Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66546.12
-5.89%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3200.95
-9.26%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.24
-17.92%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $576
-6.27%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Dijital Yuan Airdrop’u İçin Milyonlarca Çinli Sıraya Girdi!

Clock
Paylaş
Dijital Yuan Airdrop’u İçin Milyonlarca Çinli Sıraya Girdi!

Yerel haber kaynağı Sohu.com tarafından yayımlanan bir haberde, Shenzhen Ticaret Odası’nın, en son dijital yuan (e-CNY) airdrop’u için 2,6 milyondan fazla kayıt alındığı belirtildi.

728×90 muhabbit - Dijital Yuan Airdrop'u İçin Milyonlarca Çinli Sıraya Girdi!300x250 muhabbit - Dijital Yuan Airdrop'u İçin Milyonlarca Çinli Sıraya Girdi!

Hatırlanacağı üzere yaklaşık olarak iki ay önce, Shenzhen şehri, ülkenin sıkı koronavirüs kapanması karşı bir kurtarma önlemi olarak tüketici harcamalarını teşvik etmek için 30 milyon e-CNY yani merkez bankası dijital para birimini (CBDC) yerel halka airdrop olarak vereceğini duyurmuştu.

Dijital yuanı rastgele dağıtacak olan yetkililer, bunu alan kullanıcıların, e-CNY kuponlarını Çin’in önde gelen e-ticaret platformlarından biri olan Meituan’da harcayabileceklerini belirtti.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Mayıs ayının sonunda düzenlenen benzer bir etkinlikte, Shenzhen Belediye Ticaret Bürosu, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası, Çin Ziraat Bankası, Çin Bankası, Çin İnşaat Bankası, İletişim Bankası, Çin Posta Tasarruf Bankası, Çin Tüccarlar Bankası, WeBank ile birlikte ( WeChat Payment) ve diğer dijital RMB operatörleri “Tesco Shenzhen” adında dijital renminbi tüketim teşvik paketi başlatmıştı. Bu teşvik faaliyeti, Meituan platformu aracılığıyla vatandaşlara 30 milyon yuan dağıtılmıştı.

Şimdi ise buna benzer şekilde, Fuzhou Şehri yerel sakinlerine 20 milyon e-CNY airdrop olarak dağıtacağı belirtildi. Gerekli koşulları sağlayan yani özellikle “Müşterinizi Tanıyın (AML)” adımını gerçekleştiren kullanıcılar airdrop kazanmak için kayıt yaptırmış olacak.

Bu kullanıcılar airdrop faaliyetinden faydalanmak için “e-Fuzhou” şehir uygulamasına giriş yaptıktan sonra, airdrop başına 100 e-CNY çekilişine katılabilecekler. Airdrop olarak dağıtılacak dijital yuan miktarının, şehir genelinde 9.000’den fazla yatırımcıya ulaşması bekleniyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Çin Halk Bankası’nın Shenzhen Merkez Alt şube yetkilisi, “Tesco Shenzhen” dijital renminbi etkinliğinin hükümet, bankalar ve işletmelerin ortaklaşa tüketimi teşvik etmesi, ürünlerin yaygınlaştırılması ve tanıtımını teşvik etmesi için faydalı bir uygulama olduğunu söyledi. Yetkili ayrıca, şu ifadelere yer verdi:

“Tüketimi artırmak için dijital RMB’yi teşvik etmenin olumlu etkisini keşfetmeye, dijital RMB araştırma ve geliştirme pilot çalışmasının insanların doğasına uygun hale getirmeye çalışacağız. Ayrıca, dijital RMB’yi daha iyi kullanmak ve teşvik etmek için çalışmaya devam edeceğiz.” 

Çin CBDC çalışmalarında oldukça yüksek bir ivme kazandı. Ülkenin Merkez Bankasının e-CNY test sitelerinin sayısını 11’den 23’e çıkarmayı planlamasıyla, yılın başından bu yana, Tianjin Şehrinde artık e-CNY cinsinden kredi almak mümkün hale geldi.

Ayrıca dijital para birimini kullanarak metro biletleri satın alınabiliyor. e-CNY’nin Tianjin’e tanıtıldığı tarihte (2 Nisan 2022), yerel sakinler yaklaşık 1,86 milyon e-CNY işlemi gerçekleştirdi ve bu da 39.000’e yakın satıcıda 290 milyon CNY’ye ulaştı. 

Dijital Yuan Aktif Olarak 23 Farklı Şehirde Kullanılıyor!

Çin’in dijital yuanı 23 farklı şehirde aktif olarak kullanılıyor. Çin Merkez Bankası, dijital yuan pilot programını Eylül ayında Asya Oyunları’na ev sahipliği yapan Hangzhou da dahil olmak üzere 11 şehre daha genişleteceğini söylemişti.

11 şehrin sakinleri, 1 Nisan 2022 Cuma gününden itibaren dijital yuan cüzdanlarına erişebilmeye başladılar. Yapılan son duyuru ile 23 şehirde yaşayan vatandaşlar dijital yuanı kullanabiliyorlar.

Cin Madencilik 1 - Dijital Yuan Airdrop'u İçin Milyonlarca Çinli Sıraya Girdi!
dijital yuan

Çin’in dijital yuanı (e-CNY) Shenzhen’de Ekim 2020 yılında deneme amaçlı kullanıldı. 2021’in sonunda e-CNY ile yapılan işlemler 11,24 milyar ABD dolarına ulaştı. Dijital yuan kısa süre önce Kış Olimpiyatları’nda uluslararası ölçekteki ilk çıkışını yaptı.

Chengdu Yaz Üniversite Oyunları ve Hangzhou Asya Oyunları Çin’de yaklaşan iki büyük spor etkinliği olarak biliniyor. Çin, dijital yuanı bu etkinliklerde kullanılmasını sağlayacak ve ülke çapında benimsenmesini artıracak.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar