Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $61382.32
1.46%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3349.16
0.84%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $41.29
3.15%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $402.7
-1.66%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BORSA

Dexalot, Dünyadaki İlk Hibrit DeFi Subnet Platformunu Açıyor!

Dexalot’un yeni altyapısı, kullanıcıların, merkezi bir takas deneyimi ile merkeziyetsiz bir ticaret protokolüne erişmesini sağlayacak.

Clock
Paylaş
Dexalot, Dünyadaki İlk Hibrit DeFi Subnet Platformunu Açıyor!

Avalanche üzerinde, merkezi limit emir defterine sahip ilk merkeziyetsiz borsa olan Dexalot, platform geliştirmeleri ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Dexalot, merkeziyetsiz ticaret protokollerinin evriminde yaptığı yeni bir gelişme ile Avalanche Alt Ağı (Subnet) üzerinde faaliyete geçti. Böylece platformun kullanıcıları, yaptıkları işlemler için daha ucuz işlem ücretleri, daha iyi likidite ve oldukça hızlı işlem deneyimine sahip olacaklar.

Binance BannerBinance Banner

Bilindiği üzere ilk Dexalot Testnet 6 Ağustos 2021’de tanıtılmıştı ve 6 Aralık 2021’e geldiğimizde Mainnet lansmanı yapıldı. Bu gelişmelerin ardından, Dexalot Subnet Testnet 25 Nisan 2022’de oluşturuldu. 1 Şubat 2023 tarihine geldiğimizde ise Dexalot Subnet tam anlamıyla kullanıcılarının hizmetine sunuluyor.

Yeni Dexalot, hem Avalanche C-Chain (Ana Ağ) hem de Dexalot Alt Ağı (Subnet) üzerinde bulunan çift zincirli bir uygulama olarak faaliyet gösterecek. Alt ağ, Dexalot’un ikili zincir uygulamasının önemli bir ayağı olacak çalışacak. Kullanıcılar, Avalanche C-Chain’deki Dexalot uygulaması aracılığıyla varlık yatırıp çekebilecek ve ardından Dexalot Alt Ağında işlem yapacak. Yani Ana Ağ ve Alt Ağ, köprü teknolojilerinin kullanımı ve genel mesaj geçişi yoluyla iletişim kuracak.

Daha önce Dexalot üzerinde işlem yaptığınızda, tüm eylemlerinizin tek bir blok zincirine gönderiliyordu. Ancak yeni subnet ile birlikte bu işlem büyük bir şekilde değişiyor. Dexalot’un yeni mimarisi, tek bir blok zinciri yerine birden fazla blok zinciri arasında etkileşime izin verir hale geliyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Dexalot Kurucu Ortağı ve CTO’su Cengiz Dinçoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Hem barındırma zincirini hem de değişim zincirini kullanarak, Dexalot’u hız, güvenlik ve hepsinden önemlisi deneyim için optimize ettik. DeFi yatırımcılarını Avalanche ağındaki Alt ağa dahil etmeyi ve platformumuzu piyasadaki diğer merkezi ve merkezi olmayan borsalardan daha da farklılaştırmayı dört gözle bekliyoruz.”

Peki Nedir Bu Subnet?

Kısaca Avalanche Alt Ağlarından (Subnets) bahsetmek gerekirse, alt ağlar, Avalanche ekosistemindeki uygulamalara özel blok zincirlerdir. Alt ağlar, çekirdek Avalanche blok zincirine bağlı olduğu halde özelleştirilebilir yani tek bir kaynak havuzu üzerinde rekabet etmeden geliştiricilerin kullanıcı deneyimlerini tamamen kontrol etmesine olanak sağlar.

Fee’ler (ücretler) için hangi tokenın seçileceğinden, ağ etkinliğini hangi validatorun onayladığına ve hangi sanal makinenin işlemleri kolaylaştırdığına kadar birçok şey alt ağ geliştiricileri tarafından yapılandırılabilir. Alt ağlar ile ilgili en önemli özellik; Avalanche ana ağının güvenliğini, hızını ve topluluğunu devralmasının yanı sıra, uygulama aktivitesini izole etmesidir. Bu sayede alt ağda herhangi bir uygulamada gerçekleşen yüksek trafik artışlarının, ağ genelindeki kullanıcıları etkilemesinin önüne geçilir.

Subnet İle Birlikte Dexalot Teşvik Programı Başlıyor

Dexalot Subnet kullanıcıları, daha ucuz işlem/ticaret ücretleri ve hızlı işlemlerin yanında, Dexalot’ta yaptıkları işlemler karşılığında ödül kazanabilecekler.

Dexalot’un alt ağa geçişi ile birlikte başlayacak olan teşvik programının detaylarından bahsedecek olursak, yeni program kapsamında toplamda 4.8 Milyon $ALOT’a kadar dağıtım yapılacak. Daha detaylı anlatacak olursak, her ay toplamda 200.000 ALOT dağıtımı yapılacak ve bu işlem 2 yıla dağıtılmış bir şekilde yapılacak.

Ödül Dağıtım Sistemi

Dexalot kullanıcıları her ay, üç faktöre göre puan toplayacak ve bir sıralamaya alınacak. Bunlardan ilki, ay içinde gerçekleştirdiğiniz tüm işlemlerin hacminin baz alınması olacak. İkinci olarak “Sipariş Defterine Katkınız” yani, siparişlerinizin boyutu (USD değeri olarak) ve siparişlerinizin sipariş defterinde kalma süresi göz önünde bulundurulacak. Üçüncü ve son faktör ise ay içinde Dexalot portföyünüze yatırmış olduğunuz toplam $ALOT token sayısı incelenecek ve bu işlem sıralamanızı etkileyecek.

Özetle, ayrı ayrı hesaplanacak olan bu faktörler sonucunda sıralamadaki yerinizi yükseltmek için fazla işlem yapmak, emirlerinizin büyüklüğünü artırmak, emirlerinizin defterde uzun kalması ve son olarak yatırdığınız ALOT miktarı çok önemli olacak.

Dexalot’un Varlık Dengesi Anlık Görüntüsü (ABS)

Dexalot yeni alt ağ lansmanı ile birlikte, varlıklarınızın değişmez bir anlık görüntüsünü oluşturan yerleşik bir varlık dengesi anlık görüntüsü (ABS) özelliği ile birlikte gelecek.

Bu özellik ile Dexalot, alt ağındaki varlık bilgilerini Merkle Tree adı verilen bir veri yapısına periyodik olarak yazacak. Böylece kullanıcıların bakiyeleri, hızlı ve kolay bir şekilde doğrulanmış olacak. Dexalot alt ağından bağımsız olan ABS, böylece güvenliği artırmış olacak. Bunun yanında Avalanche ana ağı olan C-Chain’deki varlıkların gerekli olması durumunda ABS ile bunu gerçekleştirmiş olabileceksiniz.

Bu özelliği ile güvenliğe odaklanan platform, DeFi kullanıcı kontrolünü ele alan araçlarla kendisini diğer platformlardan ayırıyor. Sonuç olarak ABS şu özellikleri ile ön plana çıkmış olacak:

  • Dexalot ile etkileşime giren varlıkların bakiyelerinin şeffaflığı,
  • Herkesin varlıkları bağımsız olarak onaylayabilmesi,
  • Gerekirse analiz için varlık bakiyelerinin değişmez zaman serisi verilerine ulaşım.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar