Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68607.65
0.86%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3870.2
0.31%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.21
0.62%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $602.5
0.50%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Dijital Moda ve Metaverse!

Moda sektörünün NFT’lere olan yönelişi ve metaverse kavramının hayatlarımızda yer edinmesi ile birlikte, dijital modaya olan ilgi çoğalıyor.

Clock
Paylaş
Dijital Moda ve Metaverse!

NFT’ler bilindiği gibi, blok zincirler üzerinde kayıtlı sanal sertifikalardan oluşuyor ve yalnızca sahiplerine aitler. NFT’lerin ün kazanması ve moda sektörünün bu alana yönelmesi ile birlikte yeni bir kavram doğdu: Dijital moda. Peki dijital moda nedir? Haberimizde inceleyelim.

728×90 muhabbit - Dijital Moda ve Metaverse!300x250 muhabbit - Dijital Moda ve Metaverse!

İlginizi çekebilir: NFT Nedir?

Dijital moda ürünlerini satın alanlar, aslında birer NFT satın alıyorlar. Dijital moda koleksiyoncuları dilerlerse satın aldıkları bu ürünleri kendi fotoğrafları üzerinde, dilerlerse de metaverse içerisindeki avatarları üzerinde kullanabilecekler.

2021’in başlarında dijital ayakkabı markası RTFKT Studios, 10 dakika içerisinde toplamda 3.1 milyon dolar değerinde olan 620 spor ayakkabısı satmıştı. Peki insanlar neden somut olmayan ve giyemeyecekleri bir ürüne bu kadar para veriyorlar?

Dijital moda ürünleri üreten The Dematerialised‘ın kurucusu Karinna Nobbs ile yapılan röportaj, fikir edinmek isteyenlere biraz daha açıklık getiriyor.

Metaverse’de Modanın Geleceği

Web 3.0 teknolojisinin dünyayı değiştirme hazırlıkları devam ederken, özellikle dünya çapında gerçekleşen pandeminin tüm insanları etkilediğini vurgulayan Nobbs; insanların artık mağazalara gidip kendileri için elbiseler denemektense, bunu metaverse’de yapmak ve sergilemek istediklerini söylüyor.

İlginizi çekebilir: Metaverse Nedir?

Dijital kıyafetler üretmenin en büyük avantajının ise, onların sınırsız olanaklar ile yaratılması olduğunu ifade ediyor ve bizlere şu soruları yönelterek cevaplıyor: Eteğinizin alev almasını ister misiniz? Peki sudan yapılmış bir ayakkabı? Ya da hiçbir hayvana zarar verilmeden yaratılmış bir kürk mont? Bunlar artık mümkün.

Karinna Nobbs sözlerine şöyle devam ediyor:

Bu sektörde daha yapılacak çok şey var çünkü sektör çok yeni. Ancak dijital modanın ve NFT’lerin potansiyeli o kadar yüksek ki; geleneksel moda yeni trende yaklaşarak kendisini geliştirmek zorunda kalacak, bu da herkes için iyi olacak.

Dijital Moda Geliyor

Dijital modanın insanlara kendilerini daha özel hissettireceğini ifade eden Nobbs, insanların beğendikleri ürünleri 3 boyutlu sanal alemde en ince detayına kadar inceleyebileceklerini hatta kendi fotoğrafları üzerinde eklentiler olarak deneyebileceklerini vurguluyor. Eğer müşteri denediği ürünü satın almak isterse, ürün bir NFT olarak kişinin cüzdanına tanımlanacak. Bundan böyle müşteri dilerse onu metaverse’de avatarına giydirebilir ya da başka dijital platformlarda sergileyebilir ve hatta, satabilir.

İlginizi çekebilir: Dolce & Gabbana, NFT Alanına Giriş Yapıyor!

Bildiğimiz gibi ünlü giyim markaları, her yeni gün yeni haberlerle karşımıza çıkarak metaverse ve NFT alanları hakkında yatırım kararları alıyor. Bizler de herkes gibi, dijital moda hakkında gelecekte neler olacağına dair heyecanlı bir bekleyiş içerisindeyiz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar