BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Coinbase’den Dai (DAI) Atağı

Yeni yapılan duyuru ile birlikte Coinbase Commerce, artık satıcı ödemeleri için Dai desteği verecek.

Yayın:

-

Coinbase’den yeni bir Dai (DAI) atağı geliyor. Yeni yapılan duyuru ile birlikte Coinbase Commerce, artık satıcı ödemeleri için Dai desteği verecek.

Huobi BannerHuobi Banner

Coinbase’in ticari ödeme kolu Coinbase Commerce perakende ve DeFi’yi bir araya getirmeyi amaçlıyor. Bu ama doğrultusunda bir DeFi çözümü olan stablecoin Dai, artık kullanılabilir durumda. Konuyla alakalı açıklama yapan MakerDao, perşembe günü itibariyle Dai’nin sisteme tam anlamıyla dahil edildiğini ve artık çevrimiçi satıcılar veya Shopify, WooCommerce gibi satış platformlarında kullanılabildiğini duyurdu.

Bu girişim ile birlikte satıcılara kriptonun gelişen ve parlayan yüzü DeFi ve Dai tanıtılacak, aynı zamanda işletmeler ve DeFi DApp’ları arasındaki bağlantı kurulmuş olacak.

Coinbase Commerce Nedir

Coinbase Commerce, satıcılar için kripto para birimlerini işlerine entegre etmeye yarayan çevrimiçi ve ücretsiz bir hizmet olarak tanımlanabilir. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), BitcoinCash (BCH) ve Litecoin (LTC) ile işlemlerine başlayan platform sonrasında Circle’ın stablecoini USD Coin’i (USDC) platformuna eklemişti.

Yeni entegrasyonla beraber satıcılar, aldıkları Dai’leri, Dai Savings Rate (DSR) sözleşmesine aktararak faiz kazanabilecekler. DSR faiz oranı Subat ayının başlarında 7,5 seviyelerine yükselmişti. MakerDao bu entegrasyon sonucunda Dai’nin daha fazla benimseneceği görüşünde.

MKR Tools’a göre şu anda Dai için, 435,000 Ethereum kilitlenmiş durumda. Bu da yaklaşık olarak 117.4 milyon dolar ediyor. Burada tutulan Ethereum’ların karşılığı olarak piyasada Dai bulunuyor. Dolayısıyla Ethereum fiyatı arttıkça bu da Dai miktarının artmasına neden oluyor.

Coinbase entegrasyonu ile Dai, potansiyel olarak 4 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda. Bu kişiler Dai kullanmayı tercih ederlerse, benimsenme adına çok büyük bir adım atılmış olacak. Bu miktar bir DeFi projesi için, büyük önem arz edem bir rakam olarak kabul edilebilir. Aynı zamanda 2018 ile 2019 yılları karşılaştırıldığında Coinbase Commerce ödemelerinin, %600 artışla 135 milyon dolar seviyelerinin üzerine çıktığı şirket tarafından vurgulanmış durumda. Bu artışın bu yıl için de gerçekleşmesi şirketin ana beklentisi. Bu nedenle çalışmalarını hızlandırmış durumdalar. Böyle bir artış tekrar gerçekleşirse büyük bir ticaret hacimine ulaşılabilir. Önümüzdeki dönemde bu entegrasyonun ne kadar verimli olduğunu hep birlikte göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Enerji Piyasası Blockchain Yatırımı ile Büyüyecek

Yayın:

-

Enerji piyasalarında 2025 yılı blockchain senesi olacakKüresel bazda enerji piyasası blok zinciri ile işlevselliğini artıracak. 5 yıl sonra blok zincirine olan yatırım 35 milyar dolara çıkacak. 2025 yılında bu rakam ile birlikte sektörde önemli bir yol kat edilecek. 

2016 yılında blok zincirine olan yatırım sadece 156 milyon civarındaydı. Gelinen süreçte sektörün her sene daha fazla büyümesi bekleniyor. Enerji piyasasının her yıl yüzde 82 oranında yükselişe geçmesi hedefleniyor. Ancak 2020 yılı için sektör çok olumlu gözükmüyor. Yaşanan virüs salgını ve salgın sonrasında enerji piyasasının ekonomik krizden etkileneceği ön görülüyor. Bu sene büyümenin çok hızlı olacağı düşünülmüyor. Henüz 2020 yılının başında olmamıza rağmen corona virüsünden kurtulamadık. Uzmanlar, virüsün daha uzun süreceği görüşünde. Durum böyle olunca birçok sektör iyimserlik tablosu çizemiyor. 

Dünya genelinde enerji piyasası 1,85 trilyon dolar işlem hacmine sahip. Blockchain bunun sadece 35 milyar dolarlık kısmını karşılayacak. Bu hacmin içinde bir iğne gibi gözükebilir. Ancak seneler içinde yapılacak yatırımlarla daha fazla kısmı blok zinciri ile tedarik edilecektir. Blok zincirinin sektörde olması bile büyük bir avantaj. 2016 yılına baktığımızda işlem hacmi 156 milyon dolar. Yaklaşık 9 senede 35 milyar dolara ulaşacak. İyi bir büyüme gerçekleşeceğini görebiliyoruz. 

Blockchain İsmi Enerji Piyasasında Sıkça Duyuluyor 

Blockchain teknolojisi, ismini enerji piyasası ile sıkça bağdaştırıyor. Sektöre getirdiği yenilikler sayesinde piyasaya çabuk adapte oluyor. Sektörün içinde her geçen gün kullanım alanı genişliyor. Şimdilik enerji piyasasında data yönetimi, ekonomik takipleşme ve etkileşim için faal şekilde kullanılıyor. Otomasyon sisteminin fazlaca yer alması blok zincirine olan ihtiyacı doğuruyor. Öncelikle şeffaf olması ve datalarında güvenliği üst seviyede tutması blok zincirini önemli hale getiriyor. Bu özelliklerinin sonunda hepsi birbiriyle eş zamanlı çalışarak sorunsuz bir bant oluşturacak. Ayrıca yeni gelişecek ekosistemlerle birlikte daha entegreli çalışmalara uyarlanabilecek. 

Sektörde bulunan; Microsoft, Oracle, SAP, EnosiElectron, AWS, Nodalblock, IBM, Infosys, Bigchaindb ve Deloitte şirketleri önemli rol oynuyor. Kilit konumda bulunan ve sektörün önde gelen firmaları, blockchain ve DLT sistemini kullanıyor.  

Huobi BannerHuobi Banner

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Keep Network Bitcoin’i DeFi’a Dahil Ediyor

tBTC ile birlikte Keep Network Bitcoin’i Ethereum blockchaini üzerinde işler hale getirmeyi amaçlamakta.

Yayın:

-

keep network

Günden güne farklı projeler ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu seferki ise Paradigm, Fenbushi Capital ve Collaborative Fund’dan toplamla 7.7 milyon $ yatırım toplamayı başaran Keep Network. Şirket 2018 Kasım’ında da Tim Draper ve Polychain Capital’dan da yatırım almayı başarmıştı.

tBTC ile birlikte Keep Network, Bitcoin’i Ethereum blockchaini üzerinde işler hale getirmeyi amaçlamakta. Benzer projeler mevcut değil mi? Evet mevcut, Wrapped Bitcoin (WBTC). Fakat Keep Network tBTC ile Bitcoin’in sadece Ethereum blockchaininde çalıştırmayı amaçlamıyor. Keep Network, tBTC’yi DeFi üzerinde de kullandırabilmeyi amaçlamakta. Bu sayede DeFi üzerinde Bitcoin, lending işlemleri, faiz işlemleri, finansal gizlilik başvuruları gibi farklı alanlarda da kullanılabilir hale gelecek. tBTC’yi DeFi üzerinde collateral (teminat) olarak da kullanmayı hedefleyen Keep Network Ethereum ve Bitcoin’in birlikte kullanılabilmesini sağlayacak.

MakerDao Başkanı Steven Becker’a göre de Bitcoin ve Ethereum’un birlikte kullanılması, blockchain endüstürisinin daha hızlı ve daha sağlam bir şekilde büyümesine katkıda bulunacak.

tBTC mükemmel bir konsept, iki temel kavramı birbirine bağlıyor.

tBTC’nin MakerDao’da teminat olarak kullanılıp kullanılmayacağına ise Becker şu şekilde cevap verdi:

MakerDao kullanıcıları önümüzdeki haftalarda tBTC’nin platformda teminat olarak kullanılıp kullanılmayacağına karar verecek.

Toplanan 7.7 milyon $’lık fonun tamamen tBTC geliştirmeleri için kullanılacağını belirten Matt Luongo, Bitcoin’lerin bir “off chain” protokolü sayesinde tBTC’ye çevirileceğini belirtti.

Keep Network ile Bitcoin’in Ethereum DeFi’ı üzerinde kullanılabilecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Geçtiğimiz günlerde teminat olarak USD Coin’i (USDC) ekleyen MakerDao, tBTC’yi teminnat olarak kabul etmeye başlayabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler