BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Crypto.Com, NIST Güvenlik Ve Gizlilik Çerçevesinde En Yüksek Seviyeye Ulaşan İlk Borsa Oldu!

Crypto.com bu seviyeye ulaşan dünyadaki ilk kripto para şirketi oldu.

Yayın:

-

Crypto.com 4 Kasım tarihinde yaptığı bir duyuru ile, Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) Siber Güvenlik Çerçevesi ve ABD Ticaret Bakanlığı tarafından geliştirilen en son NIST Gizlilik Çerçevesi için mümkün olan en yüksek seviyeye ulaştığını açıkladı.  

Olabildiğince titiz yapılan denetimlerden sonra Crypto.com, ISO27001, ISO27701, PCI: DSS (Seviye 1) için sertifika alan ve ilgili NIST çerçeveleri için en yüksek olgunluk seviyelerine ulaşan dünyadaki ilk kripto para şirketi oldu.

NIST siber güvenlik çerçevesi ilk olarak 2014 yılında piyasaya sürüldü. NIST, özel sektör kuruluşlarının siber saldırıları tanımlama, koruma, tespit etme, yanıt verme ve bunlardan kurtulma becerilerini nasıl geliştirebilecekleri ile ilgili bir güvenlik kılavuzu çerçevesini sağlamaktadır.

Yapılan açıklamada Crypto.com’un da, NIST siber güvenlik çerçevesinin bu temel işlevlerine göre değerlendirildiği bildirildi. Ayrıca, bu işlevlerin her birinin, şirketin genel olgunluğuna göre değerlendirildiği açıklandı. 

Uluslararası kabul görmüş denetim hizmetleri firması SGS tarafından, kısmi (seviye 1), bilgilendirilmiş risk (seviye 2), tekrarlanabilir (seviye 3) ve uyarlanabilir (seviye 4) olmak üzere dört aşamalı uygulama katmanıyla bağımsız olarak değerlendirilen Crypto.com, NIST çerçevesi için ölçekte en yüksek katman olan Uyarlanabilir (Seviye 4) seviyesine ulaştı.

Crypto.com’un bilgi güvenliği baş sorumlusu Jason Lau konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Lau, NIST Siber Güvenlik ve Gizlilik Çerçevesi denetimlerinin mevcut ISO 27001, ISO 27701 ve PCI: DSS sertifikalarına katkıda bulunduğunu açıkladı. Ayrıca bu durumun şirket genelinde siber güvenlik ve gizlilik stratejilerine olan bağlılıklarını gösterdiğini de söyledi. Lau ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“NIST Uyarlanabilir başarısı ve ISO’nun politikalarımız, prosedürlerimiz ve kontrollerimizle ilgili değerlendirmesi sonucunda sektörün en yüksek güvenlik standartlarını sağlayan ilk borsayız.”

Crypto.com’un kurucu ortağı ve CEO’su Kris Marszalek’te bir açıklama yaptı. Marszalek, NIST çerçevelerine dayalı en yüksek olgunluk düzeyine ulaşmanın, ilk günden beri işlerinin temel taşları olan güvenlik ve gizliliğe olan bağlılıklarına dayandığını belirtti.

Marszalek ayrıca şu açıklamayı yaptı:

 Yakın zamanda geçtiğimiz 5 milyon kullanıcı ile birlikte, sektördeki en yüksek güvenlik ve gizlilik standartlarını koruyan teknolojiye ve sürece agresif bir şekilde yatırım yapmaya devam eden şirket olacağız.”

NIST Hakkında

ABD Ticaret Bakanlığı’nın bir parçası olan Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) 1901 yılında kuruldu. NIST, ülkenin en eski laboratuvarlarından biridir. Sayısız ürün ve hizmet, bir şekilde Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü tarafından sağlanan teknoloji, ölçüm ve standartlara dayanmaktadır.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Borsa Haberleri İçin: Borsa Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANALİZ

Bitcoin Fiyat Analizi 2.12.2020

Fiyat analizi yazı dizimizin bugünkü bölümünde Bitcoin’i inceliyoruz (2.12.2020). Bitcoin grafiğindeki teknik göstergeler ve olası hareketler.

Yayın:

-

Uzun zamandır Bitcoin fiyat analizi yazısı hazırlamadığımı farkettim bundan dolayı bugün Bitcoin’i incelemeye karar verdim. Bir önceki Bitcoin yazımda ATH karşılaştırması yapmıştım. Ancak orada geçmiş verileri günümüz ile karşılaştırdığım için onu diğerlerinden ayrı tutmakta fayda var. Merak ediyorsanız ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin BTC fiyat grafiği 2.12.2020. Saatlik grafik veriler Bitmex borsasına aittir.

Üstteki yeşil bölge 2017 yılında BTC ATH’sinden kalan bir fraktal direnç bölgesi. Burayı ilk testten sonra fiyatta hızlı bir düşüş yaşanmıştı ve fiyatın önceki tepe noktasına kadar gerilemişti (alttaki yeşil bölge). Şimdi ise tekrar 2017 ATH’sinden kalan fraktal direnç bölgesindeyiz. Fiyatın burayı ikinci defa test etmesi olumlu bir nokta. Çünkü bir direnç bölgesi ne kadar test edilirse, fiyat ne kadar üzerinde durursa o direnç bölgesi o denli güçsüzleşir. Bu 20 000 dolar direnç bölgesini de ne kadar test edersek o denli oranın kırılması olası olur.

Grafiğin sağ tarafında bir üçgen formasyonu da oluştuğunu görmekteyiz. Bir simetrik üçgen yapısı, 4 vuruşu bulunmakta ve şekil olarak da düzgün bir yapıda. Kısa vadede trade etmek için bu yapının kırılımını beklemek mantıklı olacaktır. Yukarıya doğru kırılırsa 19 700-800 bandını tekrar test edeceğimizi düşünüyorum. Aşağı yönlü kırılımda ise 17 700 seviyesinin gelmesi muhtemel.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Rusya Merkez Bankası Ruble Endeksli Stablecoin İstemiyor!

Rusya Merkez Bankası bu duruma el atacak gibi görünüyor!

Yayın:

-

Rusya Merkez

Rusya Merkez Bankası’ndaki üst düzey yetkililer, Rus rublesine sabitlenmiş bir stablecoin çıkarılmasına karşı çıktı.

Rus merkez bankasının başkan yardımcısı Sergei Shvetsov, bankanın, özel firmaların ülkenin itibari para birimi tarafından desteklenen stablecoinleri çıkarmasını yasaklamayı amaçladığını söyledi.

Shvetsov, Rus kripto geliştiricilerinin yalnızca Rusya Bankası’nın dijital rublesini kullanabileceklerini söyledi. Yerel haber ajansı Prime’ın 30 Kasım tarihli haberine göre, bu yaklaşım “ödeme araçlarının benzersizliği felsefesini” izliyor.

Shvetsov, üçüncü şahıslar tarafından Yuan destekli stablecoin çıkarılmasını suç sayan Çin’in dijital yuan ile ilgili düzenlemelerine atıfta bulundu:

Çin, herhangi bir yuan destekli stablecoine yasak koydu. Sanırım biz de böyle bir karar alacağız. Banka, ödeme aracı olarak konumlandırılan her şeyi ortadan kaldıracaktır. Ruble’nin Rusya Federasyonu’nun ödeme aracı olduğu önermesi ile hareket etmekteyiz.

Rusya Merkez Bankası’nın başkan yardımcısı Olga Skorobogatova, dijital ruble çıkarmanın teknik zorluklarının altını çizerek şu açıklamaları yaptı:

Şimdiye kadar tek bir düzenleyici kurum, akıllı telefonun kaybolması durumunda içinde kalan fonların nasıl geri yükleneceğini çözemedi. Teknolojilerin gelişmekte olması sebebi ile buna bir çözüm gelecektir.

Rusya Merkez Bankası, Ekim 2020’de dijital ruble için resmi yol haritasını yayınladı. Bankanın düşüncelerine göre, dijital ruble, nakit para ile birlikte ek bir para birimi haline gelmeli.

Rusya’nın en büyük devlet bankası olan Sberbank, 30 Kasım’da ticaret için yeni bir blockchain platformu ve Sbercoin isimli yerel bir token başlatacağını duyurmuştu. Daha önce, Sberbank’ın Rus rublesine sabitlendiş kendi stablecoinini başlatmayı düşündüğü de bildirildi.

Fakat bu konu ile ilgili ne Sberbank’tan ne de Rusya Merkez Bankası’ndan doğrulayıcı bir yanıt gelmiş durumda değil.

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.