BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Corona Aşısı İçin Beklenmedik Destek Blockchain ‘den Geldi!

Dünya Corona virüsü salgını ile boğuşurken, bilim insanları aşı çalışmaları için Blockchain tabanlı projeler kullanmaya başladı.

Yayın:

-

Corona aşısı blockchain çözümü

Dünya Corona virüsü salgını ile boğuşurken, bilim insanları aşı çalışmaları için Blockchain tabanlı projeler kullanmaya başladı.

Dünyayı etkisi altına alan ve tüm insanlığı paniğe sürükleyen Corona virüsü, hızla yayılmaya devam ediyor. Yayılımı durdurmanın güçlüğü bir yana bilim insanları Corona virüsüne karşı temelli bir çözüm yolu aramakta. Kimileri aşının yıl sonuna kadar hazır olabileceğini söylerken kimileri de tüm dünyada yaygınlaşmasının 2 yılı bulabileceğini savunuyor.

Durum böyleyken aşı çalışmalarının hızlanması ve kolaylaşması için birçok sektör yardımcı olmaya başladı. Bu sektörlerden biri de kripto para camiası oldu. Özellikle Blockchain tabanlı teknolojilerden yararlanılarak hem daha hızlı hem de daha ulaşılabilir çözümler elde edildi. Geçtiğimiz haftalarda Blockchain teknolojisi ile Corona virüsü salgınına karşı savaşta yardımlarıyla ilgili birkaç haberi sizlerle buluşturmuştuk. Bugün bu haberlere bir yenisini ekleyerek sizlere Corona virüsü aşısı için dünyanın her yerindeki bilim insanlarını birlikte çalışmaya teşvik eden blockchain tabanlı projelerden bahsedeceğiz.

Blockchain teknolojisi ilk başta sağlık alanında kullanılamaz gibi bir yaklaşım olabilir. Ancak aksini kanıtlarcasına disiplinler arası çalışmalarla şu zamana dek pandemi ile savaşta çok yararlı oldu. ABD merkezli en büyük Ethereum madenciliği platformu CoreWeave, aşı geliştirme çalışmalarına katkıda bulunmak üzere merkeziyetsiz bir süper bilgisayar oluşturmayı planlıyor. Dünyanın birçok yerinden Ethereum madencisi bu girişime katılarak, sürece katkıda bulunuyor.

7000’den fazla GPU desteğini sağlayan CoreWeave’in yanı sıra birçok kripto para madenciliği topluluğu, kullanıcılarına sağladıkları katkılar doğrultusunda küçük teşvik ödülleri verdi. Bu alanda başka bir destek de [email protected] ekibinden geldi. Beraberinde sekiz kripto para birimi ile ilgili ekiple birlikte yaklaşık 3000 CPU’luk bir katkıda bulundu.

Corona blockchain

Merkeziyetsiz Yapay Zekâ İttifakı!

Küresel alanda tıp sektörüne katkıda bulunmak, Corona virüsüne karşı mücadelede çözüm üretmek adına ilk merkeziyetsiz yapay zekâ hackathonu COVIDathon başlatıldı. Şu anda SingularityNET, Ocean Protocol, Aragon gibi üyelerin yanı sıra tıpçıları, biyoteknoloji uzmanlarını ve genetikçileri de bünyesinde bulunduran ittifakın 50’den fazla üyesi bulunuyor.

İttifakın ana amacı da tahmin edildiği üzere Corona virüsü/Covid-19 ile mücadele etmek ve gelecekte olması dahilinde yeni salgınlara karşı riskleri azaltmak. Ve tabii bu amaçlar doğrultusunda merkeziyetsiz yapay zekâ ve Blockchain tabanlı çözümler gibi araçları elde etmek.

Sonuç olarak Corona virüsü salgını birçok sektörün içindeki multidisipliner anlayışı ortaya çıkararak birlikte çalışılabilirliği ortaya koymuştur. Kripto para dünyası ve Blockchain teknolojileri de bu anlayışı benimseyen sektörlerden olmuştur. İlerleyen zamanlarda bu anlayışın bir meyvesi olarak gerekli teknolojilerin ve ürünlerin bulunmasını hep birlikte görmeyi umuyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Coca-Cola Tedarik Zinrici İçin DLT ve Ethereum Kullanacak

Coca-Cola iştirakı, Ethereum tabanlı The Baseline Protocol ile güçlenecek!

Yayın:

-

Bitcoin İle Otomattan Coca-Cola Almak Artık Hayal Değil!

ABD merkezli en büyük Coca-Cola şişeleme şirketinin ortağı, Coke One North America (CONA), “kurumlar arası tedarik zinciri işlemlerinde” şeffaflığı artırmak ve anlaşmazlıkları azaltmak için The Baseline Protocol’ü kullanacak.

Proje, CONA’nın dağıtılmış defter teknolojisi firmaları ile birlikte ortak protokolünü ve Unibright kurucu üyelerini barındıracak. Hem dahili şişeleme sağlayıcıları hem de harici hammadde tedarikçileri arasında kolaylaştırılmış işlemlere izin veren bir “Coca-Cola Şişeleme Limanı”nın kurulması sağlanacak.

Coca-Cola İştirakları Blockchain Benimsenmesini Hızlandırıyor

3 Ağustos’ta Unibright, CONA’nın blockchain teknolojisi kullanımını tedarik zinciri alanında genişletmeyi planladığını duyurdu.

Duyuru, en büyük 12 Kuzey Amerika Coca-Cola şişeleyicisinin, geçen yıl iç tedarik zinciri yönetimi için Hyperledger Fabric tabanlı bir blockchain platformu kullanmaya başlandığını ve şişeleyicilerin karmaşık tedarik zincirinde artan “şeffaflık ve verimlilik” sağladığını belirtti.

Yeni proje, CONA’nın kutu ve şişe dağıtan hammadde satıcıları gibi harici tedarikçileri dahil etmek için DLT kullanımını genişletecek.

Veri kayıtlarının ve “kuruluşlar arası karmaşık iş süreçlerini” kolaylaştırmasının yanı sıra duyuru, The Baseline Protocol‘ün token kullanımı ve merkezi olmayan finans kullanım durumları için uygulanabileceği belirtiliyor.

CONA Verileri 4. Çeyrekte Yayınlayacak

CONA için “entegre, özel DLT ağı” oluşturmak için veriler Ethereum (ETH) ağında geliştirilecek.

ConsenSys geliştiricisi ve Baseline Protocol’ün kurucu ortağı John Wolpert, “baselining”i farklı kayıtlar ve kayıt sistemleri arasında tutarlılığı sağlamak için genel Ethereum Mainnet’ini kullanma tekniği” olarak tanımladı.

Baselining, verilerin gerçekliğini doğrulamak için ana ağı “ara katman yazılımı” olarak kullanır; protokoller ilgilenen varlıkların verilerine diğer ağ katılımcıları tarafından erişim sağlanamadığından emin olmak için zero-knowledge proof kullanılır.

The Baseline Protocol, bu yılın Mart ayında, Microsoft, Ernst & Young ve ConsenSys tarafından başlatılmıştır.

The Baseline Protocol’ün ilk sonuçlarını 2020 senesinin dördüncü çeyreğinde sergilemesi bekleniyor. Ayrıca Unibright standart iş süreçlerine zerk-knowledge proof uygulanabileceğini, koordinasyon sorunlarını ve fatura belirteç kullanımını ortadan kaldırmak için temel alınan verilerin kullanılabileceğini göstermek istiyor

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

NetWalker Ransomware 4 Ayda 25 Milyon Dolar Çalmış!

Fidye yazılımı Netwalker, kullanıcılarına 25 milyon dolarlık bir gelir sağlamış.

Yayın:

-

Netwalker

Siber güvenlik şirketi McAfee, ilk olarak Ağustos 2019’da keşfedilen Mailto olarak bilinen bir fidye yazılımı olan NetWalker’ın faaliyetlerini gösteren bir araştırma raporu yayınladı.

Rapora göre, NetWalker operatörleri Mart 2020’den bu yana fidye ödemelerinden 25 milyon $’ın üzerinde para toplamış.

1 Mart – 27 Temmuz arasında, grup yaklaşık 2.795 Bitcoin (BTC) topladı ve bu durum onları siber suçlular arasında en karlı fidye yazılımlarından biri haline getirdi.

Rapora göre, miktarın birkaç farklı adrese ayrıldığı Bitcoin işlemleri, NetWalker’ın “hizmet olarak fidye yazılımı” servisi sağladığını gösteriyor.

McAfee’nin dediğine göre, diğer operatörlere sunduğu gelir paylaşımı sayesinde bu kadar büyük miktarda para elde edilmiş.

Kabiliyetleri Güçlendirmek

McAfee, NetWalker operatörlerinin daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük maliyetleri nedeniyle eski Bitcoin adreslerini SegWit adreslerine taşıdıklarını ve hizmet olarak bir fidye yazılımı olduktan sonra modus işlemlerinde ilerleme kaydettiklerini öne sürdü.

20 Mart tarihinden az iki darknet forumu, fidye yazılımına kötü amaçlı yazılımın yayılmasına ve mümkün oldukça karlı hale getirilmesine yardımcı olmak için bir gelir paylaşım şeması sunan NetWalker yetkililerinin yayınlarını paylaştı.

Zararlı yazılım inceleme şirketi Emsisoft’ta tehdit analisti Brett Callow konu hakkında şunları söyledi:

NetWalker büyük bir avcı ve özel sektör şirketlerinin yanı sıra daha büyük kamu kuruluşlarına yapılan çok sayıda saldırının sorumlusu.

Fidye yazılım gruplarının yaptığı miktarın hesaplanması son derece zor ve McAfee’nin de belirttiği gibi, 25 milyon dolarlık rakam küresel anlamda düşük bir rakam. Çünkü 2019 senesinde küresel çapta şirketler, fidye taleplerine karşılık olarak 25 milyon $’dan çok daha fazla ödeme yaptı.

Çalışma, Netwalker hedeflerinin çoğunun batı Avrupa ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğunu ekledi. Grup daha önce, aksine raporlar olmasına rağmen, corona virüs salgını nedeniyle hastaneleri hedeflemeyeceklerini açıklamıştı.

Crozer-Keystone Sağlık Merkezi, 19 Haziran’da NetWalker fidye yazılımı tarafından bir fidye yazılım saldırısına maruz kaldı. Saldırganlar, sistemin çalınan verilerini darknet aracılığı ile açık arttırmaya koydu.

Her şeye rağmen, bu tür fidye yazılım saldırısı yapan kişilere kesinlikle güvenilmemesi gerektiği belli oluyor.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.