Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $57171.11
7.04%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3240.63
2.63%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.95
0.15%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.3
-0.83%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Coinbase’deki Sert Hareket DeFi Protokolünde Likidasyona Sebep Oldu! 103 Milyon $

Coinbase’de merkezsiz stablecoin DAI’nin ani fiyat değişikliği sebebiyle Compound zor anlar yaşadı.

Clock
Paylaş
Coinbase’deki Sert Hareket DeFi Protokolünde Likidasyona Sebep Oldu! 103 Milyon $

San Francisco merkezli kripto para borsası Coinbase’de yaşanan sert fiyat hareketi, DeFi protokolünde likidasyona sebep oldu. 103 Milyon $’lık teminat buhar oldu.

Binance BannerBinance Banner

Yaşanan ani fiyat değişikliği sebebiyle Lending (borç alma-borç verme) platformu Compound üzerinde önemli miktarda teminat likide oldu.

DeFi Market Cap

Coinbase’de merkezsiz stablecoin DAI’nin ani fiyat değişikliği sebebiyle Compound zor anlar yaşadı.

Bildiğiniz üzere Compound teminat karşılığında borç alma hizmeti sunmakta. Kişinin Compound üzerinden borç alabilmesi için teminat olarak aldığı miktardan daha fazlasını kilitlemek durumunda. Yani borç alınan miktar fazladan teminat göstererek alınabiliyor.

Coinbase üzerinde DAI fiyatına yüzde 30’luk ani bir yükseliş yaşanması ile birlikte borç teminat ilişkisi tersine dönmüş oldu. Compound üzerindeki fiyat “oracle”ı verileri sadece Coinbase üzerinden almaktaydı. Bu noktada Coinbase üzerinde ciddi fiyat değişikliği yaşanınca DAI borç almak için kilitlenen teminatlar DAI değerinden düşük hale geldi. Bu noktada Compound üzerindeki teminatlar likide edilmiş oldu.

DeFi

Yaşanan hadise ile birlikte Compound üzerinde 103 Milyon $’lık fon likide edildi. Benzer durum dYdX üzerinde de gerçekleşti. Platformda 7 milyon $’lık likidasyon yaşandı.

Yaşanan kayıp ile birlikte Compound üzerinde bir günde yaşanan en büyük likidasyon gerçekleşmiş oldu. LoanScan verilerine göre Compound üzerindeki bir önceki büyük likidasyonda 6.3 milyon $ değerinde fon zarar görmüştü.

DeFi Likidasyonları Mart’ta Görülmüştü

Mart ayında yaşanan sert düşüş ile birlikte MakerDAO tarafında ciddi miktarda likidasyon gerçekleşmişti. Yaşanan sert düşüş ile birlikte MakerDAO tarafında 15 Milyon $’lık DAI likide olmuştu. Yaşanan hadisenin ardından MakerDAO bir açık artırma ile MKR token satışı gerçekleştirmek zorunda kalmıştı. Benzer şekilde Aave üzerinde de 20 Milyon $’a yakın LINK likide olmuştu.

Compound’un sadece Coinbase “oracle”ı kullanmasına topluluktan eleştiri geldi. Jarvis bu noktada Compound’u sert bir dille eleştirirken, Squanch da LINK “oracle”ı kullanılması gerektiğini savundu.

Siz DeFi protokollerini kullanıyor musunuz?

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar