BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Justin Sun, Steemit Inc Ve Kripto Entrikalar Dünyası

Birkaç hafta önce Steem topluluğunu pek de mutlu etmeyen bir gelişme yaşandı ve Justin Sun -dolaylı olarak TRON Foundation-Steemit Inc’i satın aldı.

Yayın:

-

Justin sun steemit inc'i aldıktan sonra yaşananlar

Birkaç hafta önce Steem topluluğunu pek de mutlu etmeyen bir gelişme yaşandı ve Justin Sun -dolaylı olarak TRON Foundation-Steemit Inc’i satın aldı.

Steemit Inc, ya da Steemit dünyanın en büyük merkeziyetsiz Blockchain tabanlı sosyal medya ve blog platformu olarak geçtiğimiz haftalarda TRON Blockchain ağına katılacağını duyurmuştu. Ancak Steem topluluğu bu “sözde ortaklığı” pek de hoş karşılamamıştı.

Öyle bir hoşnutsuzluk var ki Steemit’in yeni CEO’su Justin Sun Steemit hakkındaki planlarını açıklayana dek oy hakkını geçici olarak donduracak bir soft fork’a başvurulmuş.

Justin Sun'ın Steemit INC'i satın almasıyla gerçekleşen entrika dolu olaylar

6 Mart’ta eski CEO Ned Scott ve 50 delegesiyle Steem Blockchain’ini ve Steemit’in geleceğini konuşmak üzere toplanacaklarını açıklayan Justin Sun’ın bir sonraki hamlesinin ne olacağı merak konusu. Malum sağ gösterip sol vurmakta bir dünya markası olma yolunda ilerliyor kendileri.

Son olay da kripto para dünyasını epeyce sarsan bir olay oldu. Yatırımcıların veya Steem topluluğundakilerin güvenlerini derinden sarsan bu olayın baş karakteri tabii ki de Justin Sun.

Steemit Inc’i satın almasıyla Steemit’in tokenlerinin ne olacağı bir merak konusu hâline gelmişti. Normalde Steemit bu tokenlere dokunmayacağını, Steem topluluğunun gelişimi için kullanacağını ve oy kullanmayacağını açıklamıştı.

Ancak Justin Sun Steemit Inc’i alınca işler değişti. Justin Sun’ın bu tokenleri kullanıp kullanmayacağı konuşulurken bomba patladı. Steem topluluğu Justin Sun’ın Steemit hakkındaki planlarını açıklamaması üzerine, açıklayana kadar onun oy hakkını devre dışı bırakmıştı.

Tahta Kim Oturacak?

Bilindiği üzere Steem’de kararlar kullanıcıların oylarıyla alınıyor yani DPoS modeli mevcut. Justin Sun’ın TRON kararına veya kendisine güvenmeyen Steem kullanıcıları soft fork ile Justin’i ekarte etmiş. Justin da arkasına Binance ve Huobi gibi kripto para dünyasının devlerini alarak, kullanıcılardan habersiz olarak topluluğun “karar verme” sistemini değiştiriyor.

Sonuç olarak Steem’i tekeline alan Justin Sun, delegeleriyle istediği gibi kararlar verebilecek konuma geldi. Yani toplulukta onu oylarıyla durdurabilecek kimse kalmadı.

CZ olaydan birkaç saat sonra olayı yanlış anladığını sadece basit bir geliştirme çalışması olduğunu sandığını açıkladı. Her zaman gelişimden yana olduğunu ifade ederek kabul ettiklerini dile getirdi. CZ kararı geri alacaklarını söyledi ancak iş işten geçtikten Blockchain doğası gereği pek de mühim olmuyor bu adım.

Bununla beraber bazı delegelerin rüşvet alarak Justin Sun’ın yanında olduğu söylentisi de dolaşıyor. Kripto para dünyasının yeni taht savaşından şu anlık bu kadar. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Bitcoin’de Zorluk Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde! Fiyat Yükselecek Mi?

Yaşanan yüzde 11.35’lik artış ile birlikte zorluk, görülmemiş seviyelerde.

Yayın:

-

Bitcoin kripto para birimi

Bitcoin tarafında zorluk seviyesi artmaya devam ediyor.

Glassnode tarafından yapılan son güncellemeye göre zorluk tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Yaşanan yüzde 11.35’lik artış ile birlikte zorluk, görülmemiş seviyelerde.

Bitcoin fiyatı 10.000 $’ın üzerindeki hareketine devam ediyor. 11.000 $’ın üzerindeki 11.200 $ denemesinden red yiyen Bitcoin 10.900 $ seviyelerinde tutunmaya çalışıyor.

Fiyat noktasındaki bu arada kalmışlığın yanında zorluk seviyesinde de ciddi bir artış mevcut durumda.

Mart ayında yaşanan düşüşün ardından düzenli olarak yukarı yönlü bir hareket gerçekleştiren zorluk seviyesi madencileri oldukça zorlayacak seviyelere ulaşmış görünüyor.

2019’da Üçte Biri Kadardı

2019 yılının yaz aylarında Bitcoin şimdiki ile benzer bir fiyat seviyesindeyken zorluk seviyesi şimdiye oranla 3’te 1 seviyede idi. Halving sonrası ödüllerin yarı yarıya azalmasının etkisi ile birlikte zorluk seviyesinin de artmaya devam etmesi fiyat konusunda Bitcoin’in harekete geçip geçmeyeceği konusundaki soruları da beraberinde getirmiş görünüyor.

Son dönemde yaşanan altcoin boğası ile birlikte sessizliğini koruyan Bitcoin, kedisi 10.000 $ üzerine oldukça hızlı bir şekilde atmayı başarmıştı.

Dominans Ne Durumda

Altcoinlerde yaşanan hızlı yükselişler ile birlikte, özellikle Mayıs ayı itibarıyla dominans tarafında kayıp yaşamaya başlayan Bitcoin, yüzde 69 seviyelerinden yüzde 59’a kadar gerilemişti.

Yüzde 59 seviyelerinden gelen tepki ile birlikte altcoinlerde bir miktar gerileme görülmüştü.

Gözler Bitcoin’de

Bitcoin tarafında oluşacak hareketin belirsizliği altcoinleri de etkilemiş durumda. Piyasadaki yükseliş dalgası yerini durağanlığa bırakmış iken gözler de Bitcoin’e çevrilmiş görünüyor.

Bazı analistler tarafından yapılan açıklamalar Bitcoin’deki durumun belirsizliğini koruduğu yönünde. Bazı analistler ise zorluk seviyesi ve dominans tarafındaki durum göz önüne alındığında hareket vaktinin yaklaştığı kanısında.

Sizce Bitcoin’de hareket vakti geldi mi?

Diğer Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Bithumb CEO’su Güney Koreli Yetkililer Tarafından Çağırıldı.

Bithumb’ın başı belada!

Yayın:

-

Bithumb

Bithumb Holdings’in Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jung-hoon, Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı Akıllı Suç Araştırma Birimi tarafından merkeze çağırıldı.

Güney Kore’nin Yonhap Haber Ajansı’ndan gelen bilgilere göre, Başkan Lee, temerrüde düşme iddiaları üzerine BXA tokenları adı verilen tartışmalı tokenlar dolayısıyla merkeze çağırıldı.

Daha öncelerde de bildirdiğimiz gibi, Bithumb ve Lee’nin yetkililer ile yaşadığı olaylar, Blockchain Exchange Alliance (BXA) ve Singapur merkezli BXA konsorsiyumu tarafından bildirilen BXA tokenları dolayısıyla tetiklendi.

Blockchain Exchange Alliance’ın Singapur merkezli bir Güney Koreli firma tarafından devir alınacağı bildirildi. Fakat firma, ödemede temerrüde düştüğü için anlaşma yapılamadı. Bithumb için, devir almanın bir koşulu, temerrüdden sonra BXA tokenini listeleme yükümlülüğü idi. Bithumb tokenı listelemeyi reddettiği için, ICO ile elde edilen 25 milyon $ olan başlangıç değeri düşmeye başladı.

Mülkiyet hırsızlığı için hakkında soruşturma başlatılan Başkan Lee’nin çağrısından önce, Güney Kore polisi ülkenin en büyük kripto para birimi borsasının ofisine üç kez baskın yapmıştı.

Bithumb ve Conbit’in Başı Polislerle Dertte

Bithumb’a yönelik soruşturmalar, yetkililer tarafından borsaya sürekli baskın yapılmasının ardından sonuçlandırılmamış durumda. Ayrıca ülkenin en büyük üçüncü kripto para borsası Conbit’in, Bitcoin, Ripple ve Ethereum’un işlem hacmine arbitraj manipülasyonu yaptığı söyleniyor. Bu iddialar ile beraber Conbit, tıpkı Bithumb gibi bir polis baskını kurbanı oldu.

Conbit baskının ardından yetkililer, yaklaşık %99 oranında ticaret manipülasyonunu ortaya çıkardılar. Açıklananlara göre borsa, 100 milyar $ civarında haksız gelir elde etmiş. Ülkenin en büyük borsalarındaki bu düzensizliklere rağmen, hükümetin son zamanlarda ivme kazanan kendi CBDC’sini geliştirmeye olan ilgisi ile Güney Kore hala en iyi kripto merkezi olmaya devam ediyor.

Daha fazla borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.