Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65456.03
-0.16%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3583.01
0.61%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.7
1.43%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $604.2
-0.13%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Coinbase: SEC, Kripto Endüstrisini Yok Etmeye Çalışıyor

Clock
Paylaş
Coinbase: SEC, Kripto Endüstrisini Yok Etmeye Çalışıyor

Coinbase, bugün Üçüncü Daire Temyiz Mahkemesi’ne sunduğu 36 sayfalık kapanış brifinginde, SEC’yi kripto para şirketlerinin “Madde-22″ye yakalandığını söyledi.

SEC, bu ayın başlarında Coinbase’in kural koyma çağrısını reddetti ve borsanın SEC’yi yeni kurallar yazmaya zorlayamayacağını belirtti. Coinbase ise temyiz mahkemesinin SEC’ye kripto için kurallar yazmaya başlamasını emretmesi gerektiğini söyledi.

728×90 muhabbit - Coinbase: SEC, Kripto Endüstrisini Yok Etmeye Çalışıyor300x250 muhabbit - Coinbase: SEC, Kripto Endüstrisini Yok Etmeye Çalışıyor

Coinbase, SEC’nin şirketlerden uyum sağlamalarını istediğini ancak aynı zamanda bu firmalara karşı davalar açarak kural yazmayı reddettiğini ifade etti. Coinbase, “Bu davranış modeli, imkansızı talep ederek ve bunu başaramayan şirketleri kovuşturarak bir sektörü yok etmeye yönelik kasıtlı bir çabadır” dedi.

Borsa ayrıca, SEC’nin büyük bir politika değişikliği yapmaya çalıştığını ekledi. Coinbase, “SEC, dijital varlıklara ilişkin duruşunun hiçbir zaman değişmediğini iddia ediyor. Fakat bu doğru değil ve SEC’nin aksi yöndeki delilleri, menkul kıymetler yasalarının dijital varlıklara uygulanmasının gerçeklere ve koşullara bağlı olduğuna dair soyut ifadelerden başka bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Mevzuatta Netlik Talebi

Coinbase ve SEC, yıllardır kripto düzenlemeleri konusunda tartışmalar yaşıyor. Coinbase, Temmuz 2022’de SEC’den kripto endüstrisi için rehberlik sağlaması amacıyla resmi bir kural oluşturma süreci başlatmasını istedi. SEC, kriptoya özel düzenlemeler getirmemiş olsa da, geçtiğimiz yıl kripto için geçerli kurallar önerdi. Örneğin, SEC kayıtlı yatırım danışmanlarının kriptoyu belirli gereksinimlere uyması gereken nitelikli bir saklayıcıda saklamasını zorunlu kılan bir saklama kuralını yeniden gözden geçirdi. Coinbase ise bu kuralları uygunsuz olarak nitelendirdi.

SEC, geçtiğimiz yıl kripto platformlarına ve projelerine karşı yaptırım önlemleri aldı. Haziran ayında, platformunu kayıt olmadan çalıştırdığı için Coinbase’e ayrı bir dava açtı. Kripto endüstrisi ise SEC’yi “yaptırım yoluyla düzenleme” yapmakla suçladı. SEC Başkanı Gary Gensler çoğu kripto para biriminin menkul kıymet olduğunu ve diğer yatırımlara benzer şekilde düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Coinbase, SEC’yi kural koyma dilekçesine evet veya hayır demeye zorlamaya çalıştı ve Nisan 2023’te SEC’ye dava açtı. SEC, yeni kurallar talebini reddetti. Gensler, mevcut kuralların kripto için zaten geçerli olduğunu söyledi. Ayrıca Gensler, SEC’nin sorumluluğunun önemli bir kısmının kaynakların nasıl paylaştırılacağını belirlemek olduğunu da ifade etti. Ajansın denetlediği diğer sermaye piyasalarına kıyasla kripto pazarının küçük olduğunu vurguladı. The Block

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar