Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56237.99
9.05%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3227.74
3.82%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.45
6.08%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $399.3
3.61%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

Defrost Finance, Saldırganlardan Aldığı 12 Milyon Doları Geri Ödeyecek

Defrost Finance çalınan fonları geri dağıtmaya hazırlanıyor.

Clock
Paylaş
Defrost Finance, Saldırganlardan Aldığı 12 Milyon Doları Geri Ödeyecek

DeFi protokolü Defrost Finance, geçen hafta uğradığı büyük bir saldırı sonrası 12 milyon dolar kaybetmişti. Ancak kısa süre sonra takım çalınan paranın geri alındığını ve müşterilere geri ödeyeceğini açıkladı.

Defrost Finance, 23 Aralık 2022 Cuma günü iki siber saldırıya maruz kalmıştı. İlki, V2 ürünlerini hedefleyen küçük bir saldırıydı. Ancak ikincisi Defrost V1 protokolünü hedef alarak 12 milyon doların çalınmasıyla sonuçlanan büyük bir saldırıydı. Defrost takımı yaptığı açıklamada saldırganların bir şekilde Defrost’un “private key”ini aldığını açıklamıştı.

Binance BannerBinance Banner

Takımın yaptığı açıklama sonrasında CertiK ve PeckShield gibi güvenlik şirketleri rug pull yapıldığını savundu. Ancak kısa süre sonra takım çalınan paranın hepsinin geri alındığını söyledi. Varlıkların nasıl geri alındığı hakkında ise bir açıklama yapılmadı.

Defrost, bir Medium yazısı paylaşarak yakın zamanda fonların gerçek sahiplerine iletileceğini belirtti. Takım öncelikle ağı tarayarak kimden ne kadar varlık çalındığını netleştireceğini belirtti. Defrost takımı elde edilen verilerin halka açık şekilde paylaşılacağını da vurguladı. Bu arada takım da bir yandan çalınan fonların belirli bir işlemden geçireceğini belirtti. Çalınan fonların hepsi ETH olarak geri alındı ve tüm Ethereum öncelikle stablecoinlere çevrilecek. Sonrasında ise Ethereum ağından Avalanche ağına geçirilecek. Tüm işlemler bittikten sonra ise varlıklar özel bir akıllı sözleşme aracılığıyla kullanıcıların cüzdan adreslerine stablecoin olarak gönderilecek.

Defrost saldırısı korkuttu

2022 yılında birçok rug pull yapıldı. Bundan dolayı da Defrost’ta “private key”den kaynaklı bir saldırı olunca başta güvenlik şirketleri olmak üzere birçok kişi projenin başındaki kişilerin fonları alıp kaçtığını açıkladı.

Güvenlik şirketi CertiK yaşanan saldırı hakkında “exit scam” olduğunu ve saldırı konusunda Defrost ile iletişim kurmak istediklerini ancak bir geri dönüş almadıklarını iddia etti. Blok zinciri analitik şirketi PeckShield ise saldırıyı “rug pull” olarak yorumladı.

21 Aralık 2022 tarihinde merkeziyetsiz borsa Raydium da bir saldırı olmuştu. Borsa platform kodlarından kaynaklı bir hata oluştuğunu ve saldırganların 2 milyon dolar değerindeki varlık ile kaçtıklarını belirtti. Aynı gün Ankr protokolde de bir saldırı oldu. Ankr takımının yaptığı açıklamaya göre geliştirici anahtarından kaynaklı bir hata oldu. Bu hatadan kaynaklı ise platform, 5 milyon dolar kaybetti.

İlginizi Çekebilir: Kripto Para Piyasasındaki Saldırı Çeşitleri

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar