BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Ekonomik Kriz ve Bitcoin İlişkisi

Bitcoin 2008 ekonomik krizinden sonra icat edildi. Ve bir çok kişiye göre oluşan ekonomik kriz, Bitcoin icadı için büyük bir motivasyondu.

Yayın:

-

Ekonomik kriz ve Bitcoin ilişkisi sizce mevcut mudur ? Bu yazıda sizlere bu ilişkiden bahsetmek istiyorum. Bitcoin 2008 ekonomik krizinden sonra icat edildi. Ve bir çok kişiye göre oluşan ekonomik kriz, Bitcoin icadı için büyük bir motivasyondu.

Bu dönemde bankalar ve diğer finansal kurumların hepsi dünya çapında bir çöküş yaşadı ve bir şeylerin devam edebilmesi adına devletler tarafından kurtarılmak zorunda kaldılar. Bu durum aslında sahip olduğumuz finansal kurumların, para politikalarının ne kadar kırılgan ve zayıf olduğunu göstermekte. Bir noktada bizler, bankaların onlara verdiğimiz parayla mantıklı kararlar almalarına güvenmek konusunda sistem tarafından zorlanmaktayız. Bir çok ekonomik krizde görüldüğü üzere bankalar bu kararlı yeterli derecede verememekteler.

Günümüz Bankacılık Sistemi

Aslında bu noktada sizlere bankaların işleyişi hakkında kısa bilgilendirmeler yapmak istiyorum. Örneklendirmek gerekirse, herhangi bir bankaya 1000 dolar para yatırdığınızda banka bu parayı kasasında saklamaz. Bu paranın 900 doları banka tarafından değerlendirlebilir. Çünkü banka yatırdığınız paradan para kazanmak zorundadır. Banka, parayı elinde boşta tuttuğu her saniye zarar yazar. Bu işleme devlet tarafından da izin verilmiştir. Bankalar bu parayla yatırım yapabilir veya başka bir kişiye kredi verebilir. Paranızı geri çekmek isteme olasılığınıza karşın ise paranın 100 dolarlık kısmını kasasında tutar. Diyelim ki siz bankaya para yatıran tek kişisiniz. Paranızı geri çekmek için gittiğinizde çekebileceğiniz para sadece 100 dolardır. Geri kalanı artık bankanın kasasında değildir.

Bu size şok edici gelebilir ama bankaların çalışma sistemi aslında bu. Tutulan bu para bankacılık sisteminde “zorunlu karşılık” olarak tanımlanır. Yüzde 10’luk oran her ülkede üç aşağı beş yukarı aynı seviyelerdedir. Zorunlu karşılık ile birlikte bankaların likide kalması sağlanır. 1 milyar dolar para yatırılan bir bankanın kasasında sadece 100 milyon dolar tutması sizce yeterli midir?

Bu rakam aslında çoğu zaman yeterlidir. Gördüğünüz gibi şuan bankaya gidip paranızın tamamını çekebilirsiniz. Fakat bu herkesin daha doğrusu yüzde 10’dan fazla kişinin bankaya aynı anda gitmemesi halinde geçerlidir. Bu durum sağlandığında da banka parasını çekmek isteyenlere paralarını verebilecek seviyede likide kalabilir. Fakat durum, kişilerin bankanın stabilitesini sorgulamaya başladığı bir anda hızlıca değişebilir. Dedikodular çok çabuk yayılır ve yüzden 10’dan fazla kişi parasını bankadan çekmeye çalışırsa banka bu kişilere paralarını geri ödeyemez. Çünkü aslında bu para bankanın kasasında değildir.

Aynı zamanda 2008 krizi başka bir noktaya daha parmak basmıştır. Bankalar yatırılan paranın yüzde 90’ıyla işlem yapmaya başlarlar. Bahsettiğimiz dönemde bankalar bu paraları yüksek risk barındıran yerlere yatırmışlardır. Eminim herkes “mortgage” kelimesini hatırlayacaktır. Bu yıllarda bankalar yüksek risk barındıran mortgage kredilerine bu paraları yatırmışlardı. Sonrasında krediler geri ödenemeyince bankalar kişilerin evlerine el koymak durumunda kaldı. Fakat bankaların elinde o kadar fazla ev oldu ki ev fiyatlarında inanılmaz bir düşüş yaşandı. Böylece bankalar verdikleri paraların çok altında eden evler ile baş başa kaldılar. Yani, kişilerin bankalara yatırdıkları para bankaların elinde kalmadı. Bu noktada bankalar büyük bir likidite krizine girdi ve neredeyse hepsi iflasını vermek zorunda kaldı.

Fiat Para Birimleri

Fiat para birimlerinin (devletler tarafından basılan para birimleri) doğasında bir sınırlama mevcut değildir. Devletler bu para birimlerinin arzıyla istedikleri gibi oyna lüksüne sahiptir. Örnek vermek gerekirse dolar geçmişte, hükümetin elindeki altın rezervi miktarınca basılabilirdi. Fakat bu denge 70’lerde değiştirilerek belirli bir orana indirildi. 2008′ krizinde ise dolar ile altın arasındaki bağ tamamiyle koparıldı. Çünkü devlet iflasını isteyen bankaları kurtarmak zorundaydı. Bunu yapmak için de paraya ihtiyacı vardı. Bu dönemde Abd Hükümeti tüm tarihi boyunca bastığı dolar miktarından daha fazla dolar basmıştır. Bu da aslında mevcut arzı en az iki kat arttırmak demek. Gerisini size bırakıyorum.

Bir diğer örnek ise Zimbabwe doları olabilir. Devletin para politikaları ve diğer sebepler yüzünden Zimbabwe doları yüksek seviyede bir hiperenflasyona maruz kalmıştı. Enflasyon oranı yüzde 80 milyar olarak açıklanmıştır. Ben hesaplayamadım eğer siz hesaplayabildiyseniz lütfen yoruma bırakın.

Enflasyon, hatalı devlet ve para politikaları sonucu; insanların yatırımlarını, kazandıkları paraları, bir anda hiç edebilen bir sistem içinde olmamız, Bitcoin’in icadı için büyük bir motivasyon kaynağı olmuş olabilir. Bu nedenle de Bitcoin “dijital altın” olarak dizayn edilmiş de olabilir. Hem altın özellikleri taşıyarak mevcut riskleri ortadan kaldırıyor hem de teknolojisi sayesinde transferi ve taşınması yüksek maliyet gerektiren altından daha iyi bir değer koruma aracı olarak ortaya çıkıyor denebilir.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

ABD’den Vergisiz Bitcoin Yatırımı Gelebilir

Trump Yönetimi’ndeki kıdemli bir yetkilinin açıklamalarına göre, yeni teşvik paketi ile birlikte vergisiz Bitcoin yatırımı kabul edilebilir.

Yayın:

-

By

trump

İddialara göre, ABD’den vergisiz Bitcoin (BTC) yatırımı kabul etme girişimi gelebilir. Trump Yönetimi’ndeki kıdemli bir yetkilinin açıklamalarına göre, yeni teşvik paketi ile birlikte vergisiz Bitcoin yatırımı kabul edilebilir.

Getirilmesi düşünülen teşvik paketi ile borsada, hisse senetlerine hareket getirilmesi amaçlanıyor. İddiaya göre bu noktada ülke içerisine yatırım gelmesi adına bu pakete Bitcoin’de dahil edilebilir. Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Kudlow’a göre paket ile birlikte genel bir tasarruf hesabı oluşturulmasına izin verilecek. Bu hesap ile birlikte emeklilik, sağlık hizmetleri ve eğitim için oluşturulan tasarruf fonları bir arada bulunabilicek.

Paket sayesinde vergi mükellefleri hesabı vergisiz bir şekilde finanse edip kullanabilecek. En önemli nokta ise “sermaye kazancı” olarak adlandırılan hiçbir gelir üzerinde vergilendirme olmayacak. Yıllık 200,000 dolar geliri olan bir kişi bu fona 16,000 dolar yatırım yapabilecek. Ve bu yatırımdan gelen hiçbir kazanca vergilendirme uygulanmayacak.

Hesaplarda bulunan paralar ile vergilendirme olmadan yatırım yapılabilmesi, Bitcoin yatırımı yapılabilir mi sorularını ortaya çıkarmış durumda. Yeni oluşturulan bu yatırım yapısı, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen kişilere tamamen vergisiz bir ortam sağlayacaktır.

Bu noktada Bitcoin’de 2017 yada 2019 yılındaki gibi artışlar meydana gelirse ortaya çıkan karlılık, vergi sisteminden korunmuş olacak. Öneri, bir çok yatırımcı tarafından yine “fantezi” olarak karşılanacak olsa da yine de düşünülmeye değer bir seçenek.

Vergi indirimleri yada bu gibi pozitif ekonomi politikaları genellikle seçim zamanlarında ortaya çıkar. Hükümet, vergi inidirimini önerirken muhalefet partisi ise öneriyi düşürmeye çalışacaktır. Trump Yönetimi de aynı yönteme başvuracakmış gibi görünüyor. Bu noktada elinde olan bütün kozları oynamaya gayret edecektir. Kripto paralar da bu aşamada önemli bir seçenek. Dedikoduları çıkmaya başladığına göre kripto para yatırımlarının Trump Yönetimi tarafından masada konuşulması, çok da uzak bir olasılık olarak görünmüyor. Böyle bir atılım gerçekleşirse kripto para yatırımcıları yatırımlarını ABD’ye taşır mı? Yada tasarruf hesaplarında yatırım yapacak kişiler bu yatırımlarını Bitcoin ile değerlendirmek ister mi, ileride göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

Bitcoin’deki Sert Düşüşün Sebebi Bu Mu?

Yaşanan son düşüş ile birlikte kripto topluluğu, zor bir hafta sonu geçirdi denilebilir.

Yayın:

-

By

Bitcoin’deki sert düşüşün sebebi bu mu? Yaşanan son düşüş ile birlikte kripto topluluğu, zor bir hafta sonu geçirdi denilebilir.

Bu hafta içerisinde ABD Hazine Genel Sekreteri Steven Mnuchin, “önemli” koduyla birlikte kripto para düzenlemelerinin oluşturulmaya başladığını ve artık tam anlamıyla “yolda” olduğunu duyurdu. Aynı zamanda Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’den önemli açıklamalar geldi. Başkan Kashkari’ye göre kripto paralar tam anlamıyla bir çöp yığını.

Önemli bir diğer açıklama ise Adalet Bakanlığı’ndan geldi. Yapılan açıklamaya göre, kripto para mikseri kullanmak suç sayılacak. Geçtiğimiz hafta Bitcoin mikserlerini anlatan bir yazı yayımlamıştık. Bu yazıda, Bitcoin mikserinin ne olduğundan ve ne amaçla kullanıldığından detaylıca bahsetmiştik. Bu açıklama tam da üzerine gelmiş gibi görünüyor. Yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Açıklamalar Bitcoin açısından kötü bir durum oluştursa da yıl başından beri neredeyse yüzde 50 yükselen Bitcoin’in fiyatına çok büyük bir etkide bulunmuş gibi görünmüyor. Hatta altcoinler Bitcoin’den daha fazla etkilenmiş bile denilebilir.

Geçen yıl da benzer açıklamalar yapan Mnuchin, ABD Başkanı Trump’ın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik eleştirilerini yinelemişti. ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçlar Araştırma Ağı’nın da önemli düzenlemeleri hazırlıyor olduğunu sözlerine ekledi.

Düzenlemeler çok çabuk çıkacak ve bir çok şey değişecek. Herkes bu duruma hazırlıklı olsun.

Mnuckin sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji ilerliyor, bunun farkındayız. Fakat kripto para birimlerinin, eskiden İsviçre’de bulunan gizli hesaplara benzemesini istemiyoruz.

Bu duruma engel olmak en büyük önceliğimiz.

Mnuckin’e göre Bitcoin, önümüzdeki on yıl içerisinde yaygın olarak kullanılmayacak. Ve bu süreç içerisinde ABD Bitcoin’i “ulusal güvenlik riski içeren durum” kategorisine dahil edebilir diye ekliyor Mnuckin.

Doların Değerini Ne Belirliyor

Kashkari’ye göre ise Bitcoin, stabil bir para biriminin sahip olduğu özelliklerin hiçbirine sahip değil ve buna hiçbir zaman sahip olamayacak. Montana Etkinliği’nde Kashkari’ye şu soru yöneltidi. Bir sonraki doğum gününüzde 1 Bitcoin mi istersini yoksa hazine bonosu mu? Bu soru üzerine Kashkari’nin verdiği cevap ise şöyle cevap veriyor:

Doların bir değerinin olmasının sebebi, ABD’nin dolar basmada tekel olması. Bu nedenle doğum günümde kesinlikle Bitcoin istemiyorum. Bana hazine bonosu hediye edin.

Arka arkaya ABD tarafında gelen bu olumsuz açıklamalar Bitcoin fiyatındaki düşüşe sebep olmuş olabilir mi? Ülkemizde bu konu çok fazla dikkat çekmemiş olsa da durum önemli görünüyor. Oluşturulacak olası fazla sert düzenlemeler kripto paraları tehdit eder duruma gelebilir mi hep birlikte göreceğiz.

OKUMAYA DEVAM ET

Trend Haberler