Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60798.5
0.62%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3323.16
0.24%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.16
3.60%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $400.7
-2.03%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Colorado Eyaleti Vergi Ödemesi Olarak Kripto Para Kabul Edecek!

Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri kripto paralar ile ilgili olumlu adımlar atmaya devam ediyor. Son haber ise Colorado’dan geldi.

Clock
Paylaş
Colorado Eyaleti Vergi Ödemesi Olarak Kripto Para Kabul Edecek!

Blockchain ve kripto para teknolojilerine ilgisi yüksek olan Colorado eyaletinden yeni bir haber geldi. Habere göre eyalette yaz ayları için bir hazırlık söz konusu. Bitcoin ve Ethereum, 2022 yazı itibarıyla vergi ödemelerinde ödeme aracı olarak kullanılabilecek.

Colorado Valisi Jared Polis, geçtiğimiz gün eyaletin kripto para planları ile ilgili bir açıklama yaptı. Colorado’da, Miami’ye benzer şekilde kripto para kullanımı yaygınlaşacak. Jared Polis biraz daha ileri gitti ve Colorado’nun kendi kripto para birimini çıkarabileceğini söyledi.

Binance BannerBinance Banner

Daha fazla ABD haberi için buraya bakabilirsiniz.

Colorado’ya Kripto Paralı Vergi Dönemi Geliyor

Kripto para adaptasyonunu artırmak için yaptıkları planlardan bahseden Vali Jared Polis, salı günü (15.02.2022) CNBC’ye bir röportaj verdi. Vali’ye göre Digital Token Act (Dijital Token Hareketi) adını verdikleri yeni program ile birlikte, kripto para kullanıcıları menkul kıymetler yasalarından muaf tutulacak.

Bu muafiyet ile birlikte eyalet vatandaşlarının federal menkul kıymetler yasalarına tabi oluşları devam edecek. Federal yasalara tabi olmak ise, Colorado’nun hala SEC’in gözetimi altında olduğunun önemli bir göstergesi.

İlginizi çekebilir: SEC (Securities and Exchange Commission) Nedir?

colorado kripto para
Colorado Eyaleti

Vergi ödemelerinin nasıl olacağından da bahseden Jared Polis; kripto para ile ödeme alacak da olsalar, bu ödemelerin bir başka kurum tarafından hemen dolara çevrileceğini söylüyor. Henüz tamamen kripto parayı yasallaştıramadıklarını ifade eden Vali, “gelecekte neden olmasın?” diyerek ekosisteme olumlu bir mesaj veriyor.

2019 yılında, bir Kanada şehri olan Innisfil benzer bir uygulama için 1 yıllığına bir pilot program başlatmıştı. Bu pilot programda da, vergi ödemeleri Bitcoin olarak yapılıyor ve eş zamanlı olarak devlet kasasına girmesi için ödemeler Kanada dolarına çevriliyordu.

Daha fazla Kanada haberi için buraya bakabilirsiniz.

Bitcoin ve Ethereum Kabul Edilecek

Eyalette henüz hangi kripto paraların vergi ödemesi olarak kabul edeceği netleşmiş değil. Ancak Vali Jared Polis, ilk etapta Bitcoin ve Ethereum’un kabul edileceğini söyledi. Yüksek hacimli bu iki coin, Colorado için bir başlangıç olacağa benziyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin vs Ethereum: Aradaki Fark Nedir?

Jared Polis ayrıca, “dijital token faturaları” konusuna da değindi. Bu tip bir teknoloji ile, Colorado’nun ileride kendi tokenını da çıkarabileceğini vurguladı.

Kamu sektörünün, blockchain ve kripto para teknolojileri ile birlikte gelişecek birçok yanı olduğunu düşünüyorum. Bu yeni teknolojideki birçok kavram, geleneksel sistemlere meydan okuyacak.

Colorado eyaleti, yıllardır blockchain teknolojisine yakın duran bir tavır sergiliyor. Ekim 2021 tarihinde, Colorado’nun Denver şehrinde bir pilot program başlatılmış ve bazı marketlerde Bitcoin ödemeleri kabul edilmeye başlamıştı. 2019 yılında ise aynı şehirde, bir akıllı telefon uygulaması vasıtasıyla blockchain oylaması gerçekleştirilmiş ve ülke dışında olan Denverlı askerlerin oy verebilmesi sağlanmıştı. Bu uygulama ile 8000 asker oy kullanmıştı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar