BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Corona Aşısı İçin Beklenmedik Destek Blockchain ‘den Geldi!

Dünya Corona virüsü salgını ile boğuşurken, bilim insanları aşı çalışmaları için Blockchain tabanlı projeler kullanmaya başladı.

Yayın:

-

Corona aşısı blockchain çözümü

Dünya Corona virüsü salgını ile boğuşurken, bilim insanları aşı çalışmaları için Blockchain tabanlı projeler kullanmaya başladı.

Dünyayı etkisi altına alan ve tüm insanlığı paniğe sürükleyen Corona virüsü, hızla yayılmaya devam ediyor. Yayılımı durdurmanın güçlüğü bir yana bilim insanları Corona virüsüne karşı temelli bir çözüm yolu aramakta. Kimileri aşının yıl sonuna kadar hazır olabileceğini söylerken kimileri de tüm dünyada yaygınlaşmasının 2 yılı bulabileceğini savunuyor.

Durum böyleyken aşı çalışmalarının hızlanması ve kolaylaşması için birçok sektör yardımcı olmaya başladı. Bu sektörlerden biri de kripto para camiası oldu. Özellikle Blockchain tabanlı teknolojilerden yararlanılarak hem daha hızlı hem de daha ulaşılabilir çözümler elde edildi. Geçtiğimiz haftalarda Blockchain teknolojisi ile Corona virüsü salgınına karşı savaşta yardımlarıyla ilgili birkaç haberi sizlerle buluşturmuştuk. Bugün bu haberlere bir yenisini ekleyerek sizlere Corona virüsü aşısı için dünyanın her yerindeki bilim insanlarını birlikte çalışmaya teşvik eden blockchain tabanlı projelerden bahsedeceğiz.

Blockchain teknolojisi ilk başta sağlık alanında kullanılamaz gibi bir yaklaşım olabilir. Ancak aksini kanıtlarcasına disiplinler arası çalışmalarla şu zamana dek pandemi ile savaşta çok yararlı oldu. ABD merkezli en büyük Ethereum madenciliği platformu CoreWeave, aşı geliştirme çalışmalarına katkıda bulunmak üzere merkeziyetsiz bir süper bilgisayar oluşturmayı planlıyor. Dünyanın birçok yerinden Ethereum madencisi bu girişime katılarak, sürece katkıda bulunuyor.

7000’den fazla GPU desteğini sağlayan CoreWeave’in yanı sıra birçok kripto para madenciliği topluluğu, kullanıcılarına sağladıkları katkılar doğrultusunda küçük teşvik ödülleri verdi. Bu alanda başka bir destek de [email protected] ekibinden geldi. Beraberinde sekiz kripto para birimi ile ilgili ekiple birlikte yaklaşık 3000 CPU’luk bir katkıda bulundu.

Corona blockchain

Merkeziyetsiz Yapay Zekâ İttifakı!

Küresel alanda tıp sektörüne katkıda bulunmak, Corona virüsüne karşı mücadelede çözüm üretmek adına ilk merkeziyetsiz yapay zekâ hackathonu COVIDathon başlatıldı. Şu anda SingularityNET, Ocean Protocol, Aragon gibi üyelerin yanı sıra tıpçıları, biyoteknoloji uzmanlarını ve genetikçileri de bünyesinde bulunduran ittifakın 50’den fazla üyesi bulunuyor.

İttifakın ana amacı da tahmin edildiği üzere Corona virüsü/Covid-19 ile mücadele etmek ve gelecekte olması dahilinde yeni salgınlara karşı riskleri azaltmak. Ve tabii bu amaçlar doğrultusunda merkeziyetsiz yapay zekâ ve Blockchain tabanlı çözümler gibi araçları elde etmek.

Sonuç olarak Corona virüsü salgını birçok sektörün içindeki multidisipliner anlayışı ortaya çıkararak birlikte çalışılabilirliği ortaya koymuştur. Kripto para dünyası ve Blockchain teknolojileri de bu anlayışı benimseyen sektörlerden olmuştur. İlerleyen zamanlarda bu anlayışın bir meyvesi olarak gerekli teknolojilerin ve ürünlerin bulunmasını hep birlikte görmeyi umuyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Bybit, Chainlink Fiyat Feed’lerini Vadeli İşlem Platformuna Entegre Edecek!

Borsa, yedi yeni fiyat çiftleri ile entegrasyonu başlatacağını açıkladı.

Yayın:

-

Bitcoin vadeli işlem borsası olan Bybit’in, Chainlink fiyat akışlarını kendi platformuna entegre edeceği duyuruldu.

Chainlink Fiyat Referans Verilerinin entegrasyonunun, yatırımcılara Bybit platformunun beslemeleri dışında kolayca ek fiyat verileri ve endeksler sunulacağı anlamına geleceği bildirildi. Bu fiyat akışlarının, yatırımcıların DeFi pazarlarındaki token’lerin fiyat verilerine erişebilecekleri için, değişken zamanlarda son derece faydalı olacağı ve fiyat verilerinin ayrıca faydalı bir alternatif endeks görevi görebileceği açıklaması yapıldı. 

Yapılan açıklamada kripto para birimlerinin zaman zaman büyük fiyat hareketlerine maruz kaldığı ve bu durumlarda da yatırımcıların her zaman güvenilir verilere erişimini sağlamak için, başvurabileceği ek bir fiyat akışı sağlamak istedikleri için bu ortaklığı yapıldığı bildirildi.

Bybit’in kurucu ortağı ve CEO’su Ben Zhou, konu ile ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“DeFi pazarından yaygın olarak kullanılan fiyat referans verilerini yatırımcılarımıza sunmak için Chainlink’i entegre etmekten heyecan duyuyoruz. Chainlink’i entegre ederek, merkezi olmayan ve son derece şeffaf olan, tüccarlarımızın erişebildiği kaynak miktarını artıran doğru bir fiyat verisi kaynağı sağlayabiliyoruz.”

Bybit yaptığı açıklamada yedi yeni çift fiyat beslemesiyle entegrasyonu başlatacağını açıkladı. Chainlink fiyat feed’lerinin ilk entegrasyonunun ; BTC / USD, ETH / USD, XRP / USD, EOS / USD, LTC / USD, XTZ / USD ve LINK / USD çifleri ile yapılacağı bildirildi.

Borsa yaptığı açıklamada, bağımsız fiyat beslemelerinin dışında alternatif bir fiyat endeksi kullanmanın en önemli faydalarından birinin, yatırımcıların çeşitli veri noktalarına erişebilmeleri olduğunu da belirtti.

Bybit ayrıca bu ortaklık ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Bu Chainlink destekli merkezi olmayan fiyat beslemeleri, DeFi pazarında en çok başvurulan veri noktalarıdır. Ve şu anda önde gelen DeFi uygulamalarının çoğu için kullanıcı fonlarında 3 milyar doların üzerinde güvence sağlamaktadır.”

Chainlink Hakkında

Chainlink, akıllı sözleşmelere güvenli ve güvenilir veri giriş ve çıkışlarına erişim sağlayan merkezi olmayan oracle ağları oluşturmak ve çalıştırmak için açık kaynaklı bir blok zinciri soyutlama katmanıdır.  Ayrıca Synthetix, Aave ve Bancor gibi önde gelen DeFi uygulamalarına oracle’lar sağlar.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Borsa Haberleri İçin: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

İngiliz Fintech Firması Cashaa, Hindistan’da Kripto Dostu Banka Şubeleri Açacak!!

Cashaa Hindistan’da 34 adet fiziksel şube açacak.

Yayın:

-

Çevrimiçi Bankacılık platformu Cashaa tarafından 26 Ekim tarihinde yapılan açıklamaya göre, fintech firması, UNICAS adında kripto dostu bir finans kurumu kurmak için Hindistan’ın Birleşik Çok Devletli Kredi Kooperatifi ile ortaklık kuracağını duyurdu.

Bu yeni girişimin, Delhi ve Gujarat şehirleri ve Rajasthan eyaleti dâhil olmak üzere kuzey Hindistan’da 34 adet fiziksel şube ve operasyonu içereceği bildirildi. Ancak fintech firması, gelecek yıl kullanıcıların kripto ürünlerine erişebilecekleri 100 fiziksel şubeye ulaşmayı planladığını belirtti.

Bu ayın başlarında Cashaa India, Hintli işletmelerin ve bireylerin Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Xrp ve yerel token CAS dahil olmak üzere kripto para birimlerini satın almak, saklamak ve kaydetmek için bir tasarruf hesabı açmasına izin vereceğini belirtti. Firmanın ayrıca, müşterilerin kripto bakiyelerini krediler için teminat olarak kullanmalarına ve yerel fiat para birimi ile kripto para satın almalarına izin vereceği bildiriliyor. Ayrıca Cashaa, The United’ın mevcut lokasyonlarını kripto eğitim merkezlerine uyarlayacağını belirtti.

Cashaa CEO’su Kumar Gaurav, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Çoğu Hintli, çevrim içi bir ürün olarak kripto para biriminin farkında değil veya yanlış bilgilendirilmiş. Ayrıca gördüklerine veya hükümetin tanıdığı ve önerdiği şeye güvenme eğiliminde.”

Gaurav, Hindistan’ın hala büyük ölçüde nakite dayalı bir ekonomi olduğunu açıkladı. Ayrıca kripto para birimini benimseme sürecini yavaşlatan her iki sorunu da ele almayı planladıklarını belirtti.

Hindistan ve Kripto Yasakları

Eylül ayında, Hindistan hükümetinin, mahkemelerin önceki bir genel yasağı kaldırmasından altı ay sonra kripto para işlemlerini yasaklayan bir yasa düşündüğünü belirten raporlar yayılmıştı. Bununla birlikte, Hindistan Parlamentosu geçen ay “Muson Oturumu” için toplanmıştı. Toplantı sırasında hiçbir düzenleyicinin böyle bir yasa için yasa tasarısı önermediği açıklamıştı.

Hintli blockchain araştırma şirketi Crebaco’nun kurucusu Siddharth Sogani, yeni bir kripto yasağı çağrısı yapan raporları “tıklama tuzağı” olarak nitelendirdi. Cashaa CEO’su ayrıca, olası bir kripto yasağı hakkındaki medya raporlarının spekülatif hikayeler olduğu söyledi. Bunun yanında düzenlemelerin büyük olasılıkla Cashaa Hindistan‘ın kullanıcılarına kripto hizmetleri sunmasına engel olmayacağına inandığını belirtti. 

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.