Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $51708.01
1.11%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3062.52
3.49%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.18
2.31%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $385.2
1.40%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

DeFi Kullanıcıları, USDC Stablecoin’e Yöneliyor

DeFi platformu kullanıcılarının, Curve Finance piyasaya sürüldükten sonra, CRV faizini kazanmak için USD Coin (USDC) kullanımlarını hızla artırdığı görülmektedir.

Clock
Paylaş
DeFi Kullanıcıları, USDC Stablecoin’e Yöneliyor

DeFi platformu kullanıcılarının, Curve Finance piyasaya sürüldükten sonra, CRV faizini kazanmak için USD Coin (USDC) kullanımlarını hızla artırdığı görülmektedir.

Veri analitik firması Flipside Crypto tarafından konu ile ilgili bir rapor açıklandı. Raporda merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi üyelerinin, Compound ve Aave gibi protokollerden yüksek getiri elde ederek DeFi protokolleriyle etkileşime geçmek için USDC’ye döndüğünü göstermektedir. Kullanıcılar ayrıca Uniswap ve Curve gibi likidite havuzlarına likidite sağladığı görülmektedir.

Binance BannerBinance Banner

Curve’un “coin”i CRV’nin, 14 Ağustos’ta piyasaya sürülmesinin ardından, USDC faaliyetinde bir artış meydana geldi. CRV’nin piyasaya sürülmesi, DeFi Pulse‘a göre, Curve’nin kilitli değer açısından Aave ve Compound’un ardından 1,27 milyar dolar ile üçüncü sırayı kazanmasına da yardımcı oldu.


Flipside Crypto

Curve’de, likidite sağlayıcıları curve.fi exchange’de her işlem yapıldığında ödül almaktadır. Bu, platform ücretinin katılımcılar arasında eşit olarak bölünmesinin sonucudur. 

Ayrıca, bu likidite havuzları, kullanıcı tarafından yapılan ticaretin yanı sıra ekstra faiz alınmasına izin veren borç verme protokollerine de sağlanır. 

USDC Kullanımı Artıyor

USDC, Tether’in USDT’sine benzer şekilde Circle tarafından başlatılan, USD destekli bir Stablecoin’dir. Tether, Curve platformu da dahil olmak üzere, piyasadaki en popüler Stabilcoin’dir. Bunun yanında, USDC de ekosistemde merkezi olmayan finans sektörü için önemli bir varlık olarak kendini kanıtlamış görünüyor.

USDC, Aave ile birlikte, DAI’den sonra, protokolde en çok ödünç alınan stabilcoin olma özelliğini taşımaktadır. Flipside Crypto, çoğu Coinbase’den geçen ve daha sonra en büyük DeFi platformlarına gönderilen USDC akışında net bir model olduğunu da belirtti.

USDC popülaritesi her ne kadar DeFi sayesinde artış gösterse de, kripto para piyasasında en çok kullanılan USDT’nin büyük ölçüde gerisindedir. Bu makalenin yazıldığı tarih itibariyle USDT, 13,4 milyar dolarlık piyasa değerine sahipken, USDC 1,5 milyar dolar piyasa değeri ile USTD’nin çok gerisindedir. Buna rağmen 17 Mayıs’tan bu yana stablecoin işlem hacmi ile  kullanım ve işlem hacmi bakımından hala en büyük ikinci stablecoin olarak piyasada yer almaktadır. 90 milyar dolardan fazla işlem hacmine sahip olan USDC, kullanıcılar arasında yaygın olarak kullanılma ya başladı.

USDC’nin, yaklaşan 2.0 yükseltmesinin piyasaya sürülmesiyle DeFi bağlamında daha fazla kullanım oranlarına sahip olacağı ve kullanımın artması beklenmektedir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar