Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $68611.93
1.05%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3867.51
0.26%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $37.38
1.55%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $603.2
0.84%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

FED Nedir? Neler Yapar?

FED toplantı kararları kripto para piyasasını yakından ilgilendiriyor. FED’e dair detaylı bilgileri haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

Clock
Paylaş
FED Nedir? Neler Yapar?

Kripto para piyasasını yakından ilgilendiren ve aynı zamanda dünyadaki ekonomik tabloya da bizzat etkisi olan FED’e haberimizde yer vermek istedik. Özellikle bugünlerde kripto para ekosistemi tarafından merakla açıklamaları beklenen FED nedir? Neler yapar? Bunu inceleyelim.

FED’in Kuruluşu

İngilizcesi Federal Reserve olan FED’i aslında Türkçe’ye Merkez Bankaları Sistemi olarak da çevirebiliriz. Ancak genel anlamda FED, Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankasıdır. Başkanı Jerome Powell‘dır ve bankanın merkezi Washington’da bulunuyor. 23 Aralık 1913’de resmi olarak faaliyete geçen ilk FED’in zamanla görev ve sorumlulukları değişmiştir. Haberimizde ise son halinden bahsedeceğiz.

728×90 muhabbit - FED Nedir? Neler Yapar?300x250 muhabbit - FED Nedir? Neler Yapar?

FED hakkında daha fazla haber için buraya bakabilirsiniz.

Yapısı ve Görevleri

FED dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olarak sayılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin finansal politikalarını yönetme, piyasalardaki dengeyi sağlama ve Amerikan doları üzerinde işlem yapma gibi yetkilere sahip olan banka; dilediği gibi dolar basabiliyor, bastığı doları piyasaya sürebiliyor, faiz oranları ile oynayabiliyor ve belirlediği stratejiler ile ekonomiye yön verebiliyor. FED’in bu kadar güçlü sayılmasının ana sebebi ise şüphesiz ki doların dünya finans piyasalarında hala en güçlü para birimi olarak yer alması.

Daha önce de belirttiğimiz gibi merkezi Washington’da bulunan FED, merkezi dışında birçok eyalette bölgesel FED’ler de barındırıyor. New York, Boston, Philadelphia, Richmond, Atlanta, Cleveland, Chicago, Minneapolis, Kansas City, St. Louis, Dallas ve San Francisco gibi eyaletlerdeki bölgesel FED’ler, bankalara kredi verme gibi işlevlerde bulunarak piyasalara para akışını sağlıyor.

figure 1.1 - FED Nedir? Neler Yapar?

FED yönetim kurulunda ise 7 üye bulunuyor. Her üyenin görevi 14 yıl içerisinde sona ermekte ve yerlerine yeni üyeler FED başkanı tarafından seçilmekte. FED aynı zamanda yapmış olduğu ekonomik planlamaları öncelikle Beyaz Saray’a sunuyor ve onay aldıktan sonra uygulama kısmına geçiyor.

FED Toplantı ve Kararları

FED’e ait toplantı tarihleri ve alınan kararlar tüm dünya piyasaları ve kripto para ekosistemi tarafından merakla takip edilmektedir. FED, yaklaşık her 6 haftada bir toplantı yapar ve toplantı tutanakları yayımlanır.

Özellikle şu günlerde kripto para piyasası FED’den gelecek haber ile ilgili bekleyiş içerisinde. Boğa dönemine devam mı edilecek, yoksa ayı dönemi mi gelecek? Bu sorunun cevabı FED’in toplantı kararlarını açıklaması ve faiz oranlarının belirlenmesi ile yakından ilgili.

İlginizi çekebilir: Kripto Para Nedir?

Muhabbit resmi Twitter hesabında bugün (15.12.2021) başlattığımız ankete göre, FED’in faizleri artırmayacağı yönündeki görüş şimdilik baskın görünüyor. Ankete olan katılımcı sayısı ise şu dakikalar itibarıyla 1189 kişi.

image 15 - FED Nedir? Neler Yapar?

Haberimizde FED’e ve diğer merkez bankalarına dair belirlenen toplantı tarihlerini de sizlerle paylaşalım:

  • 14-15 Aralık 2021 FED (ABD)
  • 16 Aralık ECB 2021 (Avrupa)
  • 16 Aralık BOE 2021 (İngiltere)
  • 16 Aralık SNB 2021 (İsviçre)
  • 16 Aralık TCMB 2021 (Türkiye)
  • 17 Aralık BOJ 2021 (Japonya)
  • 17 Aralık CBR 2021 (Rusya)

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar