Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66279.8
-0.34%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3202.8
0.28%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.49
-2.11%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $608.3
1.96%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Dr. Aytunç Yıldızlı, ABD Bankalar Krizini BloombergHT Kanalında Değerlendirdi

Dr. Aytunç Yıldızlı, bankaların neden kripto para ekosistemini etkilediğini yorumladı.

Clock
Paylaş
Dr. Aytunç Yıldızlı, ABD Bankalar Krizini BloombergHT Kanalında Değerlendirdi

ABD’nin iki büyük bankasının iflasından sonra kripto para piyasaları da tekrardan düşüşe geçti. Birçok kişi bu bankaların batmasıyla kripto paralar arasında nasıl bir bağlantısı olduğunu düşünürken Avalanche Foundation Yönetici Direktörü Dr. Aytunç Yıldızlı, BloombergHT sayfasında ve canlı yayınında durumu değerlendirdi.

728×90 muhabbit - Dr. Aytunç Yıldızlı, ABD Bankalar Krizini BloombergHT Kanalında Değerlendirdi300x250 muhabbit - Dr. Aytunç Yıldızlı, ABD Bankalar Krizini BloombergHT Kanalında Değerlendirdi

BloombergHT sayfasında düzenli olarak gündemi değerlendiren Yıldızlı, 12 Mart 2023 tarihinde öncelikle Silikon Vadisi Bankası (Silicon Valley Bank, SVB) iflası hakkında bilgi verdi. Amerika’nın en büyük 16. bankası olan SVB’nin bulunduğu yer itibariyle de önemli olduğunu açıklayan Yıldızlı, bankanın büyük kurumsal müşterilere ve girişimlere bankacılık hizmeti verdiğinin vurguladı.

San Francisco’daki silikon vadisinde bulunan SVB çevresinde Google, Facebook, Twitter, Amazon gibi dev şirketler bulunuyor.

ABD’deki iflas süreci hakkında da bilgi veren Yıldızlı, bu süreci yöneten devlet kurumu FDIC’in (Federal Deposit Insurance Corporation) kişi başı 250.000 dolarlık fonu güvence altına aldığını belirtti. Bu da demek oluyor ki SVB bankasında bulunan 173 milyar doların sadece 8 milyar doları devlet güvencesi ile korunuyor.

SVB bankasının 48 saat içinde batmasının bir rekor olduğunu vurgulayan Yıldızlı, SVB’nin tarihte en hızlı batan banka olduğunu yazdı. Bankanın bu kadar hızlı batmasının sebepleri arasında ise işlem sürecini hızlandıran dijital transformasyonun olduğunu belirtti.

SVB iflasında para kaybeden şirketler

  • Circle: 3,3 milyar dolar – Kripto para ekosistemindeki en dominant ikinci stabil coinin arkasındaki şirket
  • Roku: 487 milyon dolar
  • BlockFi: 227 milyon dolar – FTX krizinde bolca duyduğumuz, halihazırda bir defa batmış olan kripto para lending şirketi
  • Roblox: 150 milyon dolar
  • Ginkgo Bio: 74 milyon dolar
  • iRhythm: 55 milyon dolar
  • Rocket Lab: 38 milyon dolar
  • Sangamo Therapeutics: 34 milyon dolar
  • Lending Club: 21 milyon dolar
  • Payoneer: 20 milyon dolar

SVB iflasının, kripto para sektörüyle alakası nedir?

Dr. Aytunç Yıldızlı, bir veya daha fazla bankanın iflasının aslında kripto para ekosistemiyle bir alakası olmaması gerektiğini söylüyor. Bunu da Bitcoin’in doğuşunun tam anlamıyla bankacılık sisteminin yozlaşmasından kaynaklı olduğunu vurguluyor.

Yıldızlı, bu iflasın kripto para ile bağlantısının ise bankada 3,3 milyar dolarlık kayıp yaşayan ve en önemli stabil coinlerden birinin arkasındaki şirket olan Circle şirketinin olduğunun altını çiziyor. Öyle ki, iflas sonrasında USDC’nin fiyatı 90 centlere kadar düştü. Yıldızlı ayrıca, bankacılık sistemiyle etkilenen kripto para piyasası hakkında şunları söyledi:

“Satoshi’nin bankacılığa alternatif olarak düşündüğü sistemin, bankacılığa gebe olması hem Satoshi’nin, hem de bizlerin en büyük kırıklığı olabilir.”

Yıldızlı, bankanın yöneticilerinin de kriz öncesinde ellerindeki hisselerin bir kısmını satmasının da dikkat çektiğini vurguladı.

Dr. Aytunç Yıldızlı’nın, BloombergHT kanalında 16 Mart 2023 tarihindeki canlı yayında krizi yorumlamasını izlemek isterseniz buradan izleyebilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar