Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $56892.41
0.83%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3241.5
0.10%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.35
-1.11%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $397.2
-0.80%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Devlet Sırlarını Kripto Paraya Satarken Yakayı Ele Verdi!

Ukrayna’da bir siber suçlu, devlet sırlarını kripto para karşılığında satarken yakalandı.

Clock
Paylaş
Devlet Sırlarını Kripto Paraya Satarken Yakayı Ele Verdi!

Ukrayna’da bir siber suçlu, devlet sırlarını kripto para karşılığında satarken yakalandı.

Ukrayna siber polisinin yaptığı basın açıklamasına göre, kimliği açıklanmayan Ukraynalı bir siber suçlu onlara zor zamanlar yaşattı. Hükümette önemli bir mevkiye sahip olan ve kimliği paylaşılmayan bir personelin kişisel hesabına giriş yapan siber suçlu, ortalığı karıştırdı.

Binance BannerBinance Banner

İddiaya göre siber suçlu önce önemli mevkideki personelin e-posta adreslerini ve sosyal medya hesaplarını ele geçirdi. Ardından da personelin kişisel bilgilerini kullanarak yaklaşık 50 devlet veri tabanına sızdı.

Siber suçlu, ele geçirdiği güncel devlet sırlarını çeşitli siber suçla bağlantılı forumlarda satmaya çalışırken yakalandı. Devlet sırlarını kripto para karşılığında satmaya çalıştığı belirtilirken, yetkililer hangi kripto para birimi olduğunu bilmediklerini belirtti.

Evi aranan siber suçlunun, mevzu bahis suçu gerçekleştirmek için kullandığı ekipmanlara el konuldu. Kişisel bilgisayarında satmaya çalışırken çektiği ekran görüntülerine rastlandı. Sosyal mesajlaşma platformu Skype üzerinden çekilen ekran görüntüsünde siber suçlunun, potansiyel bir müşteriye giriş fiyatının 6,5 ruble olduğunu söylediği görülüyor. Ukrayna’nın para birimi Grivnası olmasına rağmen ruble cinsinden fiyat verdiği için şüphelenen Ukrayna siber polisi, potansiyel müşterinin Rusya’dan olduğu sonucuna vardı.

Cointelegraph’ın haberine göre siber suçlu “gizli bilgilerin dağıtılması ve satılması” suçundan 5 yıl hapis istemi ile yargılanıyor. Sadece 5 yılla kaldığı düşünülürse, ele geçirilen ve satılan devlet sırları pek de yüksek mevki değilmiş yorumu da yapılıyor.

Artan Siber Saldırılar Korkutuyor!

Sadece Ukrayna’da değil, tüm dünyada artan bir siber saldırı dalgası mevcut. Gelişen teknolojiye ayak uyduramayan hukuk sistemi ve kolluk kuvvetleri, siber saldırganların ekmeğine yağ sürüyor. Yakalanmayacağını veyahut yakalansa bile az ceza alacağını düşünen siber suçlular, suç işlemeye devam ediyor.

Siber saldırılar büyük kurumsal şirketlere olabildiği gibi bireylere ve hatta vakıf hastanelerine bile yapılabiliyor. Siber suçluların birçoğu saldırıdan elde ettiği verileri Dark web üzerinden satmayı seçiyor.

Ülkemizde de siber suç maalesef artış göstermekte. Daha çok dış kaynaklı olsa da etkilenen birimler Türkiye’de olduğu için yaptırımlar pek caydırıcı değil. Siber saldırıların son kurbanları ise anne ve bebek ürünleri satan e-ticaret merkezi ebebek ve sinemaseverlerin favorisi YouTube kanalı Filmler ve Filimler olmuştu.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar