Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $60132.6
3.81%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3199.81
2.42%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.05
1.24%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $537.9
0.69%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

MUHABBİT ÖZEL

Stablecoin Transfer Hacimleri Rekor Kırmaya Devam Ediyor!

Muhabbit Data hesabından paylaştığımız verilere göre stablecoinlerin oluşturduğu hacim, Haziran ayında yeni bir rekora imza atmış durumda.

Clock
Paylaş
Stablecoin Transfer Hacimleri Rekor Kırmaya Devam Ediyor!

Piyasanın adeta bel kemiği olan stablecoinlerin oluşturduğu hacim neredeyse her ay artmaya devam ediyor.

Muhabbit Data hesabından paylaştığımız verilere göre stablecoinlerin oluşturduğu hacim, Haziran ayında yeni bir rekora imza atmış durumda.

2019 bahar ayları ile birlikte yeni bir sekmeye giren stablecoin hacimleri, 2020 yılı ile birlikte bir ayda 30 Milyar $’lık hacimler oluşturmaya başlamıştı. Son üç ayda gelen veriler ise baraşı 40 Milyar $’ın üzerine itmiş görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde sizlere dolaşımdaki Tether (USDT) miktarının 10 Milyar $’ı geçtiğinden bahsetmiştik. Dolaşımdaki miktarın artması ile doğru orantılı bir şekilde artan transfer miktarları oldukça ciddiye alınması gereken miktarlara ulaşmış durumda.

Benzer şekilde 1 Milyar $ sınırını aşan Coinbase – Circle ortaklığıyla üretilen ve Centre tarafından kontrol edilen ikinci büyük stablecoin USD Coin (USDC) de hacimlere yaklaşık 5 Milyar $’lık bir katkıda bulunmakta.

tether vs usdc - Stablecoin Transfer Hacimleri Rekor Kırmaya Devam Ediyor!
Stablecoin

Stablecoinler Domine Ediyor

Piyasada hacim sağlama noktasında da itibari para birimlerine önemli bir fark atan stablecoinler, gerek transfer kolaylığı, gerek DeFi ürünleri ile entegrasyonu sebebiyle itibari para birimlerinin yerine tercih edilmekte. DeFi ürünleri ile stablecoinler ile dolar borç verir ya da alır gibi işlem yapabilen yatırımcılar, ek olarak lending hizmetleri sayesinde pasif gelir de elde edebilmekte.

Bu fırsatlar stablecoinlerin piyasayı domine etmesini sağlayan sebepler olarak ortaya konulabilir.

Yerel borsalarda da kullanılabilen USDT, birçok yatırımcı için dolar yatırımı anlamı taşımakta. Parasını bankada dolarda tutmak istemeyen yatırımcılar, hem çıkacak fırsatları kaçırmamak hem de parasını dolarda bekletme amacı ile stablecoinleri tercih etmekte.

Siz dolar yerine stablecoin tercih eder misiniz?

Merkez bankası rolüne bürünen stablecoin şirketleri paranın arzını adeta kontrol etmekte. Sürekli konuştuğumuz merkez bankası dijital paraları da çıktıklarında stablecoinlerden çok da farklı olmayacaklar. Sadece özel şirketler yerine devletler tarafından kontrol edilecekler.

Stablecoinlerin merkez bankaları tarafından sıkça eleştirilmelerinin ardındaki en önemli sebeplerden biri de aslında bu. Benzer eleştiri merkez bankası rolüne bürünmeye hazırlanan Facebook ve Libra projesi için de geçerliydi. Facebook’un merkez bankası rolüne bürünmesinden rahatsız olan Avrupa’lı devletler, Facebook’un projesini oldukça sert bir dille eleştirmişti.

Bu durumda özel şirketlerin ürettikleri stablecoinlerin akıbeti sizce ne olur?

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar