Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $66569.53
-2.23%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3469.66
-2.06%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $31.08
-5.99%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $596.7
-2.87%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

ECB ve Eurosystem Dijital Euro Üzerine Çalışmaları Hızlandırdı

ECB müşterilere yönelik ödeme hizmetleri prototiplerini test etme sürecine dahil olacak şirketler için çağrıda bulundu.

Clock
Paylaş
ECB ve Eurosystem Dijital Euro Üzerine Çalışmaları Hızlandırdı

Avrupa her geçen gün dijital euro projesini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşıyor. Süreçteki en yeni gelişme Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Eurosystem’in müşterilere yönelik ödeme hizmetlerin prototiplerini test etme sürecine dahil olacak şirketler için çağrıda bulunması oldu.

728×90 muhabbit - ECB ve Eurosystem Dijital Euro Üzerine Çalışmaları Hızlandırdı300x250 muhabbit - ECB ve Eurosystem Dijital Euro Üzerine Çalışmaları Hızlandırdı

ECB ve euro kullanan ülkelerin merkez bankalarının bir araya gelmesiyle meydana gelen Eurosystem, konuya dair yaptığı açıklamada yeteneklerine ve tecrübelerine bağlı olarak maksimum beş front-end sağlayıcıyı seçeceğini duyurdu. Her ne kadar sürece katılım için prototip oluşturacak alanda tecrübe bulunması şartı aranmasa da, hangi şirketler ve katılımcılarla devam edileceğinin belirlenmesi aşamasında tecrübe belirleyici faktörlerden biri olacak.

Prototip sağlayıcılarının sistemin mevcut back-end ve arayüzüne uygun olarak front-end uygulamalar geliştirmesi beklenecek. Katılımcılar mevcut sisteme yönelik dönüş sağlamak konusunda da teşvik edilecek. Özellikle mevcut sistemin teknik eksikliklerinin giderilmesi konusunda katılımcıların yeni hizmet önerilerinde bulunmalarına oldukça sıcak bakılacak.

Katılımcılara emekleri karşılığında herhangi bir maddi ödeme yapılmayacak. Ancak, katılımcıların her birine dijital euronun geliştirilmesinde sonraki aşamalara da dahil olma imkanı doğacak.  

Avrupa Merkez Bankasi - ECB ve Eurosystem Dijital Euro Üzerine Çalışmaları Hızlandırdı
Avrupa Merkez Bankası

ECB Üyeleri Dijital Euronun Yakında Bir İhtiyaç Haline Geleceğini İfade Ediyor

Son başvuru tarihi 20 Mayıs 2022 olan proje, Ağustos 2022 tarihinde başlayacak ve 2023 senesinin ilk çeyreğinde tamamlanmış olacak. Dijital euro denemelerinin araştırma aşaması Ekim 2023 tarihinde son bulacak. Bu tarihe kadar Eurosystem Yönetim Konseyi’nin resmi dijital euro yani merkez bankası dijital “euro” para birimi (CBDC) üzerine net bir karara varması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: FED Nedir?

Tartışmalı devam eden dijital euro süreci Nisan 2022 tarihinde Avrupa Komisyonu’nun 11.000 vatandaştan dijital euro girişimine yönelik hükümet kontrolü ve gözetimine dair endişeler içeren geri bildirimler almasına tanıklık etmişti. ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta’ya göre ise tüm bu tartışmalar yakında bir son bulacak, çünkü en nihayetinde dijital bir euroya sahip olmak “muhtemelen bir ihtiyaç haline gelecek.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar