Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64308
-0.31%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3503.19
-0.10%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.32
-5.49%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $583.9
-0.41%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Coinbase İlk Şeffaflık Raporunu Yayımladı!!

Borsa, güvenilir yer olma taahhüdünün bir parçası olarak ilk şeffaflık raporunu yayımladı.

Clock
Paylaş
Coinbase İlk Şeffaflık Raporunu Yayımladı!!

Kripto para borsası Coinbase, yetkililerin 38 milyon müşterisi hakkında nasıl bilgi talep ettiğini özetleyen bir şeffaflık raporu yayımladı. 

San Francisco merkezli borsa, bu yılın 1 Ocak ve 30 Haziran tarihleri ​​arasında yetkililerin kendilerinden 1.914 kez bilgi talep ettiğini açıkladı. Bu taleplerin % 96,6’sının cezai soruşturmalarla ilgili olduğu açıklandı.

image 11 - Coinbase İlk Şeffaflık Raporunu Yayımladı!!
Kaynak:Coinbase

 

Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal, bir blog gönderisinde yaptığı açıklama ile şu ifadelere yer verdi:

“Bu talepler büyük ölçüde mahkeme celbi şeklinde gelir, ancak arama emirleri, mahkeme emirleri ve diğer resmi süreçleri de içerebilir”

Ancak Grewal, aldıkları bazı bilgi taleplerini ifşa etmenin kısıtlandığını da sözlerine ekledi.

Coinbase ayrıca kendilerine gelen taleplerin  % 58’ini ABD kolluk kuvvetlerinin oluşturduğunu açıkladı. Daha sonra sırasıyla gelen taleplerin % 23’ün İngiltere,  % 9’unun Almanya yetkililerinden ve geri kalanının çoğunu ise Avrupalı ​​yetkililerin oluşturduğu bildirildi. 

image 12 - Coinbase İlk Şeffaflık Raporunu Yayımladı!!
Kaynak:Coinbase

Amerika Birleşik Devletlerinden gelen taleplerin detayları ise şu şekilde sıralandı:

FBI taleplerin % 30.5’ini, İç Güvenlik % 16.5,  Eyalet ve yerel polis % 16.2, Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi Başkanlığı % 9,3 ve İç Gelir İdaresinin ise % 8,8’ini oluşturduğu açıklandı.

image 13 - Coinbase İlk Şeffaflık Raporunu Yayımladı!!
Kaynak:Coinbase

Tüm bu kurumların yanında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu, Gizli Servis, Posta Teftiş Servisi, Adalet Bakanlığı ve Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza da taleplerde bulunduğu açıklaması yapıldı. 

Rapor, Electronic Frontier Foundation’ın Coinbase’in raporu yayınlamasını tavsiye etmesinden yaklaşık bir ay sonra geldi. EFF, ödeme işleyicilerinden, kamunun bu talepleri kimin veya ne sıklıkla yaptığını bilmesine yönelik herhangi bir mekanizma olmaksızın müşterileriyle ilgili bilgileri teslim etmelerinin giderek daha fazla endişe duyduğunu söyledi.

Coinbase’in baş hukuk sorumlusu ve blog gönderisinin yazarı Grewal, konu ile ilgili olarak ayrıca şu açıklamaları yaptı:

“Başkalarını ve platformumuzu kötüye kullanan kötü aktörlerin peşinde koşarken hükümet yetkililerinin meşru çıkarlarına saygı duyuyoruz”

Grewal ayrıca şeffaflığın, hesap verebilirliğin ve müşteri güvenini korumanın kritik bir parçası olduğunu da sözlerine ekledi.

Daha Fazla Borsa Haberleri İçin: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar