Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67558.01
-3.14%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3806.68
1.67%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.71
-5.65%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $592.6
-3.39%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

SEC (Securities and Exchange Commission) Nedir?

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz SEC (Security and Exchange Commission) Nedir?

Clock
Paylaş
SEC (Securities and Exchange Commission) Nedir?

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz SEC (Security and Exchange Commission) Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olarak isimlendirebileceğimiz komisyon, ülkedeki en önemli komisyonlardan biri olarak öne çıkıyor.

Adından da anlaşılacağı üzere komisyon, menkul kıymetler ve borsa ile ilgili gerekli düzenlemelerden sorumlu bir devlet kurumu.

728×90 muhabbit - SEC (Securities and Exchange Commission) Nedir?300x250 muhabbit - SEC (Securities and Exchange Commission) Nedir?

Varlıkların menkul kıymet olup olmadığına karar veren, varlıkların hangi sınıflandırmalara uygun olduğunu belirleyen kuruluş, hisse senedi piyasası düzenleyen kurum olarak da tanımlanabilir.

SEC aynı zamanda federal menkul kıymet yasasını uygulayan, yasaya uygun olmayan durumlar için dava açabilen, menkul kıymet endüstrisini düzenleyen, aynı zamanda hisse senedi ve opsiyon piyasaları ile birlikte elektronik menkul kıymet piyasalarında faaliyet gösteren kurumları ve kuruluşları denetlemekle de yükümlü olan kuruluştur.

Görevi ve doğası gereği kripto para ekosistemi için de oldukça önemli bir yeri olan SEC ve kararları oldukça sıkı bir şekilde takip ediliyor. Kripto paraların bir para mı, menkul kıymet mi olduğu sorusu farklı ülkeler tarafından farklı şekillerde değerlendirilirken, ABD’de kripto paralar için net bir tanımlama bulunmuyor.

Geçtiğimiz dönemde Ripple’a kayıtsız bir şekilde ICO yaptığı gerekçesi ile dava açan SEC, XRP’nin bir menkul kıymet olduğu ithamında bulunmuştu.

2019 yılında EOS’un da başına benzer bir durum gelmiş, anlaşma yoluna gidilerek EOS ceza ödemeyi kabul etmişti. SEC, EOS’un kurucu şirketi Block.one’a 24 Milyon $ ceza kesmişti.

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar