Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66335.99
0.32%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3255
2.62%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.08
1.93%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $610.9
0.84%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ALTCOIN

Fransa CBDC’si Digital Euro İlk Testine Girdi!

Digital Dollar’dan sonra Digital Euro!

Clock
Paylaş
Fransa CBDC’si Digital Euro İlk Testine Girdi!

Fransız merkez bankası, Digital Euro’nun ilk testini başarıyla tamamladığını açıkladı.

Banque da France‘nin 20 Mayıs tarihli raporuna göre, bir blockchain ağı üzerinde faaliyet gösteren Digital Euro’yu deneyen ilk ülke oldu. Fransa, geçtiğimiz Mart ayının sonlarında bu tür gelişimlere destek vereceğini açıklamıştı.

728×90 muhabbit - Fransa CBDC'si Digital Euro İlk Testine Girdi!300x250 muhabbit - Fransa CBDC'si Digital Euro İlk Testine Girdi!

Banka ayrıca, kendi dijital para birim olan CBDC için menkul kıymet satışını test etmeye başlayarak konuya olan ciddiyetini gözler önüne serdi.

Banka, konu ile ilgili fazla ayrıntı vermese de mevcut pilot programın, Digital Euro’nun perakende kullanımdan ziyade toptan satışa odaklanacağını gösteriyor. Perakende sistemde çalışacak CBDC’ler ise Bitcoin veya Apple Pay gibi düzenli tüketici uygulamalarına açık olarak çalışacak.

Ayrıca bu pilot programında, Digital Euro ve menkul kıymet ihracının, 27 Mart tarihinde yapılan başvuru çağrısı sırasında kullanılan yazılıma dayandığı söyleniyor.

Fransa’nın Digital Euro Arzusu

Banque da France’nin Digital Euro geliştirme konusunda çok aktif bir rol izlediği aşikar. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını bekleyen Fransa, Almanya’dan hemen sonra Euro bölgesi içinde en büyük ikinci ekonomi haline gelecek. Ayrıca geçtiğimiz aylarda Alman Bankalar Birliği, kendi kripto tabanlı dijital para birimlerini geliştirmeye başlamaları gerektiği ile ilgili bir bildiri yayınladı.

Bildiğiniz üzere, okyanus ötesinde bir Digital Dollar projesi var. ABD’nin bu projeyi desteklemesiyle birlikte, diğer ülkeler de kendi para birimlerini dijitalleştirmeye çalışıyor. Yapılan anketlere göre ABD’li vatandaşların yarısı, yakın bir zamanda dijital para birimlerine geçiş yapacağına inanıyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar