Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $69740.57
-0.36%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3816.98
2.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $39.76
-2.86%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $613.6
-1.37%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Dünya Genelindeki Bitcoin ATM’lerinin Sayısı 40.000’e Yaklaştı!

Bitcoin ATM’lerinin sayısı ülkemizde de artış göstermeye başladı.

Clock
Paylaş
Dünya Genelindeki Bitcoin ATM’lerinin Sayısı 40.000’e Yaklaştı!

Fiziksel parayı Bitcoin’e veya diğer kripto para birimlerine aktarmanın en kolay ve en hızlı yollarından biri olarak görülen Bitcoin ATM’lerinin sayısında son zamanlarda gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Kurulan makinenin özelliklerine bağlı olarak, kripto para sahipleri ATM üzerinden Bitcoin Cash (BCH), Ether (ETH), Dash (DASH), Litecoin (LTC), Zcash (ZEC), Monero (XMR), Dogecoin (DOGE), Tether (USDT) ve Ripple  (XRP) dahil olmak üzere birçok büyük kripto para birimlerini satın alabiliyor ve çekebiliyorlar.

728×90 muhabbit - Dünya Genelindeki Bitcoin ATM'lerinin Sayısı 40.000'e Yaklaştı!300x250 muhabbit - Dünya Genelindeki Bitcoin ATM'lerinin Sayısı 40.000'e Yaklaştı!

Bitcoin ATM’leri İzleme platformu Coin ATM Radar’ın yayımladığı veriler neticesinde, şu anda 79 ülkede kullanıcıların nakit karşılığında Bitcoin ve altcoin alıp satmalarına izin veren 38828 adet ATM bulunuyor.

Bitcoin ATM 900x600 - Dünya Genelindeki Bitcoin ATM'lerinin Sayısı 40.000'e Yaklaştı!

Bilindiği üzere ilk Bitcoin ATM’si 29 Ekim 2013 tarihinde Kanada’nın Vancouver şehir merkezinde bulunan bir kafe tarafından kuruldu ve halkın kullanımına açıldı. Robocoin tarafından işletilen bu ATM ilk haftasında 348 işlem ile 100.000 dolar değerinde hacim yarattı. Fakat bu ATM yaklaşık dokuz yıl önce Robocoin’in faaliyetlerini sonlandırması nedeniyle kaldırıldı. Bunun yanında başka bölgelerde de Bitcoin ATM’leri açılmaya devam etti. Şimdi ise bu sayı 40.000’lere ulaşmış durumda.

Liderlik Amerika’da

Dünya genelinde var olan Bitcoin ATM’lerinin sayısı, coğrafi bölgelere göre analiz edildiğinde Amerika Birleşik Devletleri liderliği ele almış görülüyor. Çünkü var olan tüm ATM’lerin % 87’si bu ülkede yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri‘nde faaliyet gösteren bu ATM’lerin sayısı da her geçen yıl önemli ölçüde artmaya devam ediyor. Verilere göre ABD vatandaşlarının kullanımı için ülkenin çeşitli yerlerine kurulan Bitcoin ATM’lerinin sayısının 34,310’a ulaşmış durumda.

Kanada, Ekim 2022 tarihi itibarıyla 2566 Bitcoin ATM’si ile dünyanın en büyük ikinci ATM pazarı konumunda yer alıyor. Diğer Bitcoin ATM’lerinin sayısının ülkelere göre dağılımı; İspanya’da 215, İsviçre’de 143, Polonya’da 142 ve Romanya’da 135 şeklinde devam ediyor.

Bitcoin ATM’leri İzleme platformu Coin ATM Radar’ın web sitesi üzerinden bakıldığında ülkemizde de 16 adet Bitcoin ATM’si olduğu görülüyor. Bu 16 Bitcoin ATM’sinin 11 tanesi İstanbul’da yer alırken; Ankara, Bursa, İzmir, Antalya ve Mersin’de de birer tane Bitcoin ATM’si bulunuyor.

Bitcoin ATM1 965x600 - Dünya Genelindeki Bitcoin ATM'lerinin Sayısı 40.000'e Yaklaştı!

Bitcoin ve diğer kripto paralara olan yoğun ilgi ve oluşan popülerlik sayesinde artışı devam eden Bitcoin ATM’lerini yakın zamanda, yaşadığımız şehirlerde de görmemiz şaşırtıcı olmayacaktır. 

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız TeleTwitch kurucusu Justin Kangram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar