Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65469.98
0.01%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3577.01
0.60%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $27.51
1.33%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.3
0.17%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Kripto Para Piyasalarına İlk Girenler İçin Para Koruma ve Para Kazanma Yöntemleri

Clock
Paylaş
Kripto Para Piyasalarına İlk Girenler İçin Para Koruma ve Para Kazanma Yöntemleri

Herkese selamlar, şimdi sizlere kripto para piyasasında altın değerinde önemli bilgiler vereceğim. Lafı uzatmadan hemen başlayalım.

Yatırım Miktarı ve Hedefi Belirleme

Piyasaya ilk girenlerin en büyük hatalarından biri bu durumdur. Genelde insanlar ilk seferde çok güvenmeyip çok düşük yatırımlar ya da yatırım yapması gereken miktarın çok üstünde işlem yaparak daha başlarken kaybediyor.

728×90 muhabbit - Kripto Para Piyasalarına İlk Girenler İçin Para Koruma ve Para Kazanma Yöntemleri300x250 muhabbit - Kripto Para Piyasalarına İlk Girenler İçin Para Koruma ve Para Kazanma Yöntemleri

İlk etapda kenarda ev, araba almak için birikime başlayan kişilerin tüm birikimini birdenbire kriptoya yatırmasından bahsedeceğim. Zaten çalışarak o parayı biriktiremem belki kripto da katlarım diye düşünenler için yazıyorum. Kripto bir emtiya varlığı değildir henüz. Volatil bir piyasaya sahip. Yani altın alır gibi tüm paranız ile kripto almak risklidir. Bu tarz birikimlerin tamamının crypto kısmına geçirilmesine karşıyım. Uzun vade bir birikim planı ise bunların bir miktarı fon, tahvil ve bonolar olmak zorundadır. Bir miktarı ile altın alınmalı. Peki neden TL olarak kalmamalı; Enflasyon oranı yüksek olan yerlerde o ülkelerin para birimini elinizde tutmak sadece paranızın erimesi demektir. Lütfen banka üzerindeki yatırımlarınız için banka çalışanlarından ayrı bankalarda çalışan 2-3 kişinin fikrini alın.

Neden 2-3 kişi her bankanın ve şubenin tamamlaması gereken bazı açıklar oluyor. Mesela bankaya gidiyorsunuz şu fona yatıralım diyor, diğerine gidiyorsunuz faize diyor. Birkaç farklı fikir almadan karar vermeyin. Konumuza dönelim. Peki bu birikimden ne kadarını crypto tarafında risk ederek yatırım yapabiliriz. Bu kişilerin kişisel durumuna ve yetisine göre değişebilir. Ama ben kripto hakkında deneyimi olmayanlar için maksimum tutar olarak birikimin %30 seviyesinde olması gerektiğine inanıyorum. Bunu da tek bir noktadan tek bir coine yatırım yaparak değil. İkinci bölümde detaylı şekilde nasıl yapmanız gerektiğine değineceğim.


Birde birikimi olmayıp ilk defa birikime başlayacak ve bunu kripto para ile yapmak isteyenler için yöntem sunacağım. Malum Türkiye şartları bırakın yatırım yapmak maaşı ay sonuna denk getiremiyoruz bile. Bu konuda sizleri anlıyorum ama bunun düzelmesini istiyorsanız acilen yatırıma başlamanız gerekiyor. Peki maaşlı ya da aylık geliri olan biri sıfırdan nasıl yatırım yapmalıdır. Bu konuda en büyük hatalardan biri maaşı alır almaz tüm parayı kripto tarafına yatırıp alım satım yaparak maaşı çoğaltmaya çalışmaktır. Bir profesyonel değilseniz sisteme sadece para bırakırsınız. Gerekli eğitimleri ve tecrübeleri kazanmadan al sat yaparak para kazanmaktan uzak durmalısınız. Burada en makul ve kabul görmüş yatırım tekniği şöyledir. Her ay aylık gelirinizin maksimum %10’unu kripto yatırımlarına aktarmaktır. Neden %10 çünkü bu paradan gerçekten kazanç sağlamadan çekmenizi istemiyorum. Bu paranın üstünde yatırımlar sıkışmanıza ve o yatırımı zamanı gelmeden satmanıza sebebiyet veriyor. Ben size şunu anlatmak istiyorum. Örnek her ay 20 bin TL para alıyorsunuz, bunu anında kriptoya atıp al sat yapıp kazanç elde etmeye çalışıyorsunuz. 12 ay boyunca her ay bını yapmak yerine dediğim yöntemi yani kazanç sağlamadan çekmeyeceğiniz maaşınızın %10’unu 12 ay boyunca atarsanız yıl sonunda kazandığınız paranın daha çok olduğunu göreceksiniz. Şimdi size 2000 TL az geliyor bununla ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız geliri elde edemeyeceğinizi düşünüyorsunuz. Ama inanın tüm paranız ile trade yapmaktan daha fazla para kazanacaksınız. Tek yapmanız gereken şu piyasada Boğa koşusu başlamadan her ay maaşınızın %10 ile beğendiğiniz bir coine yatırım yapmanız.

2- Yatırım Araçlarını Çeşitlendirme ve Riskleri Bölme

İlk bölümü okuduysanız paramızın ne kadarıyla kripto yatırımı yapmanız gerektiğini anladınız. Şimdi ise kriptoya yatıracağımız parayı nasıl böleceğimiz. Burda da yine yüklü yatırım ve cüzi yatırıma göre yatırım şekilleri değişkenlik gösteriyor. Aylık maaşınızın %10’u ile bir alım yapacaksanız her seferinde 2 ayrı coin şeklinde yatırım yapabilirsiniz. Muhakkak sepetinizde 5 coinden az olmayacak şekilde diğer aylarda farklı coinlere yatırım yaparak ilerleyiniz. Ne kadar güvenirseniz güvenin tek bir coin’e yatırım yapmak risklidir.
Birikiminin %30’u ile kripto para yatırımı yapacak kişiler içinse ilk kuralımız parayı 3’e bölün. Yani mesela 3 bin dolarlık bir yatırım yapacaksınız. Parayı 3’e bölün ilk parça ile buradan coinleri belirleyip en az 5 coine yatırım yapın. Örneğin sepetiniz %25’den fazla değer kaybetti ikinci parçayı, bir daha %25 değer kaybetti 3. parçayı koyabilirsiniz. Ben 5 bin dolar ve üstü yatırımlarda 10 coinden daha aşağı bir yatırım önermiyorum.

Şimdi paramızın 3’te biri olan 1000 dolar ile nasıl yatırım yapmalıyız. Sadece coin olarak değil proje bazlıda çeşitlendirmeliyiz. Yapay zeka, RWA, Defi, Layer 1, Layer 2 GameFİ gibi yatırım yapabileceğiniz çeşitler vardır. Tüm yatırımınızı tek bir alana yapmayın. Çünkü Boğa hype ile başlar hype ile ilerler. Örneğin bir haber çıkar Microsoft Yapayzeka alanına yatırım yaptı denilir. Yapay zeka coinleri sırayla patlamaya başlar. Arkasından BlackRock RWA alanına yatırım yapmak istediğini açıkladı der RWA projeleri patlar, Defi’ler Layer2’ler derken bir sıra halinde ilerleriz. Yani tüm piyasa aynı anda yükselmez. Çeşitlendirme yapmadığımız zaman hype başladığında insanların ellerindeki coinler 3-5x yaparken sizinkiler yerinde sayar ve doğru yatırım yapmadım diyip elinizdekileri satıp o yüksek yatırımlara harcarsınız. Onların rallisi bitip senin sattıkların başlar ve o sattıkların şimdi 3-5x yapıyor aldıklarınsa düşmeye başlamıştır. Bu duruma düşmemek ve stresi minimum da tutmak için yatırımımızı çeşitlendiririz. Birde olası bir sorunda varlığımızı korumak için. Yani piyasada olup Luna vakasını bilmeyen yoktur. Yakın çevremde milyon dolar kaybeden insanlar gördüm. Tüm yatırımları tek bir coinde olsaydı iflas etmişlerdi. Her bir coin için cüzdanın sadece %10’luk kısmını risk ettiklerinden kalan %90’ı korumayı başardılar.


3- 1000 Dolar İle Yapılabilecek Örnek Bir Crypto Sepeti

Öncelikle bunu sadece kafanızda bir fikir oluşsun diye aşağıda bir kaç coine yatırım çeşitlendirmesi yapacağım. Lütfen kendi araştırmalarınızı ve risklerinizi alın. Ben sadece benim 1000 dolarım olsa bu şekilde bir yatırım yaparım diye hiç fikri olmayanlara fikir olsun diye sepet hazırladım. Muhakkak tecrübelerine ve bilgisine güvendiğiniz 3-5 kişiden fikir almadan yatırım odaklanmayın. Herkesi dinleyin kendi kararınızı verin.


1000 Dolarlık Boğa Sepeti

Coin Adı – Miktarı – Değeri

Manta – 100 Dolar – 1.78 $
Arkm – 100 Dolar- 2.59 $
RNDR – 100 Dolar -10.19 $
Aptos- 100 Dolar- 9.29 $
Sui- 100 Dolar- 1.02 $
Ondo- 100 Dolar- 1.16 $
Pendle – 100 Dolar- 6.18$
Work- 100 Dolar – 0.31 $
CGPT – 100 Dolar – 0.22$
Stamp- 25 Dolar- 0.059 $
XNA – 25 Dolar – 0.0015 $
GPTV- 25 Dolar – 0.0165 $
Octavia – 25 Dolar – 0.49 $

Boğa sonunda 1000 dolarımız ile ne kadar kazandık sizlerle beraber göreceğiz. Umarım hepimiz için çok güzel bir gelecek olur. Beni X hesabımdan takip etmeyin unutmayın, Doodle

Hayal satın almayın, yatırım yapın!!
Sizleri seviyorum ❤️

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar