Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $55990.21
8.89%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3224.31
3.95%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.19
5.60%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $396.8
2.29%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

CZ’den Küresel Kripto Para Borsası Dersleri

Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao yani CZ, küresel bir kripto para borsası nasıl olur, onu anlatıyor.

Clock
Paylaş
CZ’den Küresel Kripto Para Borsası Dersleri

Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao yani CZ, küresel bir kripto para borsası nasıl olur, onu anlatıyor.

Binance’ın CEO’su Changpeng Zhao namıdiğer CZ, Cointelegraph’a verdiği demeçte Binance’ın kuruluşuyla alakalı deneyimlerini, kripto para borsası kurmak için neler gerektiğini anlattı.

Binance BannerBinance Banner

Kendini küresel olarak tanımlamasının yanı sıra CoinMarketCap’in son sıralama metriği ile dünya çapında ilk sıraya yükselen Binance, 40’tan fazla ülkede 20’den fazla dilde faaliyet göstermektedir. Hâl böyle olunca CZ başarısının sırrını ve küreselliğin anlamını henüz işin başında olan geliştiriciler için paylaşmak istemiş.

CZ ilk olarak kripto para borsası kurmak ve bunu küresel ölçekte yönetmek için 4 temel unsur olduğundan bahsediyor.

Küresel olduğunu iddia eden ama genel olarak merkez bölgesine bağlı olan birçok borsa olduğunu dile getiren CZ, küresel bir kripto para borsası için “Küresel bir zihniyet” gerektiği kanısında. Gerçek bir küresel zihniyetin oluşmasının zorlukları olduğunu da dile getiriyor. Borsanın kurucu veya kurucuları birçok farklı bölgeyi ülkeyi veya kıtayı görmemişse işlerinin zor olduğunu, küresel bakış açılarından yoksun olduklarını iddia ediyor.

Bununla birlikte küresel bir zihniyete sahip olsanız bile bunun bir de yönetim kısmı olduğunu ve yönetimin de başlı başına zorlu bir görev olduğunun altını çiziyor.

CZ'den Küresel Kripto Para Borsası Dersleri

Küreselliğe Giden Yolda 4 Temel Unsur!

CZ’den kripto para borsası dersleri de tam burada başlıyor. Küresel olmaya çalışan kripto para borsalarının 4 temel unsuru olması gerektiğini dile getiriyor.

İlk temel unsur, sürdürülebilir bir iş modelinin oluşturulması. CZ şirket sahiplerinin büyümeden veya dünyaya açılmadan evvel, değecek kadar yüksek bir kârlılığa sahip bir iş modelleri olması gerektiğini savunuyor.

İkinci unsur ise bölgelere göre kitlesel tercihleri bilmek ve buna göre hareket etmek. Bir nevi bölgeye göre özelleşmekten bahsediyor. Yani bir şirket birçok piyasaya hizmet veriyorsa, ürünün yerel piyasalara uygunluğunu hem maddi olarak hem de işlevsel olarak kontrol etmelidir. Değişimlere hızlıca adapte olmalı, gelişmeye devam etmeli ve yerel piyasanın arz talebine uygun, yenilikçi ürünler açığa çıkarmalıdır.

Üçüncü unsur olarak CZ, düzenleyiciler ile sürekli iletişim hâlinde olmanın öneminden bahsediyor. Sonuçta iyi ilişki içerisinde olunmazsa müşterilere uygun bir ürün verememenin yanı sıra yanlış reklam yapılmasına da yol açabilir. Bir de işin güven faktöründen bahseden CZ, yerel kullanıcıların endişe duymadan alım satım yapabilmesini sağlamak için yerel yetkililer ile yakın çalışılması gerektiğini savunuyor.

Dördüncü ve son unsur da, henüz yaygınlaşmayan kripto para dünyası için geleneksel borsalara kıyasla durmaksızın gelişim zorunluluğudur. CZ’ye göre kripto para borsası kuracaklar özellikle sektördeki yenilikleri bulmalı, yoksa sektörü baştan inşa etmelidir. Ayrıca kripto paraların yaygınlaşması için çalışmalar yürütmelidir.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar