BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

CZ’den Steem Skandalı Sonrası Açıklama Geldi

Steem skandalı son bulmuyor.

Yayın:

-

cz

Bildiğiniz üzere Tron CEO’su Justin Sun, Steemit Inc’yi satın almıştı. Satın alımdan hoşnutsuz olan Steem topluluğu bir soft fork hareketiyle Justin’in delegasyonunu egale etmeye çalışmıştı.

Fakat sonrasında Justin, Huobi ve Binance’ten aldığı destek ile normal şartlarda kullanılmayacağı açık bir şekilde belirtilen Steemit Inc tokenlerini kullanmayı kullanarak oy çoğunluğunu elde etmeyi başarmıştı. Bu sayede ağdaki “consensus” karar verme sistemi değiştirilmiş oldu.

Hemen devamında ise Binance ve Huobi, elindeki yani aslında borsada bulunan Steem tokenleri kullanarak, (bizlerin tokenleri) “consensus”ta değişiklik yapılmasına yardımcı oldu.

CZ’den Açıklamalar

Konu ile ilgili çok fazla tepki alan CZ sonunda detaylı bir açıklama yapmaktan kaçamadı ve açıklama akşam saatlerinde geldi. CZ’nin açıklamaları şu şekilde:

Tartışmalara katılmayı düşünmüyordum, ama bu pek mümkün görünmüyor. Binance üzerinden oylamayı onayladım,bu doğru. Bunun için gerçekten özür dilerim.

CHangpeng Zhao Bİnance

Yayınladığı uzun “flood”da CZ, Steem ağı hakkında çok fazla bilgisi olmadığını belirtmekte.

“Binance olarak çok fazla projeyle uğraşıyoruz. Bu projelerin hepsinin kendine özel consensus mekanizmaları, oylama sistemleri, delegasyonları ve staking sistemleri bulunmakta. Bunların hepsini tek tek bilme olasılığımız yok.”

“Bana gelen ilk soru şu: Bazı tanıklar soft fork ile Justin Sun’ın 65 milyon Steem tokenin dondurulduğunu iddia ediyor, bu doğru mu?”

İkinci soru ise Justin’in Steemit tokenlerini kullanıp kullanamayacağı diyor CZ. Topluluktaki bazı kişilerin tokenlerin kullanılamayacağı iddiası yanı sıra CZ şirket ile alakalı böyle bir “söz” görmediğini sözlerine ekliyor. (Justin’e arka çıkıyor)

“Bir diğer soru ise Justin’in 65 milyon tokeninin hard fork ile dondurulması konusu. Bunlar kesinlikle benim muhattabım olan sorular değil. Ancak bu ekip Binance’e listelenme için bize başvursaydı bu olaylar sebebiyle kesinlikle listelenmezlerdi.”

“Beni endişelendiren konu ise bu token dondurma işlemi ile Binance ya da kullanıcı tokenlerinin dondurulması olasılığı. Çünkü burada kişilerin oy vermesini engellemek için bir girişim var gibi görünüyor.”

“Biz aslında kullanıcıların oy kullanma becerilerinden vazgeçirmek istemiyoruz. Fakat kullanıcılarımız aynı zamanda “al-sat” da yapmak istedikleri için fonlarını borsalara çekiyorlar. Kullanıcılarımızın oy kullanmasını sağlamak adına ileride “oy kullanma” özelliğini Binance’e ekleyebiliriz.”

“Fakat bu durumda Binance kullanıcıları ortak bir karar vermek durumunda kalacaklar.Bu sebeple oylama dengesini değiştirmek adına bazı kişiler Binance’e para yatırmak zorunda kalabilir.”

“Farklı uygulamalarla zaten yeterince meşgulüz. (staking vs.) Bu sebeple “oylama” entegrasyonu başlatmak istemiyoruz. Fakat eğer bazı kişiler kullanıcılarımızın oy haklarını elinden almaya kalkışırsa, oylama sistemini seri bir şekilde entegre edebiliriz.”

CZ’ini son sözü ise “Justin Sun ile Steem topluluğu arasında problemin bir an önce çözülmesi” dileği oluyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Defi Platformu Kava, Yeni Uygulaması Harvest.İo’yu Duyurdu

Kava’nın blok zinciri üzerine inşa edilen uygulama, kullanıcıların kripto paralarını diğer kullanıcılara ödünç verebilme imkanı sağlamaktadır.

Yayın:

-

By

DeFi platformu Kava, dünyada gerçekleştirilen ilk çapraz zincir para piyasası uygulamasını duyurdu. Harvest adı verilen bu uygulama, Kava blockchain kullanıcılarının borç verme ve ödünç alma işlevleri aracılığıyla DeFi fırsatlarından daha fazla yararlanmalarını sağlayacak.

Kava’nın blok zinciri üzerine inşa edilen uygulama, kullanıcıların kripto paralarını diğer kullanıcılara ödünç verebilme imkanı sağlamaktadır. Harvest başlangıçta BTC, XRP, BNB, BUSD, KAVA ve USDX mevduatlarını destekleyecek. Müşterilerin kazanmış oldukları faiz gelirleri Harvest’ın yönetim belirteci HARD token üzerinden ödenecektir. Harvest ayrıca uygulamanın güvenlik ve diğer temel katman hizmetlerini sağlamak için önümüzdeki birkaç yıl içinde toplam HARD token miktarının% 20’sini Kava stakerlarına dağıtacak. 

Zincirler arası transferleri kolaylaştırmak isteyen Harvest,  Chainlink‘ten Kava fiyat referans verilerini entegre edecek. Açık ve izin gerektirmeyen bu platforma kullanıcılar istedikelri her yerden kolaylıkla erişebilecek. Genel olarak Harvest, finans piyasası paydaşlarını, fintech uygulamaları, borsalar ve finans kurumlarıyla sınırlı olmadan entegre etmeye yardımcı olacaktır. Harvest’in asıl hedefi finansal hizmetleri merkezden uzaklaştırmak yani merkeziyetsiz bir platform oluşturmak olacak.

Kava,DeFi platformu MakerDAO’nu da yaptığına benzer şekilde kullanıcıların ABD doları ile bire bir sabitlenmiş bir stabilcoin, USDX karşılığında Kava protokolünde teminatlandırılmış borç pozisyonları (CDP’ler) oluşturmalarına izin verecek.

Kava CEO’su ve kurucu ortağı Brian Kerr, şirketin böyle bir yönetişim belirteci sunmasının önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Kerr, Harvest’in Aave ve Compound’dan ilham aldığını , ancak Harvest’in bu protokollerin sahip olduğu aynı yetenekleri daha geniş bir dijital varlık dizisine getireceğini söyledi.  Ayrıca şu açıklamada bulundu: 

“Bu uygulama, geliştiricilere Kava’nın açık merkezi olmayan ağında uygulamaları hızlı bir şekilde geliştirme yeteneği sağlayacaktır

Kava Hakkında

Kava, Cosmos blok zinciri birlikte çalışabilirlik projesi tarafından da kullanılan Tendermint fikir birliği algoritması üzerine inşa edilmiştir. Ayrıca Kava, BTC, XRP, BNB ve ATOM dahil olmak üzere büyük kripto para birimi varlıklarının kullanıcıları için istikrarlı paralar, krediler ve diğer finansal hizmetler sunan çok varlıklı bir DeFi platformudur. 

Daha fazla borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Cardano 250.000 $’lık Fon Başlatıyor

Cardano, ekosistemini geliştirmek istiyor.

Yayın:

-

By

Cardano’nun (ADA) arkasındaki teknoloji firması IOHK tarafından, girişimcileri Cardano ekosistemine çekmeye ve ağın merkeziyetini daha fazla yayınlamaya yardımcı olmak için bir kamu fonu başlatıldı.

IOHK yaptığı açıklama ile Cardano için zincir içi yönetişim, hazine ve topluluk inovasyonu dünyasına önemli bir ilk adım olan Project Catalyst’in ilk kamu fonunun lansmanını başlattıklarını duyurdu.

Web sitesi üzerinden açıklama yapan firma, yeni fonun Project Catalyst’in bir parçası olduğundan bahsetti. Firma, ADA topluluğu üyeleri tarafından onaylanan projelere oy vermek ve “ADA” varlıklarını kullanabilecekleri teklifler için ödeme yapmak üzere fon ayıracağını açıkladı. 

Duyuruda, yeni oluşturulacak ilk kamu fonunun, topluluğun faydalanabileceği 250 bin dolar değerinde “ADA” içerdiğinden bahsedildi. Şirket tüm üyelerin fikrini açıkça söyleyebileceği bir sistem oluşturdukları dille getirdi. Kazanan fikirler halka açık bir oylamayla sonucunda belirlenecek ve teklifler bir geliştirme sürecine girecekler.

Fon ile girişimciler önümüzdeki altı ay içinde Cardano ağının üstüne merkezi olmayan uygulamalar ve işletmeler kurmaya teşvik edilecek. Ayrıca pazarlama girişimlerinden altyapı geliştirmeye, iş planlamasından içerik oluşturmaya kadar çok çeşitli fikirler üretilmesi için yoğun bir çaba sarf edileceği aktarıldı.

Topluluk üyeleri, ortaya attıkları projelerini gerçekleştirmek ve gerekli finansmanı sağlayabilmek için birbirleri ile rekabet içinde olacaklar. Böylece yeni ve geliştirilebilir projeler ortay çıkacak.

Açıklamada, projeler için yapılacak “Topluluk Oylaması”nın, blok zincirinin yıl sonuna kadar başlayacak olan Voltaire aşamasının bir parçası olduğu bildirildi.

Cardano Ekosistemi

Firma, Voltaire’in, Cardano ekosisteminde çok önemli bir yapı taşı olacağını belirtti. Çünkü her “ADA” sahibinin platformun gelecekteki gelişimi hakkında kararlar almasına ve ekosistemin büyümesine katkıda bulunmasına izin vereceğini açıkladı. Zincir üzerinde oylama ve hazine sisteminin getirilmesiyle, ağ katılımcıları, Cardano’yu demokratik ve kendi kendini idame ettiren bir şekilde ortak hedeflere ulaşmaya yönlendirmek için hisselerini ve oy haklarını kullanabilecekler.

Oylama ve hazine sistemi, “ADA” sahiplerinin ağın geleceği hakkında doğrudan oy kullanmalarına izin vererek. Bu sistemin Cardano‘nun merkeziyetini artırmasına yardımcı olmak için tasarlandığı bilgisi verildi. 

Son olarak, topluluk üyelerinin, projeleri oluşturulacak olan inovasyon platformunda veya yakında piyasaya sürülecek olan bir mobil uygulamada inceleyebilecekleri açıklaması yapıldı.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.