek olarak gösterdi. Garlinghouse’a göre şirketlerin ABD’deki yasalara uyabilmek için takip edebilecekleri, yol gösteren herhangi bir rehber yok. Singapur’da ise açık ve anlaşılır bir lisans yapısı ve vergi ekonomisi var. Haliyle, Singapur’da yasalara uymak ABD’de uymaktan çok daha kolay oluyor. 

FTX’in Çöküşü Yalnızca Coinbase’i Değil Herkesi Etkiledi

Dünyanın en büyük üçüncü kripto para borsasının çöküşü en nihayetinde ABD yetkililerinin de dikkatini çekti. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir habere göre, ABD Adalet Bakanlığı ve SEC an itibarıyla borsasın ABD ayağını incelemeye aldı. 

Habere göre, yetkililer FTX’in bazı kripto para borçlandırma araçlarının menkul kıymetler olarak görülüp görülemeyeceğini soruşturuyor. Bunun yanı sıra, yetkililer borsanın Bahamalar’da yer alan merkez üssü ile ilişkilerini de inceliyor. 

İlginizi çekebilir: Tron Kurucusu Justin Sun, FTX Krizini Çözmek İçin Devreye Girdi!

FTX dünya genelinde milyonlarca müşteriyle en büyük kripto para borsalarından biriydi. Borsa, birden fazla sermaye turunda Ocak 2022’ye dek milyarlarca toplar gelir topladı. İkinci çeyrekteki kripto para krizinden dahi FTX herhangi bir hasar görmeden sıyrılmayı başarmış, pek çok şirkete destek çıkmıştı. 

Ancak bugün, FTX o parlak günlerinden çok uzakta. Öyle ki, gündeme bomba gibi düşen Binance anlaşması duyurulduktan yalnızca 48 saat sonra çöktü. Çöküşe sebebiyet veren iddialar arasında kullanıcı sermayesinin değerlendirilmesinde yaşanan yönetim zafiyetleri ve teminat olarak FTX Token’ın kullanılması yer alıyor. Borsadaki likidite krizi öyle bir noktaya geldi ki SBF yatırımcılardan 8 milyar dolarlık açıl sermaye talebinde bulundu. 

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Borsa haberi için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar