Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $62299.99
2.33%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3441.41
2.36%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $43.3
1.86%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $409.9
1.28%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

CZ’den Steem Skandalı Sonrası Açıklama Geldi

Steem skandalı son bulmuyor.

Clock
Paylaş
CZ’den Steem Skandalı Sonrası Açıklama Geldi

Bildiğiniz üzere Tron CEO’su Justin Sun, Steemit Inc’yi satın almıştı. Satın alımdan hoşnutsuz olan Steem topluluğu bir soft fork hareketiyle Justin’in delegasyonunu egale etmeye çalışmıştı.

Binance BannerBinance Banner

Fakat sonrasında Justin, Huobi ve Binance’ten aldığı destek ile normal şartlarda kullanılmayacağı açık bir şekilde belirtilen Steemit Inc tokenlerini kullanmayı kullanarak oy çoğunluğunu elde etmeyi başarmıştı. Bu sayede ağdaki “consensus” karar verme sistemi değiştirilmiş oldu.

Hemen devamında ise Binance ve Huobi, elindeki yani aslında borsada bulunan Steem tokenleri kullanarak, (bizlerin tokenleri) “consensus”ta değişiklik yapılmasına yardımcı oldu.

CZ’den Açıklamalar

Konu ile ilgili çok fazla tepki alan CZ sonunda detaylı bir açıklama yapmaktan kaçamadı ve açıklama akşam saatlerinde geldi. CZ’nin açıklamaları şu şekilde:

Tartışmalara katılmayı düşünmüyordum, ama bu pek mümkün görünmüyor. Binance üzerinden oylamayı onayladım,bu doğru. Bunun için gerçekten özür dilerim.

CHangpeng Zhao Bİnance

Yayınladığı uzun “flood”da CZ, Steem ağı hakkında çok fazla bilgisi olmadığını belirtmekte.

“Binance olarak çok fazla projeyle uğraşıyoruz. Bu projelerin hepsinin kendine özel consensus mekanizmaları, oylama sistemleri, delegasyonları ve staking sistemleri bulunmakta. Bunların hepsini tek tek bilme olasılığımız yok.”

“Bana gelen ilk soru şu: Bazı tanıklar soft fork ile Justin Sun’ın 65 milyon Steem tokenin dondurulduğunu iddia ediyor, bu doğru mu?”

İkinci soru ise Justin’in Steemit tokenlerini kullanıp kullanamayacağı diyor CZ. Topluluktaki bazı kişilerin tokenlerin kullanılamayacağı iddiası yanı sıra CZ şirket ile alakalı böyle bir “söz” görmediğini sözlerine ekliyor. (Justin’e arka çıkıyor)

“Bir diğer soru ise Justin’in 65 milyon tokeninin hard fork ile dondurulması konusu. Bunlar kesinlikle benim muhattabım olan sorular değil. Ancak bu ekip Binance’e listelenme için bize başvursaydı bu olaylar sebebiyle kesinlikle listelenmezlerdi.”

“Beni endişelendiren konu ise bu token dondurma işlemi ile Binance ya da kullanıcı tokenlerinin dondurulması olasılığı. Çünkü burada kişilerin oy vermesini engellemek için bir girişim var gibi görünüyor.”

“Biz aslında kullanıcıların oy kullanma becerilerinden vazgeçirmek istemiyoruz. Fakat kullanıcılarımız aynı zamanda “al-sat” da yapmak istedikleri için fonlarını borsalara çekiyorlar. Kullanıcılarımızın oy kullanmasını sağlamak adına ileride “oy kullanma” özelliğini Binance’e ekleyebiliriz.”

“Fakat bu durumda Binance kullanıcıları ortak bir karar vermek durumunda kalacaklar.Bu sebeple oylama dengesini değiştirmek adına bazı kişiler Binance’e para yatırmak zorunda kalabilir.”

“Farklı uygulamalarla zaten yeterince meşgulüz. (staking vs.) Bu sebeple “oylama” entegrasyonu başlatmak istemiyoruz. Fakat eğer bazı kişiler kullanıcılarımızın oy haklarını elinden almaya kalkışırsa, oylama sistemini seri bir şekilde entegre edebiliriz.”

CZ’ini son sözü ise “Justin Sun ile Steem topluluğu arasında problemin bir an önce çözülmesi” dileği oluyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar